Zvaničan naziv: |
SAVEZNA REPUBLIKA NEMAČKA |
Državno uređenje: |
Federacija
|
Glavni grad: |
Berlin
|
Savezni predsednik: |
Frank Valter Štajnmajer (Frank-Walter Steinmeier) |
Premijer: |
Angela Merkel (Angela Merkel) |
Ministar inostranih poslova: |
Hajko Mas (Heiko Mass) |
Diplomatski odnosi uspostavljeni: |
1951. godine |
Politički odnosi:
Bilateralni odnosi R. Srbije i SR Nemačke su veoma dobri. Postoji aktivan politički dijalog uz razvijenu saradnju u brojnim oblastima posebno u oblasti privrede i kulture. U SR Nemačkoj živi oko 232 hiljada srpskih državljana, a ako u obzir uzmemo i drugu i treću generaciju srpskih iseljenika u Nemačkoj živi između 500 i 700 hiljada stanovnika srpskog porekla.
PR A. Vučić učestvovao je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji 13. i 14. februara 2020. godine.PV A.Brnabić je na poziv kancelarke A.Merkel, od 17. do 19. septembra 2019. g, boravila u bilateralnoj poseti SR Nemačkoj. PR A. Vučić i PV A.Brnabić su na poziv kancelarke A.Merkel i francuskog PR E.Makrona boravili u Berlinu, 29. aprila 2019. godine.
Moderni diplomatski odnosi dve države počinju da se razvijaju posle ujedinjenja Nemačke i sticanja nezavisnosti K. Srbije na Berlinskom kongresu 1878. g.
Ekonomski odnosi:
Važna karakteristika bilateralnih odnosa R. Srbije iSR Nemačke je razgranata privredna saradnja, koja je u stalnom usponu. Nemačka je najznačajniji trgovinski partner Srbije, jedan od najvažnijih investitora i najveći donator.
U periodu od januara do novembra 2020. g. robna razmena iznosila je oko 5,5 mlrd USD (4,83 mlrd EUR) od čega je izvoz iznosio 2,28 mlrd USD (2 mlrd EUR) a uvoz 3,22 mlrd USD (2,83 mlrd EUR). U 2019. godini ukupna robna razmena između dve zemlje iznosi 6,41 mlrd USD (5,29 mlrd EUR). Izvoz R. Srbije u SRN je iznosio 2,68 mlrd USD(2,21 mlrd evra), a uvoz 3,73 mlrd USD (3,08 mlrd EUR).
R. Srbija u SR Nemačku najviše izvozi:setove provodnika za paljenje, delove za elektromotore i električne generatore, motore jednosmerne struje, električne grejni otpornici, smrznute maline, delove i pribor za motorna vozila. Iz Nemačke se najviše uvoze: lekovi, upotrebljavani automobili, motori jednosmerne struje, delovi za elektromotore i električne generatore, agregate ili konvertore i žica od rafinisanog bakra.U Srbiji posluje oko 400 izvorno nemačkih kompanija, koje zapošljavaju nešto manje od 60 hiljada radnika. Kao najveći investitori u Republiku Srbiju ističu seŠtada, Metro, Henkel, Simens, Boš i Leoni.
Bilateralni ugovori
Do sada je između R. Srbije i SR Nemačke potpisano 95 ugovora. Po značaju se izdvajaju:
- Ugovor o privrednoj saradnji između FNRJ i SR Nemačke,
- Sporazum o regulisanju zapošljavanja jugoslovenskih radnika u SR Nemačkoj,
- Sporazum o kulturnoj i naučnoj saradnji između SFRJ i SR Nemačke,
- Sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Savezne Republike Nemačke o osnivanju „Nemačko-srpske privredne komore u inostranstvu" u Beogradu,
- Sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Savezne Republike Nemačke o saradnji u oblasti bezbednosti.
Konzularne informacije:
Vizni režim i važne informacije za putovanje u Saveznu Republiku Nemačku:
http://mfa.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vize-za-inostranstvo-i-informacije-o-drzavama/100-spisak-zemalja-za-putovanje-u-inostranstvo/10602-nemacka-konz?lang=cyr
Kontakti:
Ambasada Republike Srbije u Berlinu http://berlin.mfa.gov.rs/lat/
Ambasada Savezne Republike Nemačke u Beogradu https://belgrad.diplo.de/rs-sr
Kontakt u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije: Odeljenje za Evropu, 306 8326, 306 8274,
Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli