Званичан назив: |
САВЕЗНА РЕПУБЛИКА НЕМАЧКА |
Државно уређење: |
Федерација
|
Главни град: |
Берлин
|
Савезни председник: |
Франк Валтер Штајнмајер (Frank-Walter Steinmeier) |
Премијер: |
Ангела Меркел (Angela Merkel) |
Министар иностраних послова: |
Хајко Мас (Heiko Mass) |
Дипломатски односи успостављени: |
1951. године |
Политички односи:
Билатерални односи Р. Србије и СР Немачке су веома добри. Постоји активан политички дијалог уз развијену сарадњу у бројним областима посебно у области привреде и културе. У СР Немачкој живи око 232 хиљада српских држављана, а ако у обзир узмемо и другу и трећу генерацију српских исељеника у Немачкој живи између 500 и 700 хиљада становника српског порекла.
ПР А. Вучић учествовао је на Минхенској безбедносној конференцији 13. и 14. фебруара 2020. године.ПВ А.Брнабић је на позив канцеларке А.Меркел, од 17. до 19. септембра 2019. г, боравила у билатералној посети СР Немачкој. ПР А. Вучић и ПВ А.Брнабић су на позив канцеларке А.Меркел и француског ПР Е.Макрона боравили у Берлину, 29. априла 2019. године.
Модерни дипломатски односи две државе почињу да се развијају после уједињења Немачке и стицања независности К. Србије на Берлинском конгресу 1878. г.
Економски односи:
Важна карактеристика билатералних односа Р. Србије иСР Немачке је разграната привредна сарадња, која је у сталном успону. Немачка је најзначајнији трговински партнер Србије, један од најважнијих инвеститора и највећи донатор.
У периоду од јануара до новембра 2020. г. робна размена износила је око 5,5 млрд УСД (4,83 млрд ЕУР) од чега је извоз износио 2,28 млрд УСД (2 млрд ЕУР) а увоз 3,22 млрд УСД (2,83 млрд ЕУР). У 2019. години укупна робна размена између две земље износи 6,41 млрд УСД (5,29 млрд ЕУР). Извоз Р. Србије у СРН је износио 2,68 млрд УСД(2,21 млрд евра), а увоз 3,73 млрд УСД (3,08 млрд ЕУР).
Р. Србија у СР Немачку највише извози:сетове проводника за паљење, делове за електромоторе и електричне генераторе, моторе једносмерне струје, електричне грејни отпорници, смрзнуте малине, делове и прибор за моторна возила. Из Немачке се највише увозе: лекови, употребљавани аутомобили, мотори једносмерне струје, делови за електромоторе и електричне генераторе, агрегате или конверторе и жица од рафинисаног бакра.У Србији послује око 400 изворно немачких компанија, које запошљавају нешто мање од 60 хиљада радника. Као највећи инвеститори у Републику Србију истичу сеШтада, Метро, Хенкел, Сименс, Бош и Леони.
Билатерални уговори
До сада је између Р. Србије и СР Немачке потписано 95 уговора. По значају се издвајају:
- Уговор о привредној сарадњи између ФНРЈ и СР Немачке,
- Споразум о регулисању запошљавања југословенских радника у СР Немачкој,
- Споразум о културној и научној сарадњи између СФРЈ и СР Немачке,
- Споразум између Владе Републике Србије и Владе Савезне Републике Немачке о оснивању „Немачко-српске привредне коморе у иностранству" у Београду,
- Споразум између Владе Републике Србије и Владе Савезне Републике Немачке о сарадњи у области безбедности.
Конзуларне информације:
Визни режим и важне информације за путовање у Савезну Републику Немачку:
http://mfa.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vize-za-inostranstvo-i-informacije-o-drzavama/100-spisak-zemalja-za-putovanje-u-inostranstvo/10602-nemacka-konz?lang=cyr
Контакти:
Амбасадa Републике Србије у Берлину http://berlin.mfa.gov.rs/lat/
Амбасада Савезне Републике Немачке у Београду https://belgrad.diplo.de/rs-sr
Контакт у Министарству спољних послова Републике Србије: Одељење за Европу, 306 8326, 306 8274,
Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели