gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Ministarstvo Ministar Govori
ponedeljak, 09. jun 2014. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Govor PPV i MSP Ivice Dačića na otvaranju izložbe „Kraljevina Jugoslavija u Društvu naroda“
+ larger fontnormal font- Smaller font
Ivica DačićUvodni govor PPV i MSP I.Dačića na otvaranju izložbe „Kraljevina Jugoslavija u Društvu naroda":

„Poštovani gospodine Miloševiću,
Uvaženi gosti,
Dame i gospodo,

Pre svega bih želeo da se zahvalim gospodinu Miloševiću, vršiocu dužnosti direktora Arhiva Jugoslavije, na pozivu da danas otvorim izložbu „Kraljevina Jugoslavija u Društvu naroda".

Poziv da vam se obratim kao ministar spoljnih poslova Republike Srbije doživeo sam kao svojevrstan izraz priznanja srpskoj diplomatiji, koja svojim delovanjem nastoji da afirmiše ideje multilateralizma, međunarodne saradnje i očuvanja mira u svetu kroz razvoj međunarodnih odnosa utemeljenih na principima pravde, kolektivne bezbednosti i poštovanja međunarodnog prava – ideje na kojim je bilo zasnovano i Društvo naroda, čiji je jedan od osnivača bila i Kraljevina Jugoslavija.

„Rat, i najduži, samo protrese pitanja zbog kojih se zaratilo, a njihovo rešavanje ostavlja vremenima koja nastupaju posle potpisivanja mira", rekao je Ivo Andrić, naš nobelovac i predstavnik Stalne delegacije Kraljevine Jugoslavije pri Društvu naroda u Ženevi od 1930. do 1933. godine.

Prvi svetski rat ostavio je duboke ožiljke na licu Evrope i evropskih nacija. Srpski narod je u ovom ratu izgubio skoro trećinu stanovništva, procentualno najviše među učesnicima rata, a po ukupnom broju žrtava odmah posle Rusije i Francuske.

Završetak Prvog svetskog rata, do tada najvećeg globalnog oružanog sukoba, otvorio je mnoga pitanja i probleme koje je trebalo rešavati u godinama koje dolaze. Upravo je ta potreba, prepoznata od strane četrdeset i dve zemlje, dovela do osnivanja Društva naroda, preteče današnjih Ujedinjenih nacija.

Kraljevina Jugoslavija je učestvovala u projektu izgradnje Društva naroda čvrsto i nepokolebljivo uverena da se do trajnog mira može doći jedino međunarodnom saradnjom i posvećenim radom na postizanju otvorenih, pravednih i časnih odnosa među državama. Ni današnja Srbija nema dilemu da se održiv mir među narodima može graditi samo na osnovama dogovora i uz poštovanje načela međunarodnog prava.

Dok su pod uticajem jačanja fašizma u Evropi i kao rezultat neodlučnosti i nespremnosti velikih sila da se uhvate u koštac sa nadolazećom opasnošću od novog svetskog sukoba, mnoge države napuštale Društvo naroda, Jugoslavija ni jednog trenutka nije odstupila od uverenja da međunarodna organizacija, poput tadašnjeg Društva naroda, predstavlja najbolje mesto za rešavanje problema od značaja za svetski mir, bezbednost i prosperitet.

Iako Društvo naroda nije imalo snage da spreči novi, veći i strašniji svetski sukob, stvaranje Ujedinjenih nacija, odmah po završetku Drugog svetskog rata, potvrdilo je ispravnost multilateralnog pristupa rešavanju zajedničkih globalnih izazova u interesu očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti i omogućavanja svim narodima da se ekonomski, kulturno i u svakom drugom smislu razvijaju sarađujući jedni sa drugima.

Na osnovama tako postavljenih univerzalnih ideja, i današnja Republika Srbija vidi ulogu Ujedinjenih nacija, u okviru čijih tela i organa aktivno radimo na pronalaženju rešenja za probleme s kojima se suočava savremeni svet – od terorizma, preko klimatskih promena, do siromaštva i održivog razvoja.

Ljudske žrtve, stradanja i razaranja kojima smo kroz istoriju bili izloženi još su nas više učvrstili u uverenju da se samo na bazi ravnopravnosti i jednakosti država i naroda, uz dosledno sprovođenje preuzetih međunarodnih obaveza, mogu osigurati trajan mir i bolja budućnost za generacije koje dolaze.

Uveren sam da ćemo zahvaljujući dokumentima i fotografijama izloženim u Arhivu Jugoslavije saznati i naučiti nešto više o delovanju Kraljevine Jugoslavije u Društvu naroda.

Hvala vam na pažnji."