gototopgototop
utorak, 07. maj 2013. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Intervju ministra Mrkića za „V.Novosti“ – „I nama treba izvinjenje“
+ larger fontnormal font- Smaller font
pol-mrkicŠef diplomatije Ivan Mrkić o evropskim integracijama, dogovoru s Prištinom: Odnosi u regionu najbolji od raspada SFRJ. Verujem da će Srbi sa KiM shvatiti značaj briselskog sporazuma.

ODNOSI u regionu, od vremena propasti SFRJ, nikada nisu bili bolji nego što su danas. Pod tim podrazumevam odnos Srbije prema svim susednim zemljama, ali i sa onima s kojima se neposredno ne graničimo, ali pripadaju ovom području. Nova vlast u Srbiji od formiranja je pružila bezbroj dokaza, vrlo konkretnim delovanjem, da želi da jače veze sa svojim komšijama.

Ovako ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić, za "Novosti", odgovara na pitanje da li je, posle poslednjih poteza našeg državnog vrha u cilju jačanja odnosa među susedima i procesa pomirenja, taj proces krenuo uzlaznom putanjom. On podseća da je Srbija potpisala desetak sporazuma, kao i da je u toku priprema još dvadesetak sa svima u susedstvu.

* Sa kojim državama regiona imamo najbolje odnose?

- Video sam se sa svim kolegama iz područja, više ni sam ne znam koliko puta, sa Vesnom Pusić bar pet puta, sa Zlatkom Lagumdzijom isto tako, na stalnoj smo vezi, a imam i čestu komunikaciju i sa Poposkim, Lukšićem, Erjavcem... Koordiniramo akcije i sa kolegama iz Bugarske, Rumunije, Grčke, Italije, Mađarske. Razmenjujemo gledišta o svim pitanjima bez okolišanja. Bio sam gost većine mojih kolega u susedstvu, a i mnogi su bili kod mene. Dakle, podsećam da u regionu više nema užarenih pitanja i da smelo idemo u rešavanje svih preostalih. O tome da li odnosi idu na bolje - više nema dileme, uveren sam, ni kod koga u našem okruženju.

NEPROCENjIVA PODRŠKA MOSKVE * Predsednici Srbije i Rusije krajem maja potpisaće Sporazum o strateškom partnerstvu. Šta ovakav ugovor znači za našu zemlju?
- Ne treba posebno objašnjavati dubinu, snagu, raznovrsnost i lepotu naših veza sa ruskim narodom. Potpisivanjem strateškog sporazuma do koga će uskoro doći, predsednici Nikolić i Putin simbolički će označiti ono što krasi i što usmerava savremene i buduće odnose dve države. I ovim se nastoji da Srbija i Rusija odgovore na sva moguća pitanja o tome kakvi su naši stvarni odnosi. Šta sve u poslednje vreme Rusija čini da bi nas podržala, teško je obuhvatiti. Podsetimo samo na kredite koje nam dodeljuje za železnicu i budzet, a tu je i nemerljiv značaj podrške našem teritorijalnom integritetu i suverenitetu.

* Očekujete li i da rukovodstvo drugih država pokaže dobru volju za saradnjom i uputi izvinjenje Srbiji zbog događaja iz prošlosti?

- Ne treba posebno naglašavati koliko bi za jačanje procesa pomirenja značilo da pojedini politički lideri susednih zemalja odaju poštu nedužnim srpskim žrtvama proteklih ratova, kojih je, nažalost, bilo mnogo. Pokajanje je istinsko i najbrže dotakne srce, ako je međusobno. U pogledu raspoznavanja činjenice da su i Srbi u građanskim ratovima 90-ih godina bili žrtve, čini mi se da ima sve više znakova u prilog tome.

* Posle postizanja sporazuma s Prištinom u Briselu, kolike su šanse da Srbija dobije datum za početak pregovora sa EU u junu?

- Sprovođenje briselskog sporazuma sa Prištinom je ono na šta se najviše obraća pažnja. Izgleda da su naše reforme u drugim oblastima života u znatnoj meri dobro ocenjene. Treba, međutim, shvatiti da sprovođenje briselskog sporazuma nije nešto što se rešava izgovaranjem magičnih reči, već vrlo složen, politički krajnje nezahvalan poduhvat. Potrebni su vreme, hladne glave, vizionarstvo i nepokolebljivo uverenje da se radi nešto što je najbolje moguće za naš narod.

* Za Srbe sa Kosova sporazum je neprihvatljiv i oni odbijaju njegovu implementaciju...

- Siguran sam da će Srbi sa Kosova i ovoga puta izdržati sva iskušenja, ostati i ojačati na svojim ognjištima i rukovoditi svojom sudbinom. Uveren sam da će shvatiti da briselski sporazum znači prelaz u bolji i bezbedniji život u čemu će i dalje uživati podršku naše države.

* Kakva će biti strategija Beograda ukoliko u junu ne načinimo naredni korak ka EU? Hoće li Srbija nastaviti da radi na unutrašnjim reformama i evropskim integracijama ili sledi zaokret u spoljnoj politici?

- Ukoliko se ne dobijemo datum za otpočinjanje pregovora sa EU o punopravnom članstvu, budite sigurni da mi ostajemo u Evropi - hteli mi to ili ne. A pošto smo već u Evropi, u kojoj se pod okriljem EU, radi boljeg i efikasnijeg života standardizuju brojni sektori privrede, i svega drugog, normalno je da nastavimo sa unutrašnjim reformama radi nas samih, radi našeg sopstvenog poboljšavanja i usavršavanja.
Ključne reči: Ivan Mrkić