На постојећем годишњем заседању кинеског парламента се бира ново руководство Кине. Какав утицај има смена руководства Кине на будући развој односа и сарадње Србије са Кином?
Уверени смо да ће српско-кинеска сарадња наставити узлазни тренд на свим пољима и након избора новог руководства у Кини и да ћемо у наредном периоду наставити успешну реализацију започетих пројеката и иницирати низ нових. Српско-кинеске односе карактерише традиционално пријатељство и дубоко међусобно поверење и разумевање, о чему сведочи и стратешко партнерство које је успостављено августа 2009.г. Србија у Кини види провереног пријатеља и стратешког партнера са којим остварује тесну сарадњу и узајамну подршку у најважнијим питањима, што је потврђено и у најтежим тренуцима у новијој историји.
Веома ценимо подршку Кине очувању суверенитета и територијалног интегритета Србије и нашим ставовима о Косову и Метохији, а са своје стране, у пуној мери подржавамо политику „једне Кине". Спремни смо да у наредном периоду са новим кинеским руководством радимо на даљем интензивирању дијалога и унапређењу односа и практичне сарадње на свим пољима. Највиши кинески руководиоци имају отворене позиве да посете Србију и надамо се да ће нека од ових посета бити ускоро реализована.
У многим претходним интервјуима, наши саговорници попут владиних функционера, дипломата Србије у Кини су изјавили да Кина са брзим и стабилним привредним развојем може бити сјајна шанса за Србију. Како ће Србија у будућности искористити ову шансу за јачање међусобне сарадње?
Убрзани и стабилни развој Кине позитивно делује на привредни развој остатка света и у све већој мери представља главни замајац развоја целокупног човечанства. Кина, која је у протеклом периоду израсла у једну од водећих светских привреда, не само да и даље привлачи стране инвестиције, већ је и сама значајан инвеститор у свету. Србија, имајући у виду достигнути ниво сарадње са Кином, као и своју географску позицију и потенцијале којима располаже, може бити атрактивна дестинација за кинеске инвеститоре. У протеклом периоду са кинеским партнерима започета је реализација неколико великих пројеката у области инфраструктуре и енергетике - попут изградње моста Земун-Борча и ревитализације ТЕ Костолац, који су вредни више стотина милиона долара. Очекујемо да ускоро отпочне и сарадња са кинеском страном на изградњи деоница на Коридору 11, потом Моравског коридора (аутопут Појате-Прељина), као и аутопута Нови Сад - Рума, новог блока ТЕ Костолац и др. Разговара се и о неколико других интересантних и за Србију важних пројеката. Такође, од интереса је и сарадња у области културе, просвети, науци, спорту, туризму где постоје значајни потенцијали. Многи од пројеката у овим областима биће реализовани и кроз механизам сарадње Кине и земаља Централне и Источне Европе који је успостављен прошле године. У свему томе, уверени смо, имаћемо пуну подршку новог кинеског руководства.
Једна од важних тема на овогодишњем заседању кинеског парламента је институционална реформа и трансформација функција кинеске владе, при томе ће бити дискутовано о прилагођавању и спајањем бројних органа у кинеској влади. Какав значај има овај потез?
Ова, прва заседања 12. сазива Свекинеског народног конгреса и Кинеске народне политичке саветодавне конференције несумњиво привлаче огромну пажњу целокупне светске јавности, како због очекиваног избора новог државног руководства земље, тако и због веома важних тема које се разматрају на њима. То укључује и питања институционалних реформи кроз измене структуре и надлежности државних институција. Ови потези несумњиво имају велики значај и окренути су ка повећању ефикасности и даљем јачању основа за наставак реформских процеса у Кини те очувања убрзаног и стабилног привредног развоја те земље.