gototopgototop
četvrtak, 20. jun 2013. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Goran Aleksić za magazin “Kord”- Odnosi na uzlaznoj putanji
+ larger fontnormal font- Smaller font
Sorry, you have not enough rights to view this image.Britanija i Srbija imaju dugu istoriju međunarodnih odnosa. Koje su, istorijski gledano, ključne tačke te saradnje?

Prošle godine se navršilo 175 godina od otvaranja Britanskog konzulata u Beogradu, 1837. godine. Tokom ovog dugog perioda, odnosi dve države su u najvećem delu bili dobri i obeleženi istorijskim savezništvom. Od 2000. godine su u stalnom usponu, uz neprestanu britansku podršku našim evropskim aspiracijama. Tokom poslednjih godinu dana, nakon formiranja nove vlade Srbije, prisutan je dimaničan i sadržajan politički dijalog, što dokazuje da se bilateralni odnosi unapređuju.

Kada uporedimo diplomatske i privredne odnose, da li se slažete sa ocenom da je politička saradnja uvek bila razvijenija od ekonomske?

To je, nažalost, tačno. Ipak, moram da kažem da sam u tom pogledu optimista: kako Srbija bude napredovala ka svom osnovnom političkom cilju, članstvu u Evropskoj uniji, neminovno će doći i do jačanja odnosa u oblasti ekonomije. Srbija ima brojne komparativne prednosti za privlačenje stranih investitora i Vlada preduzima niz mera kako bi Srbiju učinila privlačnom za strane investicije, kao što su odlučna borba protiv korupcije, pojednostavljivanje procedura i smanjenje nameta i taksi. Bez stranih investicija neće biti brzog oporavka srpske privrede, i to je veoma jak razlog zbog čega Srbija nema drugih opcija nego da postane zemlja od poverenja sa što manje prepreka za one koji žele u nju da ulažu. Koliko mi je poznato, kod britanskih investitora postoji potencijalni interes za poljoprivredu, mala i srednja preduzeća u IT sektoru i banjski turizam. Nadam se, i za druge segmente privrede.

Kako ocenjujete efekte nedavne posete šefa britanske diplomatije Vilijema Hejga Srbiji?

Posetu mogu da ocenim kao veoma uspešnu, jer smo tokom razgovora britanskog šefa diplomatije sa najvišim rukovodstvom Republike Srbije čuli reči pohvale, podrške i ohrabrenja. V. Hejg je rekao da je Srbija dokazala punu odgovornost i ozbiljnost i da je njegova procena optimistična u pogledu naših očekivanja od Saveta EU, krajem juna. Takođe, on je pozdravio napredak u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine i založio se za efikasnu primenu Briselskog sporazuma. Objasnio je britansku poziciju, te da će Srbija postići napredak u pravcu dobijanja datuma za početak pregovora ukoliko se ostvare konkretni, vidljivi rezultati u implementaciji dogovorenog. Značajno je i što je naglasio da Srbija neće biti suočena sa novim uslovima u tom pogledu.
U kom pravcu očekujete da se razvija buduća bilateralna saradnja dve zemlje?
Napretkom Srbije u evropskom procesu za očekivati je i unapređenje bilateralnih odnosa u svim oblastima, a posebno u oblasti ekonomije, kroz veće prisustvo britanskih investitora. Naravno, izvesno je da će doći i do produbljivanja odnosa u oblastima gde već imamo razvijenu saradnju.

Da li Ministartsvo spoljnih poslova učestvuje u povezivanju privrednika iz Srbije i Velike Britanije?

Najviše aktivnosti u tom pogledu ima naša ambasada u Londonu, koja učestvuje u organizovanju manifestacija koje imaju za cilj predstavljanje investicionih potencijala Srbije. Sa druge strane, Ministarstvo spoljnih poslova podržava aktivnosti i usko sarađuje sa drugim ministarstavima nadležnim za razvijanje ekonomskih odnosa.

Koliko je za Srbiju značajna podrška Velike Britanije u oblasti evrointegracija?

Imajući u vidu specifičan položaj i veoma snažan uticaj Ujedinjenog Kraljevstva u Evropskoj uniji, mogu da kažem da je podrška koji dobijamo od Londona veoma važna i podsticajna za ostvarenje prioriteta naše spoljne politike.

U kojim je još oblastima saradnja sa Britanijom od ključne važnosti?

Veoma uspešna saradnja se odvija u oblastima odbrane i policije, što je obostrano potvrđeno. Ovo je posebno važno imajući u vidu brojne izazove sa kojim je suočen savremeni svet, koji su pretežno bezbednosni – terorizam, organizovani kriminal, krizna žarišta i sl. U oblasti odbrane, posebno je značajna razmena iskustava o učešću u mirovnim operacijama, s obzirom na angažman britanske vojske u toj oblasti širom sveta. Izdvojio bih i podršku reformi i modernizaciji Vojske Srbije i školovanja i usavršavanja srpskih oficira u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Na polju policijske saradnje, MUP Srbije proteklih godina ostvaruje tesnu saradnju sa britanskom Agencijom za borbu protiv teških oblika organizovanog kriminala (SOCA). Cenimo britansku podršku pruženu kroz projekte za reformu MUP.
Ništa manje značajna je saradnja u oblasti obrazovanja, gde je u proteklom periodu u Britaniju na studije otišlo više od hiljadu srpskih studenata, koji će, imajući u vidu tradiciju, kvalitet i standarde britanskog obrazovnog sistema, svoje stečeno znanje uspešno primeniti u korist obrazovnog i privrednog razvoja Republike Srbije.
Ključne reči: Goran Aleksić