gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis Aktivnosti DKP RS
sreda, 08. avgust 2018. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Tokio: Promocija knjige „Hleb i divlje jagode" u Ambasadi Srbije
+ larger fontnormal font- Smaller font
hleb i_divlje_jagodePromocija knjige profesorke Filološkog fakulteta u Beogradu Kajoko Jamasaki „Hleb i divlje jagode", u izdanju izdavačke kuće „Keiso Šobo", na japanskom jeziku, priređena je 7. avgusta u Ambasadi Srbije u Tokiju.

Ambasador Nenad Glišić rekao je da Ambasada ima dugu saradnju sa autorkom Jamasaki i da je ona objavila još jednu knjigu zahvaljujući kojoj će Srbija biti približena japanskoj publici.

O delu su, pored autorke, koja je i recitovala stihove iz knjige, govorile i pesnikinje Hinako Abe i Kjong-mi Park. Kao posebno iznenađenje večeri, na kraju promocije, student četvrte godine etnologije i antropologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu Taro Kadooka je na gajdama, uz pevanje, izveo pesmu „Oj, Moravo" i još nekoliko kompozicija iz Vojvodine.

„Hleb i divlje jagode" sadrži razgovore sa ljudima koji su kao deca preživeli Drugi svetski rat, kao i sa izbeglicama sa prostora bivše SFRJ i raseljenima sa Kosova i Metohije, na temu šta ljudi jedu i misle u ratu i izbeglištvu. U knjizi je objavljeno i nekoliko recepata - gulaš, sarma, punjene paprike, srpska salata, vanilice, pasulj, i dr. Povodom objavljivanja, izdavačka kuća „Keiso Šobo" je na internet prezentaciji i tviter nalogu tokom ove godine objavila i nekoliko srpskih recepata - hilandarski pasulj, uskršnja jaja, kupus salata, kupus s mesom, salata od cvekle.





Profesorka Kajoko Jamasaki, nagrađivana pesnikinja i prevodilac, živi sa porodicom u Beogradu od 1981. godine, a pored sopstvenih pesama i eseja, objavila je prevode poezije srpskih pesnika na japanski jezik, uključujući Desanku Maksimović, Stevana Raičkovića, Miloša Crnjanskog i druge. Takođe je prevela i dela Danila Kiša „Rani jadi", „Enciklopedija mrtvih" i „Bašta, pepeo". Za zbirku eseja na japanskom jeziku „Beogradski dnevnik", dobila je 2014. godine uglednu književnu nagradu „Jomiuri" u kategoriji eseja.