gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis
PDF Odštampaj tekst Email
Dnevni bilten 28.11.2018.
+ larger fontnormal font- Smaller font
SRBIJA

DAČIĆ I CRNADAK OSUDILI CARINE NA ROBU IZ SRBIJE I BIH: NEPRIJATELjSKA PORUKA PRIŠTINE

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Ministri spoljnih poslova Srbije i Bosne i Hercegovine, Ivica Dačić i Igor Crnadak, osudili su 27. novembar odluku vlasti u Prištini da uvede carine na robu iz Srbije i BiH, kao "neprijateljski stav" "Kosova" prema te dve zemlje. Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Dačić je rekao da je, dok je ta odluka na snazi, besmisleno govoriti o regionalnoj saradnji. On je rekao da je sa minsitrom iz BiH razgovarao najviše o aktuelnim pitanjima i problemima u regionu, pre svega "bezumnim i nerazumnim odlukama prištinskih organa". "To čak ne može da se definiše kao politička mera, ni kao ekonomska, ovo je jasna poruka da se zauzima neprijateljski stav prema Srbiji i BiH", rekao je Dačić. On je rekao da je u pitanju flagrantno kršenje sporazuma CEFTA i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju "Kosova". U njihovom SSP, kako je naveo Dačić, stoji da je njihova obaveza da se drže CEFTA. Dačić je rekao i da najoštrije osuđuje izjave albanskih zvaničnika, dodajući da je "vidljiva velikoalbanska politika". "Jasno je da Priština ne ispunjava Briselski sporazum", rekao je Dačić, dodajući i da ne postoji jasna namera "Kosovav da se sa Srbijom dogovara. On je rekao da je besmisleno dalje govoriti o regionalnoj saradnji budući da ona podrazumeva i zajednički ekonomski prostor. "Ima li to i dalje svrhe?", upitao je Dačić i dodao da će tražiti da se svi na Zapadnom Balkanu izjasne o poštovanju principa regionalne saradnje. "Srbija nije spremna da učestvuje u farsi i da razgovara o bilo čemu drugom dok su ove mere na snazi", podvukao je šef srpske diplomatije. Crnadak je izjavio da su dominantna tema sastanka sa Dačićem u Beogradu bile carine na robu iz BiH i Srbije. "Takse su neprijateljska poruka", rekao je Crnadak. Prema njegovim rečima, Srbija i BiH saglasne da su te mere nedopustive, ali neće ići sa kontramerama i "tražiti dodatno pogoršanje atmosfere". Dačić i Crnadak su pozdravili izjave iz Brisela i SAD povodom odluke Prištine, ali su naveli da te "izjave nemaju zasad nikakav efekat". Crnadak je rekao da nije reč o udaru na ekonomiju i spoljnu trgovinu regiona, već nešto mnogo gore jer "se čini kao da iz Prištine žele da naprave nered". On je dodao da očekuje poruku iz Crne Gore da je odluka prištinskih vlasti neprihvatljiva. Povodom bilateralnih odnosa, Dačić je rekao da Srbija želi stabilnu BiH, dobre odnose i traženje zajedničkih interesa, dok je Crnadak ocenio da je "jasno da i u BiH i u Srbiji dominantno opredeljenje da se odnosi razvijaju i budu sve bolji".

DAČIĆ: OČEKUJEM SMIRIVANjE SITUACIJE U ODNOSIMA UKRAJINE I RUSIJE

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je 27. novembra da očekuje da se posle novog incidenta u odnosima Ukrajine i Rusije situacija smiri i ocenio da dalja eskalacija nikome ne koristi. Dačić je na konferenciji za novinare sa šefom diplomatije BiH Igorom Crnatkom rekao da je Srbija zainteresovana da se svi problemi rešavaju mirno. On je rekao da je u interesu svih smirivanje situacije posle incidenta u Kerčkom moreuzu, gde su u nedelju ruske snage pucale na ukrajinske brodove, zaplenile ih i zarobile članove posade. "Dalja eskalacija nikome ne koristi", rekao je Dačić.

DAČIĆ: NAPREDAK U PRIHVATANjU EVROPSKIH STANDARDA U VIZNOJ POLITICI

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je 27. novembra u razgovoru s generalnom direktorkom Generalnog direktorata Evropske komisije za migracije i unutrašnje poslove Paraskevi Mihu da je Srbija u viznoj politici ostvarila značajne korake u prihvatanju standarda Evropske unije. Dačić je rekao da se Srbija prilikom utvrđivanja viznog režima rukovodi unapređenjem međunarodnog položaja, ekonomskom i turističkom saradnjom, kao i da preduzima brojne mere da spreči zloupotrebe bezviznog režima. "Govoreći o viznoj politici Republike Srbije, koja je bila glavna tema razgovora, ministar Dačić je naglasio da smo ostvarili veoma značajne korake u ovoj oblasti, posebno u pogledu prihvatanja standarda Evropske unije", saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Dačić i Mihu su se saglasili da su uzajamna saradnja i solidaran pristup neophodni za uspešno regulisanje migrantske krize, dodaje se u saopštenju.

VUČIĆ I CRNADAK O KOORDINACIJI AKTIVNOSTI POSLE POTEZA PRIŠTINE

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak razgovarali su 27. novembra o bilateralnim odnosima i koordinaciji aktivnosti u vezi sa potezima Prištine nakon uvođenja i povećanja taksi na proizvode iz Srbije i BiH. Kako je saopšteno iz Vučićevog kabineta, na sastanku je konstatovano da to predstavlja jasno kršenje sporazuma CEFTA i Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji i sagovornci su se saglasili da je neophodno da Srbija i BiH nastave sa koordinisanim aktivnostima u cilju ukidanja taksi. Vučić i Crnadak pozdravili su izjavu državnog sekretara SAD Majka Pompea u kojoj je pozvao prištinske vlasti da ukinu takse na robu iz Srbije i BiH. Vučić je izrazio zahvalnost BiH zbog toga što je nedavno u Generalnoj skupštini Interpola glasala protiv prijema "Kosova". On je naveo da kvalitetu sveukupnih odnosa doprinosi uzajamna podrška u procesu evropskih integracija. Vučić je rekao da je Srbija opredeljena za dobru i aktivnu saradnju sa susedima, kao i da podržava teritorijalni integritet BiH, uz jasno poštovanje Dejtonskog sporazuma i uvažavanje interesa i integriteta Republike Srpske.

VUČIĆ RAZGOVARAO S AZERBEJDžANSKIM MINISTROM

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je 27. novembra s ministrom unutrašnjih poslova Azerbejdzana Ramilom Usubovom i zahvalio mu na podršci u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, koja se pokazala i prilikom glasanja protiv članstva "Kosova" u Interpolu, saopšteno je iz Predsedništva. Vučić je u razgovoru naveo da Srbija želi unapređenje saradnje sa Azerbejdzanom. Prema njegovim rečima kompanije iz Azerbejdzana su dobrodošle da učestvuju u projektima u Srbiji, posebno infrastrukturnim. Usubov je rekao da su Srbija i njegova zemlja strateški partneri koji nemaju otvorenih pitanja i da se međusobno podržavaju u očuvanju teritorijalnog integriteta. Vučić je pozvao azerbejdzanskog predsednika Ilhama Alijeva da poseti Srbiju.

VUČIĆ I PESKOV O SARADNjI U OBLASTI DIGITALIZACIJE I TEHNOLOŠKOG RAZVOJA

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Specijalni predstavnik predsednika Rusije za pitanja digitalizacije i tehnološkog razvoja Dmitri Peskov predložio je 27. novembra na sastanku sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da se Srbija uključi u ruske projekte za koje će do 2024. biti izdvojeno 430 milijardi dolara. Kako je saopšteno iz kabineta predsednika Srbije, Vučić je izrazio zadovoljstvo zbog sveobuhvatnog razvoja saradnje dveju zemalja, a posebno time što se ona širi i na oblast digitalizacije i tehnološkog razvoja. Vučić je predstavio dostignuća Srbije u toj oblasti, s obzirom na to da izvoz IT usluga raste svake godine za 30 odsto i da će doprinos tog sektora BDP Srbije premašiti pet odsto. Peskov je rekao da je pozitivno iznenađen srpskim uspesima u inovacijama. On je predložio da se Srbija uključi u ruske projekte za koje će, kroz plan za digitalnu ekonomiju, do 2024. godine biti izdvojeno 430 milijardi dolara, što je najveće ulaganje u razvoj Rusije u njenoj istoriji, navodi se u saopštenju. Vučić je izrazio je zahvalnost Putinu i Ruskoj Federaciji na principijelnoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije.

BRNABIĆ UPUTILA ZAHTEV ZA DIREKTNIM KONSULTACIJAMA U OKVIRU CEFTA

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je 27. novembra poslala formalni zahtev za direktne konsultacije u okviru Zajedničkog komiteta Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini. Brnabić je novinarima u Vladi Srbije rekla da je taj zahtev poslala Sekretarijatu CEFTA, Unmiku i generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu. "Oni su od sutra, od prijema zahteva, prema sopstvenim propisima dužni da u roku od 90 dana reše problem koji je Priština napravila direktnim i nedvosmislenim kršenjem CEFTA sporazuma", kazala je Brnabić. Ona je rekla da će, ukoliko se te konsultacije ne pokrenu, Srbija u skladu sa CEFTA sporazumom pokrenuti postupak pred arbitražnim sudom. "Kao strana koja u potpunosti poštuje i uvek je poštovala CEFTA sporazum, mislim da Srbija s pravom očekuje brzu reakciju Sekretarijata i Unmik misije na 'Kosovu'", dodala je Brnabić. Ona je napomenula da će Srbija nastaviti da se bori protiv kršenja međunarodnih sporazuma svim pravnim mehanizmima poštujući međunarodna prava i evropske vrednosti. "Srbija neće nasedati na provokacije, neće uvoditi kontramere i nastaviće da sarađuje sa partnerima iz regiona, pre svega iz BiH koji su takođe pogođeni ovim nerazumnim merama Prištine", rekla Brnabić. Ona je dodala da će uraditi sve kako bi se stvari vratile na normalu, izbegla preteća humanitarna kriza i svaka dalja diskriminacija na KiM.

STEFANOVIĆ: ZAHVALNOST AZERBEJDžANU, RAZMENA POLICIJSKIH TIMOVA

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović zahvalio je 27. novembra na sastanku sa ministrom unutrašnjih poslova Azerbejdzana Ramilom Usubovim na podršci te države prilikom glasanja protiv članstva "Kosova" u Interpolu ocenivši da Srbija to "nikada neće zaboraviti" i dodao da je dogovorena razmena timova koji će deliti iskustva u borbi protiv kriminala. Nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju o naučno-obrazovnoj saradnji policijskih akademija dve države, Stefanović je poručio da su zadaci ministarstva koje vode orijentisani ka dostizanju još veće efikasnosti dve policije, saopšteno je posle sastanka. "Dogovorili smo se da u oblasti borbe protiv organizovanog kriminala, terorizma, visokotehnološkog kriminala, postignemo još bolju saradnju i da zajedničkim naporima učinimo sve što je moguće da naši profesionalci svakodnevno razmenjuju informacije i iskustva", rekao je Stefanović, koji je naveo da Memorandum podrazumeva i razmenu studenata. Ministar Usubov je rekao da Azerbejdzan ostaje pri svom stavu o teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije i da će "bratska saradnja biti nastavljena kroz uzajamnu saradnju i razmenu eksperata na poslovima koje obavljaju dva ministarstva". Usubov je, pre sastanka sa ministrom Stefanovićem, položio venac na spomen-obeležje policijskim službenicima MUP-a Srbije koji su poginuli na dužnosti.

JOKSIMOVIĆ: U PRISTUPANjU SRBIJE EU NAJVAŽNIJA KOORDINACIJA NACIONALNE I LOKALNE VLASTI

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - U procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji najvažnija je uspešna koordinacija nacionalne i lokalne vlasti, jer bez toga nije moguća ravnomerna primena evropskog zakonodavstva u zemlji, rekla je 27. novembra ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović. Ona je na skupštini Stalne konferencije gradova i opština o evropskoj budućnosti lokalne samouprave kazala da je proces evropskih integracija posao za celokupno srpsko društvo i da je važna uloga ne samo nacionalnog, već i regionalnog i lokalnog nivoa upravljanja. "Koordinacija svih nivoa vlasti u našoj zemlji je veoma značajna jer samo na taj način možemo da kažemo da će pristupanje Srbije EU doneti korist svakom čoveku koji živi u ovoj zemlji", rekla je Joksimović. Ministarka je ocenila da svaka lokalna samouprava u Srbiji treba da bude osposobljena za primenu standarda EU i da o toj temi mora dnevno da komunicira sa građanima. "To je u skladu sa novim pristupom EU kohezivnoj politici koji je usmeren ka tome da Evropa bude što bliža običnim ljudima. Zato sve što se usvoji na centralnom nivou treba da postane dnevna aktivnost srpskih gradova i opština", kazala je ona. Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić rekao je da su lokalne samouprave stub evropskih reformi jer se u Srbiji 70 odsto pravne regulative EU primenjuje na lokalnom nivou. "Jedan od glavnih uslova od kojih zavisi naša evropska budućnost je reforma javne uprave koja srpsku privredu i građane stavlja u povoljniji položaj", kazao je on. Po njegovim rečima, izmenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi omogućeno je da opštine ostvaruju međusobnu saradnju u primeni evropskih standarda. "Tim izmenama smo predvideli obavezu predstavnika gradova i opština u Srbiji da kontinuirano prate proces njenog pristupanja EU", ukazao je ministar. Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici ocenio je da Srbija ima značajnu perspektivu u EU i da je veliki deo te reforme odgovornost lokalnih samouprava. "Svaka zemlja koja ulazi u EU treba da bude svesna promena u njenoj privredi koje se nužno pojavljuju i kojima se moraju prilagoditi lokalne jedinice vlasti jer one najviše sarađuju sa građanima", rekao je Fabrici. On je dodao da će u budućnosti Srbija morati ne samo da primenjuje evropske standarde, već i da "daje doprinos u oblikovanju evropske politike". Ambasador Švedske u Srbiji Jan Lundin kazao je da će proces pristupanja Srbije EU stvoriti društvo koje ima bolju održivost. "U tom procesu Švedska pruža pomoć nacionalnim, regionalnim i lokalnim nivoima vlasti u Srbiji i to pre svega u oblasti upravljanja otpadom i prečišćavanju voda", rekao je Lundin.
On je dodao da SKGO daje veliku podršku u unapređenju kapaciteta lokalnih samouprava u primeni evropskih standarda. Predsednica SKGO Dušanka Golubović kazala je da je detaljnim analizama te organizacije utvrđeno da "čak 21 pregovaračko poglavlje utiče na rad i efikasnost lokalnih samouprava u Srbiji". Po njenim rečima, u procesu evropskih integracija SKGO učestvuje kao deo pregovaračkog tima i informiše predstavnike gradova i opština koje su njihove konkretne obaveze u toj oblasti. "Korišćenje pretpristupne pomoći EU je dobar način da predstavnike lokalnih samouprava obučimo kako se primenjuju evropske procedure, kao i mere koje se od njih očekuju", rekla je Golubović. Ona je dodala da je u 2018. godini SKGO obezbedila tehničku podršku za više od 50 gradova i opština u Srbiji i organizovala više od 80 regionalnih i jednu elektronsku obuku za predstavnike lokalnih samouprava. Govoreći o načinu na koji se najveća lokalna samouprava u Srbiji približava standardima EU, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić kazao je da će se taj grad izgradnjom gondole približiti izgledu evropskih metropola. "Beograd je veliko investiciono područje koje je interesantno za čitav svet. Naša vizija je da nastavimo velike projekte kako bismo ubrzali razvoj Beograda i kandidovali ga za zelenu prestonicu u skladu sa standardima EU", rekao je on. Potpisivajući memorandum o saradnji sa predstavnicima lokalnih samouprava, ambasador Švajcarske u Srbiji Filip Ge kazao je da je podrška reformama lokalnih vlasti u Srbiji neophodna jer one najbolje razumeju potrebe građana. "Kroz program SwissPro podržavamo gradove i opštine u Srbiji i za to smo izdvojili šest miliona evra. Sedam lokalnih samouprava dobiće podršku za unapređenje učešća građana i povećanje transparetnosti lokalnih vlasti, a sedam gradova dobiće tehničku pomoć da poboljšaju lokalne aktivnosti u borbi protiv korupcije", kazao je Ge. Memorandum sa lokalnim samoupravama potpisao je i ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib koji je ocenio da je razvoj gradova i opština ključan u pristupanju Srbije EU. "Ideja je da se unapredi delotvornost i administrativna efikasnost jedinica lokalnih vlasti. To je glavni cilj razvojne saradnje Srbije i Nemačke", rekao je Šib.

DjORDjEVIĆ: U SRBIJI 4.000 MIGRANATA MEDjU KOJIMA JE 1.000 DECE

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - U prihvatnim, azilnim i tranzicionim centrima u Srbiji boravi 4.000 migranata od čega je 1.000 dece, a samo ove godine registrovano je 1.000 maloletnika bez pratnje, rekao je 27. novembra ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Djorđević. On je na regionalnoj konferenciji o integraciji izbeglica i migranata "Prošlost, sadašnjost i budućnost integracije", rekao da je njegovo ministarstvo pre svega posvećeno ranjivim grupama. "Brinemo posebno o deci, majkama sa decom, osobama sa posebnim potrebama i žrtvama nasilja i trgovine ljudima. U institucije socijalne zaštite smešteno je 150 maloletnika", rekao je Djorđević. Za lica koja su smeštena u centrima za azil i kojima je odobrena privremena zaštita, prema njegovim rečima, unapređuju se mere kojima se povećava konkurentnost migranata pri zapošljavanju u skladu sa zakonom o zapošljavanju stranaca, a uz pomoć Nacionalne službe za zapošljavanje. Ministarstvo, kako je rekao, koordinira ili učestvuje u više projekata koji se odnose na upravljanje migracijama uz podršku EU. "Srbija je za potrebe migranata izdvojila značajna sredstva iz budzeta, a podršku pruža i EU. U toku je projekat MADAD 2 u vrednosti od 16 miliona evra i projekat brze integracije na tržištu rada za državljane trećih zemalja, azilanata, izbeglica i članova njihovih porodica", rekao je Djorđević. Dodao je da su najrizičnija grupa maloletnici bez pratnje i da će kada budu izlazili iz Srbije lica koja ih preuzmu biti u obavezi da potpišu preuzimanje. Istakao je da je neophodna i dalja pomoć međunarodne zajednice i donatora da bi se nastavila briga o migrantima jer se nekoliko poslednjih meseci "oseća pojačan pritisak migranata". On je rekao da nema efikasne inkluzije ako i građani Srbije ne uvide svoje mesto u procesu pružanja pomoći migrantima kako bi se uključili u socijalnu zajednicuu. Kroz Srbiju je, prema rečima Djorđevića, tokom najvećeg izbegličkog talasa 2015. i 2016. godine prošlo skoro milion migranata koji su bili smešteni u 18 prihvatnih centara i u tom periodu brinulo se o svim njihovim potrebama, od ishrane, higijene, obrazovanja do inkluzije u socijalnu zajednicu. Srbija je, prema njegovim rečima, tokom migrantske krize "prepoznata kao dobar primer odgovorne, efikasne i organizovane države jer je pružila neophodnu pomoć i zaštitu u skladu sa postulatima humanizma i evropskim vrednostima solidarnosti i zaštite prava ljudi koji beže od rata". Nesebičnu pomoć migrantima, kako je rekao ministar, pružalo je i stanovništvo što "nije iznenadilo s obzirom na to da je u nedavnoj prošlosti Srbija postala dom za najveći deo žrtava srpskog stanovništva koje je izbeglo ili je interno raseljeno". Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Mateja Norčić Štamcar rekla je da je u zemljama EU 20 miliona ljudi koji nisu državljani tih zemalja, što čini četiri odsto ukupnog stanovništva. "EU treba da intezivira rad na upravljanu migracijama", rekla je ona. Dodala je da "bez obzira na napore EU državljani trećih zemalja prolaze gore od građana zemalja u kojima oni borave, kada je reč o zapošljavanju, obrazovanju i socijalnoj inkluziji".

VIŠE HILjADA GRADjANA NA MIRNOM PROTESTU U SEVERNOJ KOSOVSKOJ MITROVICI

KOSOVSKA MITROVICA, 27. novembra 2018. (Beta) - Više hiljada građana okupilo se 27. novembra ispred zgrade suda i sedišta EU u severnoj Kosovskoj Mitrovici na protestu zbog odluke Prištine da poveća takse na uvoz robe iz centralne Srbije i uhapsi više Srba u okviru istrage o ubistvu lidera Građanske inicijative SDP Olivera Ivanovića. Učesnici mirnog protesta poručili su da se Srbi na KiM ne mire sa odlukama i potezima Prištine koji ugrožavaju njihov opstanak na tom prostoru. Doskorašnji gradonačelnik severne Kososke Mitrovice Goran Rakić obavestio je građane da je podneo ostavku na tu funkciju i dodao da su isto učinili i čelnici opština Zvečan, Zubin Potok i Leposavić. Rakić je pročitao Deklaraciju o prekidu komunikacije i saradnje sa prištinskim institucijama i najavio za 28. novembar nastavak protesta ispred sedišta EU u severnoj Kosovskoj Mitrovici ukoliko, kako je rekao, Krizni štab četiri opštine sa severa KiM ne odluči drugačije zbog sve manjih zaliha hrane. Direktor Kliničko-bolničkog centra Kosovska Mitrovica Milan Ivanović rekao da je KBC institucija države Srbije i da će to i ostati. U ime studenata okupljenima se obratio Milan Savić koji je kazao da će "borba za opstanak i prava Srba na Kosovu i Metohiji biti mirna i gandijevska", dok je doktor Dragiša Milović pozvao na slogu i jedinstvo i pozdravio odluku čelnika opština sa severa KiM da istupe iz sistema Prištine. "Pokušali smo da učešćem u institucijama u Prištini u proteklih pet godina ostvarimo pravo na opstanak, ali su rezultati poražavajući", rekao je Milović. Član Kriznog štaba četiri opštine Nebojša Jović pročitao je zaključke koji se odnose na zahteve građana da Priština povuče sve sporne odluke koje za cilj imaju "gotovo nemogući život Srba" na KiM i da na slobodu pusti petoro Srba uhapšenih u vezi sa istragom o ubistvu Olivera Ivanovića. Jović je poručio Prištini da ne primenjuje silu jer kako je rekao, "srpski narod želi da se za svoja prava bori gandijevskim načinom, mirnim i demokratskim sredstvima". Okupljeni su nosili zastave Srbije i transparente na kojima je pisalo "Hoćemo mir, a ne rat", "Nemamo lekove", "Stop nasilju Prištine", "Biju nas i terorišu". Protest je završen mirno, a najavljeno je da će i narednih dana biti održana protestna okupljanja građana sve dok Priština ne povuče "diskriminatorske mere koje ugrožavaju opstanak i ostanak srpskog naroda na Kosovu i Metohiji".

EKONOMIJA

MIHAJLOVIĆ SA KINESKOM KOMPANIJOM "ŠANDONG" O IZGRADNjI AUTO-PUTA BEOGRAD-ZRENjANIN

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zorana Mihajlović razgovarala je 27. novembra sa predstavnicima kineske kompanije "Šandong" o mogućoj saradnji na novom projektu izgradnje auto-puta Beograd-Zrenjanin. "Saradnja Srbije i Kine u oblasti infrastrukture traje već dugo, a svi projekti koje zajednički realizujemo rade se efikasno i mogu da budu primer mnogim drugim ulagačima u Srbiji", rekla je Mihajlović. Ona je naglasila da je prioritet u ovoj fazi realizacije novog projekta da se pripremi kompletna projektno-tehnička dokumentacija, a da će se u narednom periodu razgovarati i o modelima finansiranja izgradnje auto-puta Beograd-Zrenjanin. Na sastanku, kojem je prisustvovao i ambasador Kine u Srbiji Li Mančang, predstavnici "Šandonga" istakli su da su spremni da sarađuju sa Vladom Srbije u realizaciji tog projekta. Projekat izgradnje novog auto-puta kroz Vojvodinu, dužine oko 66 kilometara, omogući će spajanje Beograda, tj. Borče i Zrenjanina, i doprineće uspešnoj realizaciji započetih investicija i privlačenju novih u Zrenjaninu i Banatu, navodi se u saopštenju Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

NEDIMOVIĆ RAZGOVARAO SA DELEGACIJOM BOLIVIJE O IZVOZU SEMENSKOG KUKURUZA

BEOGRAD, 27. novembra 2018. (Beta) - Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Branislav Nedimović razgovarao je 27. novembra o saradnji u poljoprivredi sa delegacijom Višenacionalne zakonodavne skupštine Bolivije koju je predvodio poslanik Ignasio Soruko Grandsan, saopštilo je to ministarstvo. Predstavnici bolivijske delegacije pokazali su, kako se navodi interesovanje za uvoz i proizvodnju semenskog materijala, u prvom redu kukuruza. Dodaje se da se razgovaralo i o angažovanju srpskih stručnjaka iz oblasti agrara u Boliviji.

DNEVNI BILTEN

< novembar 2018 >
po ut sr če pe su ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 29 30