Na postojećem godišnjem zasedanju kineskog parlamenta se bira novo rukovodstvo Kine. Kakav uticaj ima smena rukovodstva Kine na budući razvoj odnosa i saradnje Srbije sa Kinom?
Uvereni smo da će srpsko-kineska saradnja nastaviti uzlazni trend na svim poljima i nakon izbora novog rukovodstva u Kini i da ćemo u narednom periodu nastaviti uspešnu realizaciju započetih projekata i inicirati niz novih. Srpsko-kineske odnose karakteriše tradicionalno prijateljstvo i duboko međusobno poverenje i razumevanje, o čemu svedoči i strateško partnerstvo koje je uspostavljeno avgusta 2009.g. Srbija u Kini vidi proverenog prijatelja i strateškog partnera sa kojim ostvaruje tesnu saradnju i uzajamnu podršku u najvažnijim pitanjima, što je potvrđeno i u najtežim trenucima u novijoj istoriji.
Veoma cenimo podršku Kine očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije i našim stavovima o Kosovu i Metohiji, a sa svoje strane, u punoj meri podržavamo politiku „jedne Kine". Spremni smo da u narednom periodu sa novim kineskim rukovodstvom radimo na daljem intenziviranju dijaloga i unapređenju odnosa i praktične saradnje na svim poljima. Najviši kineski rukovodioci imaju otvorene pozive da posete Srbiju i nadamo se da će neka od ovih poseta biti uskoro realizovana.
U mnogim prethodnim intervjuima, naši sagovornici poput vladinih funkcionera, diplomata Srbije u Kini su izjavili da Kina sa brzim i stabilnim privrednim razvojem može biti sjajna šansa za Srbiju. Kako će Srbija u budućnosti iskoristiti ovu šansu za jačanje međusobne saradnje?
Ubrzani i stabilni razvoj Kine pozitivno deluje na privredni razvoj ostatka sveta i u sve većoj meri predstavlja glavni zamajac razvoja celokupnog čovečanstva. Kina, koja je u proteklom periodu izrasla u jednu od vodećih svetskih privreda, ne samo da i dalje privlači strane investicije, već je i sama značajan investitor u svetu. Srbija, imajući u vidu dostignuti nivo saradnje sa Kinom, kao i svoju geografsku poziciju i potencijale kojima raspolaže, može biti atraktivna destinacija za kineske investitore. U proteklom periodu sa kineskim partnerima započeta je realizacija nekoliko velikih projekata u oblasti infrastrukture i energetike - poput izgradnje mosta Zemun-Borča i revitalizacije TE Kostolac, koji su vredni više stotina miliona dolara. Očekujemo da uskoro otpočne i saradnja sa kineskom stranom na izgradnji deonica na Koridoru 11, potom Moravskog koridora (autoput Pojate-Preljina), kao i autoputa Novi Sad - Ruma, novog bloka TE Kostolac i dr. Razgovara se i o nekoliko drugih interesantnih i za Srbiju važnih projekata. Takođe, od interesa je i saradnja u oblasti kulture, prosveti, nauci, sportu, turizmu gde postoje značajni potencijali. Mnogi od projekata u ovim oblastima biće realizovani i kroz mehanizam saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope koji je uspostavljen prošle godine. U svemu tome, uvereni smo, imaćemo punu podršku novog kineskog rukovodstva.
Jedna od važnih tema na ovogodišnjem zasedanju kineskog parlamenta je institucionalna reforma i transformacija funkcija kineske vlade, pri tome će biti diskutovano o prilagođavanju i spajanjem brojnih organa u kineskoj vladi. Kakav značaj ima ovaj potez?
Ova, prva zasedanja 12. saziva Svekineskog narodnog kongresa i Kineske narodne političke savetodavne konferencije nesumnjivo privlače ogromnu pažnju celokupne svetske javnosti, kako zbog očekivanog izbora novog državnog rukovodstva zemlje, tako i zbog veoma važnih tema koje se razmatraju na njima. To uključuje i pitanja institucionalnih reformi kroz izmene strukture i nadležnosti državnih institucija. Ovi potezi nesumnjivo imaju veliki značaj i okrenuti su ka povećanju efikasnosti i daljem jačanju osnova za nastavak reformskih procesa u Kini te očuvanja ubrzanog i stabilnog privrednog razvoja te zemlje.