gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis Saopštenja
sreda, 05. septembar 2018. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Ministar Dačić: "Republika Srbija je ostala odlučno posvećena regionalnoj saradnji, uz spremnost da bude suštinski uključena u otklanjanje prepreka i nesporazuma iz prošlosti, u cilju dolaska do međusobnog pomirenja."
+ larger fontnormal font- Smaller font
Family photo_Banjaluka_5._septembar_2018Istupanje prvog potpredsednika Vlade Srbije i ministra spoljnih poslova Ivice Dačića na Neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi (PSuJIE)

„Poštovani predsedavajući,
Vaše ekselencije, Drage kolege,
Dame i gospodo,

Čast mi je da Vam se obratim u ime Republike Srbije ovde u Banjaluci. Pre svega, želeo bih da iskažem svoju zahvalnost predsedavajućem na organizaciji ovog sastanka i na prilici da se ponovo sretnemo i razmenimo mišljenja, u vezi sa situacijom i aktuelnim događanjima u regionu. Takođe, želeo bih i da pohvalim utvrđene prioritete predsedavanja Bosne i Hercegovine PSuJIE, koji su usmereni, pod motom „Bolja povezanost za bolji život" (Better Connectivity for Better Life), ka daljem unapređenju povezivanja u regionu, što predstavlja sam fundament budućeg napretka u regionalnoj saradnji.

Drage kolege,
Prošlo je više od dve decenije od pokretanja Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, odnosno 18 godina od usvajanja Povelje o dobrosusedskim odnosima, stabilnosti, bezbednosti i saradnji u jugoistočnoj Evropi. Tokom ovog perioda, međunarodne prilike su se značajno promenile i današnji svet izgleda drugačije u odnosu na svet poslednje decenije XX veka, sa novim izazovima i pretnjama, ali i novim akterima u međunarodnim odnosima. Međutim, i dalje ostaje potreba unapređenja regionalne saradnje i dobrosusedskih odnosa, kao načina postizanja mira i bezbednosti u regionu. Moram reći da smo svi zajedno uspeli, u duhu solidarnosti i međusobnog poverenja, da očuvamo stabilnost u regionu, uprkos pojedinim izazovima koji su se u poslednjem periodu javili.

Smatram da je neophodno da i ovde naglasim da pristupanje Evropskoj uniji ostaje jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Republike Srbije. U pregovaračkom procesu smo, za sada, otvorili 14 poglavlja, od kojih su 2 privremeno zatvorena. Istakao bih da članstvo u EU ne posmatramo kao cilj po sebi, već proces pregovora vidimo kao pokretačku snagu za sprovođenje korenitih reformi. Nadamo se da će se dinamika pregovora ubrzati, kao i da će u skorijoj budućnosti biti otvorena sva pregovaračka poglavlja za koja su stvoreni uslovi i da će nam biti omogućeno da usredsređenošću i zalaganjem iskoristimo okvirni rok za pristupanje do 2025. godine.

Uprkos preprekama na putu pristupanja EU, tokom poslednjeg perioda su se javili i pozitivni pomaci, poput predsedavanja Republike Bugarske Savetu, koja je nastojala da pitanje Zapadnog Balkana drži visoko na dnevnom redu, kao i objavljivanja Strategije Evropske komisije „Verodostojna perspektiva proširenja za Zapadni Balkan i pojačano angažovanje EU na Zapadnom Balkanu", u kojoj se 2025. godina spominje kao mogući datum za članstvo Srbije i Crne Gore u EU. Nastavak procesa evropskih integracija Republike Srbije, ali i celog regiona, ohrabruje i to što je Republika Austrija, predsedavajući Savetu EU za drugu polovinu 2018. godine, u prioritete predsedavanja uvrstila i pitanje bezbednosti u JIE, i, u tom kontekstu, ostvarivanje konkretnog napretka ZB u evropskim integracijama. Očekujemo da će i naredna predsedavanja, uključujući Rumuniju kao našeg neposrednog suseda, na svojim agendama zadržati tematiku proširenja, kao jednu od najuspešnijih politika EU do danas, koja, prema našim analizama, ni na koji način nije u suprotnosti sa često spominjanom potrebom reforme same EU.

Istakao bih i rezultate reformske agende Vlade Republike Srbije, a posebno u domenu ekonomije. Sprovođenjem teških i sveobuhvatnih reformi ostvarena je fiskalna konsolidacija i makroekonomska stabilnost, što je dovelo do smanjenja nivoa javnog duga, uz suficit u budzetu. Uz sve to, Republika Srbija je uspela da ostvari visoki privredni rast, koji će, po prognozama Evropske komisije i svetskih finansijskih institucija, biti najviši u poslednjih deset godina – čak 4,6%.

Dame i gospodo,

Tempo pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji u velikoj meri zavisi i od dijaloga Beograda i Prištine, koji se trenutno nalazi u ključnoj fazi. Moram da napomenem da smo pokazali spremnost na kompromis i konstruktivne predloge, kako bi se došlo do obostrano prihvatljivog, održivog i dugotrajnog rešenja. Smatram da je neophodno otvoreno razgovarati i ozbiljno razmotriti svaku ponuđenu opciju, pri čemu je svakako najbolja opcija ona oko koje se slože obe strane u dijalogu. Razumevanje i podrška naših partnera, na ovom izazovnom putu, ostaje od izuzetnog značaja.

Republika Srbija je ostala odlučno posvećena regionalnoj saradnji, uz spremnost da bude suštinski uključena u otklanjanje prepreka i nesporazuma iz prošlosti, u cilju dolaska do međusobnog pomirenja. Posvećenost Republike Srbije regionalnoj saradnji se ogleda i kroz podršku uspostavljanju novih regionalnih inicijativa, poput Fonda za Zapadni Balkan, Regionalne kancelarije za saradnju mladih, Komorskog investicionog foruma, Transportne zajednice, itd. Republika Srbija nastavlja i da, koliko je to u njenoj mogućnosti, doprinosi rešavanju otvorenih regionalnih pitanja i drugih sporova, na taj način delujući kao predvidiv i pouzdan partner u regionu. Pružamo nedvosmislenu podršku ekonomskoj integraciji u našem regionu, procesu digitalizacije i infrastrukturnog povezivanja, kao važnih elemenata za uspeh, kao i započetim aktivnostima na snižavanju cene usluge rominga u regionu.

Dozvolite mi da Bosni i Hercegovini poželim sreću i uspeh u predsedavanju PSuJIE, kao i da istaknem kontinuiranu spremnost Republike Srbije da doprinese produbljivanju saradnje, kako bi naš region ostao podneblje bezbednosti, stabilnosti i dobrosusedskih odnosa, i postao region zajedničkog boljitka.

Hvala Vam na pažnji!"