gototopgototop
Министарство спољних послова Прес сервис Активности ДКП РС
понедељак, 03. август 2020. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Буенос Ајрес: Амбасадорка Баћовић о Јеврејима у Србији
+ larger fontnormal font- Smaller font
altПортал Вис а Вис Аргентина објавио је 3. августа ауторски текст амбасадорке Јеле Баћовић о јеврејској заједници у Србији. Амбасадорка Баћовић је обухватила период од насељавања Јевреја на територији Србије у 16. веку до данас, наводећи да су увек имали важно и препознатљиво место у друштву, те да су трговина и фини занати њихова област.

„Тешка времена и борба против вишевековне владавине Отоманске царевине на простору Балканског полуострва, подстакла је и Јевреје да се боре заједно са Србима за своју нову домовину, што је запамћено и забележено у нашој историји. Истакнути Јевреји тога доба, Давид Албалија, јунак из Балканских и Првог светског рата, Теодор Херцл и Рабин Јахуда Алкалај, су имали важну улогу у представљању јеврејског питања у Србији. То је довело до одлуке да Србија буде међу првим земљама које су подржале Балфур Декларацију 1917. године. Kао знак захвалности овим истакнутим личностима и осведоченим пријатељима и данас две улице у Београду носе имена Теодора Херцла и Рабина Алкалаја", наводи се у тексту.
 
alt

Амбасадорка Баћовић је истакла да је Влада Србије, у циљу што јачег конфронтирања антисемитизму, ксенофобији и покушајима мењања историје Холокауста, донела одлуку да приступи Међународној алијанси сећања на холокауст ИХРА, чиме се заједно са Аргентином, 1 јула придружила групи од 31 земље, које је усвојила Радну дефиницију антисемитизма, како би се допринело борби за ове важне и племените циљеве.

„Примери пријатељства између Срба и Јевреја у тешким временима нам дају чврсту основу за грађење веза између ова два народа, расута по целом свету. Полазећи од тога, одлуке коју доноси наша Влада везано за јеврејско питање, имају широку подршку у друштву. Влада Србије је 2016. године одлучила да врати национализовану имовину свих жртава Холокауста без обзира да ли имају наследнике и да је преда јеврејским заједницама регистрованим у Србији. Буџетом Р. Србије се сваке године одваја значајна сума за подршку јеврејским удружењима и њиховим пројектима, што свакако није довољно, али је још један гест разумевања и подршке", написала је амбасадорка Баћовић.