gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis Aktivnosti DKP RS
ponedeljak, 03. avgust 2020. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Buenos Ajres: Ambasadorka Baćović o Jevrejima u Srbiji
+ larger fontnormal font- Smaller font
altPortal Vis a Vis Argentina objavio je 3. avgusta autorski tekst ambasadorke Jele Baćović o jevrejskoj zajednici u Srbiji. Ambasadorka Baćović je obuhvatila period od naseljavanja Jevreja na teritoriji Srbije u 16. veku do danas, navodeći da su uvek imali važno i prepoznatljivo mesto u društvu, te da su trgovina i fini zanati njihova oblast.

„Teška vremena i borba protiv viševekovne vladavine Otomanske carevine na prostoru Balkanskog poluostrva, podstakla je i Jevreje da se bore zajedno sa Srbima za svoju novu domovinu, što je zapamćeno i zabeleženo u našoj istoriji. Istaknuti Jevreji toga doba, David Albalija, junak iz Balkanskih i Prvog svetskog rata, Teodor Hercl i Rabin Jahuda Alkalaj, su imali važnu ulogu u predstavljanju jevrejskog pitanja u Srbiji. To je dovelo do odluke da Srbija bude među prvim zemljama koje su podržale Balfur Deklaraciju 1917. godine. Kao znak zahvalnosti ovim istaknutim ličnostima i osvedočenim prijateljima i danas dve ulice u Beogradu nose imena Teodora Hercla i Rabina Alkalaja", navodi se u tekstu.
 
alt

Ambasadorka Baćović je istakla da je Vlada Srbije, u cilju što jačeg konfrontiranja antisemitizmu, ksenofobiji i pokušajima menjanja istorije Holokausta, donela odluku da pristupi Međunarodnoj alijansi sećanja na holokaust IHRA, čime se zajedno sa Argentinom, 1 jula pridružila grupi od 31 zemlje, koje je usvojila Radnu definiciju antisemitizma, kako bi se doprinelo borbi za ove važne i plemenite ciljeve.

„Primeri prijateljstva između Srba i Jevreja u teškim vremenima nam daju čvrstu osnovu za građenje veza između ova dva naroda, rasuta po celom svetu. Polazeći od toga, odluke koju donosi naša Vlada vezano za jevrejsko pitanje, imaju široku podršku u društvu. Vlada Srbije je 2016. godine odlučila da vrati nacionalizovanu imovinu svih žrtava Holokausta bez obzira da li imaju naslednike i da je preda jevrejskim zajednicama registrovanim u Srbiji. Budzetom R. Srbije se svake godine odvaja značajna suma za podršku jevrejskim udruženjima i njihovim projektima, što svakako nije dovoljno, ali je još jedan gest razumevanja i podrške", napisala je ambasadorka Baćović.