gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis
PDF Odštampaj tekst Email
Dnevni bilten 20.11.2018.
+ larger fontnormal font- Smaller font
SRBIJA

DAČIĆ S POLjSKIM ZVANIČNIKOM O BERLINSKOM PROCESU

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Šef srpske diplomatije Ivica Dačić razgovarao je 19. novembra s državnim sekretarom u Ministarstvu spoljnih poslova Poljske Šimonom Šinkovskim vel Sekom o poljskom predsedavanju Berlinskom procesu. Sastanak je bio prilika za upoznavanje s aktivnostima Varšave tokom predsedavanja Berlinskom procesu i razgovor o situaciji u regionu, regionalnoj saradnji i evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana, saopštilo je Ministarstvo spoljnih posova Srbije. Dačić je potvrdio posvećenost Srbije jačanju regionalne saradnje koju Srbija vidi kao komplementaran proces bližem povezivanju s EU i kao mehanizam koji doprinosi pomirenju. Sagovornici su istakli značaj unapređenja bilateralnih odnosa i ocenili da postoji značajan potencijal, naročito u ekonomiji.

DAČIĆ I MERON O SARADNjI SRBIJE SA MEHANIZMOM ZA MEDjUNARODNE KRIVIČNE SUDOVE

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić razgovarao je 19. novembra sa predsednikom Mehanizma UN za međunarodne krivične tribunale za bivšu Jugoslaviju i Ruandu sudijom Teodorom Meronom o osnivanju informativnih centara o Haškom tribunalu u Srbiji i regionu i o naporima da se obezbedi pozivanje na odgovornost za ratne zločine na nacionalnom nivou. Kako je saopšteno iz Ministarstva spoljnih poslova, Meron i Dačić razgovarali su i o položaju pojedinih srpskih državljana na izvršenju zatvorskih kazni, nastavku saradnje Srbije i Mehanizma koji je pravni naslednik Haškog tribunala, kao i o pomoći koju taj mehanizam može da pruži nacionalnom pravosuđu u Srbiji u predmetima ratnih zločina. Sudija Meron 19. i 20. novembra boravi u Beogradu, u sklopu oproštajne posete regionu pred završetak mandata 19. januara 2019. godine. Posle Srbije sudija Meron će posetiti Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku. Funkciju predsednika Mehanizma od januara 2019. godine preuzeće sudija Karmel Ađijus, poslednji predsednik Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju koji je završio rad 31. decembra 2017. godine.

DAČIĆ RAZGOVARAO S AMBASADOROM JAPANA O SARADNjI DVE ZEMLjE

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić razgovarao je 19. novembra sa ambasadorom Japana Djunićijem Marujamom o saradnji dve zemlje, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova. Dačić i Marujama su razgovarali o jačanju međusobnog dijaloga, nastavku bilateralne i multilateralne saradnje, kao i o razmeni poseta na svim nivoima, navodi se u saopštenju. Sagovornici su posetu premijera Japana Šinzo Abea u januaru ove godine ocenili kao snažan podsticaj za unapređenje saradnje, dodaje se u saopštenju.

DAČIĆ S AMBASADOROM KATARA O BILATERALNOJ I MULTILATERALNOJ SARADNjI

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić razgovarao je 19. novembra s ambasadorom Katara u Beogradu Mubarakom Fahadom al-Tanijem o bilateralnoj i multilateralnoj saradnji. Dačić i al-Tani su razgovarali i o "razvoju prijateljskih odnosa i saradnje" Srbije i Katara, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova. Al-Tani je šefu srpske diplomatije uručio poziv ministra spoljnih poslova Katara Mohameda bin Abdulrahmana bin Džasima al-Tanija da poseti Katar i učestvuje na Doha Forumu 2018, navodi se u saopštenju. Reč je o jednom od najvažnijih međunarodnih foruma koji razmatra politička, ekonomska, regionalna i međunarodna pitanja, dodaje se u saopštenju.

BRNABIĆ: SRBIJA POSVEĆENA EVROPSKIM INTEGRACIJAMA, NADAMO SE OTVARANjU POGLAVLjA

BEČ, 19. novembra 2018. (Beta) - Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 19. novembra u Beču da je Srbija veoma posvećena evropskim integracijama i da se nada otvaranju još nekoliko pregovaračkih poglavlja do kraja godine. Posle radnog doručka koji je za premijere pet zapadnobalkanskih zemalja priredio austrijski kancelar Sebastijan Kurc, Brnabić je na zajedničkoj konferenciji za novinare kazala da bi otvaranje novih poglavlja do kraja godine bio "važan i jasan signal" Brisela građanima Srbije. "Srbija je duboko posvećena evropskim integracijama i nastavićemo da radimo na tome. Nadamo se da će još nekoliko poglavlja biti otvoreno do kraja godine, to bi bio važan i jasan signal našim građanima. Ali nezavisno od broja otvorenih poglavlja, nastavićemo sa reformama koje su pred nama", kazala je Brnabić. Ona je ocenila da postoje problemi u regionalnoj saradnji zemalja Zapadnog Balkana i kao primer navela nedavno uvođenje kosovskih carina od 10 odsto na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine. "Nažalost, bilo je mnogo boljih vremena u pogledu regionalne saradnje. Ponekad umesto da idemo napred i da se foksuiramo na budućnost i na ono što možemo zajedno da postignemo, mi idemo nazad. U poslednje dve nedelje Priština krši Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini - CEFTA uvođenjem carina od 10 odsto na srpsku robu", kazala je predsednica Vlade Srbije. Ocenila je da to "nije samo kršenje CEFTA, već i čista diskriminacija Srbije i svega srpskog". "Nadamo se da ćemo uskoro moći da se vratimo na primenu CEFTA, to bi nam omogućilo da nastavimo da razgovaramo o stvarima koje možemo zajedno da ostvarimo u budućnosti", dodala je Brnabić. Ona je rekla da je rad na povezivanju regiona važan za Srbiju i kao jedan od prioriteta navela "obostrano priznavanje profesionalnih i akademskih kvalifikacija". Na radnom doručku bili su i premijeri "Kosova", Albanije i Crne Gore, Ramuš Haradinaj, Edi Rama i Duško Marković, predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić, kao i evropski komesar za proširenje Johanes Han i komesarka EU za digitalno društvo i ekonomiju Marija Gabrijel. Brnabić je zahvalila Hanu i Gabrijel na podršci koju daju stvaranju "bolje povezanog i jačeg regiona" u svim oblastima. Austrijskom kancelaru je zahvalila na tome što ukazuje na značaj proširenja EU i dodala da je to "veoma važno" za Srbiju.

STEFANOVIĆ: POSTOJI NAMERA DA SE ČLANICE INTERPOLA ZBUNE O NAČINU GLASANjA

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović ocenio je 19. novembra da postoji namera da se članice Interpola zbune u vezi sa načinom glasanja o prijemu "Kosova" u članstvo te policijske organizacije. Stefanović je u Dubaiju, uoči glasanja u Generalnoj skupštini Interpola o zahtevu Prištine, ocenio da se nastavlja politizacija te institucije "ne samo od strane zemalja koje su priznale takozvanu nezavisnost 'Kosova', već i od Generalnog sekretarijata te policijske organizacije". "Pored nejasnih obaveštenja, koja su ne samo neblagovremena, najavljuje se i procedura da ukoliko dođe do glasanja u kome tzv. 'Kosovo' ne dobije potrebnu većinu za prijem, da će se odrediti pauza, a da se nakon pauze ide na novo glasanje. To je potpuno suprotno pravilima koja jasno govore da će se održati dva glasanja, bez pominjanja ikakve pauze. Očigledno će svi pokušaji biti uloženi da se u pauzi obezbedi potrebna većina ukoliko je ne bude u prvom glasanju", rekao je Stefanović a preneo MUP. Navodeći da je očigledno da se politizacija tog procesa nastavlja na način "da se stvara sumnja da li ćemo sutra imati optužnice o kojima će se politički odlučivati, ko će biti optužen i da li će biti procesuiran", ministar je ocenio da je takvo postupanje "nedopustivo za Interpol i čitav policijski sistem". "Srbija nastavlja sa snažnim delovanjem i zajedno sa svojim partnerima do poslednjeg trenutka uradićemo sve što je moguće da sačuvamo integritet Interpola, međunarodno pravo i da zaštitimo, naravno, svoju zemlju. Naš zadatak je da pokažemo da postoji dovoljno zemalja sa integritetom, sa dovoljno čvrstine da se odupru svim pritiscima zapadnih država i da pokažu da poštovanje policijskog kodeksa i integriteta više cene od bilo kakve političke moći i pritiska", kazao je Stefanović.

JOKSIMOVIĆ: POLITIKA ŠTAPA I ŠARGAREPE PREVAZIDjENA

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Ministarka zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović izjavila je 19. novembra da Srbija zaslužuje otvaranje tri pregovaračka poglavlja, te da je politika štapa i šargarepe prevaziđena. Joksimović je novinarima u Beogradu, povodom napisa pojedinih medija o navodnom uslovljavanju Brisela da će ako se nastavi dijalog sa Prištinom, otvoriti nova pregovaračka poglavlja, rekla da takva politika nije održiva. Ona je kazala da o tim navodima nije zavnično obaveštena jer ona ni ne učestvuje u pregovaračkom procesu sa Prištinom, ali da reaguje kao ministarka zadužen za evropske integracije i kao neko ko zna koliko je Srbija učinila u procesu reformi i neko ko zna da Srbija zaslužuje otvaranje tri poglavlja od sedam pripremljenih. Joksimović je podsetila i da se dijalog Beograda i Prištine meri u okviru Poglavlja 35 koje treba da proceni napredak u implementaciji dogovorenog u okviru Briselskog sporazuma i istakla da Srbija svoje obaveze sprovodi, ali ne Priština. "Mislim da je nesumnjivo jasno da u Poglavlju 35 može samo da se izmeri da Priština nije ispunila ništa i da svojim potezima podriva dodatno već lošu amtosferu i povlači poteze koji podrivaju i regionalnu ekonomsku saradnju", rekla je Joksimović.

KUBUROVIĆ: SRBIJA ODGOVORILA NA SVE ZAHTEVE HAŠKOG TRIBUNALA

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Ministarka pravde Nela Kuburović izjavila je da je Srbija odgovorila na sve zahteve Haškog tribunala i Mehanizma za međunarodne krivične tribunale dostavljajući na stotine hiljada dokumenata, saopštilo je 19. novembra Ministarstvo pravde. Kuburović je na sastanku sa predsednikom Mehanizma za međunarodne krivične tribunale Teodorom Meronom ukazala na molbu Srbije da srpskim državljanima, koji izdržavaju kaznu zatvora u neadekvatnim uslovima, što je u određenim slučajevima potvrdila i organizacija Crvenog krsta, bude odobreno da ostatak kazne izdržavaju u Srbiji, uz stalni nadzor Mehanizma. "Meron je izrazio zabrinutost za tretman pojedinih osuđenika u Estoniji i rekao da se razmatra mogućnost njihovog premeštaja u neku drugu državu. On je naveo da su on i još jedan kolega sudija još pre nekoliko godina imali pozitivan stav o izdržavanju kazne zatvora srpskih državljana u Srbiji, ali da se sa tim stavom nije saglasila većina drugih sudija", navodi se u saopštenju. U saopštenju se dodaje da je Kuburović ukazala na to da se već mesecima čeka na odluku po žalbi Amicus Curiae (prijatelj suda) da Srbija preuzme slučaj protiv dvoje članova Srpske radikalne stranke – Verice Radete i Petra Jojića i još jednom istakla spremnost nadležnih srpskih organa da procesuiraju ovaj slučaj. Na sastanku je bilo reči i o mogućnosti vraćanja dokumenta, koje je Srbija dostavila Haškom tribunalu, a koja nisu bila korišćena kao dokazni materijal ni u jednom od slučajeva, kao i o formiranju Informacionog centra u Beogradu, koji bi omogućio pristup arhivi ovog suda. Predsednik Meron je ocenio da Mehanizam ima vrlo dobru saradnju sa Vladom Srbije i izrazio uverenje da će se ona nastaviti i sa budućim predsednikom Mehanizma. On je ukazao da Mehanizam nastavlja svoj rad, u okviru četiri slučaja kada je reč o Srbiji. Meron boravi u oproštajnoj poseti Srbiji jer od polovine januara 2019. godine više neće obavljati funkciju predsednika.

LjAJIĆ I ŠAROVIĆ: NEĆEMO UČESTVOVATI NA KONFERENCIJI CEFTA DOK PRIŠTINA NE POVUČE TAKSE

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić odlučili su 19. novembra da ne učestvuju na ministarskoj konferenciji CEFTA početkom decembra. Šarović je posle sastanka u Sarajevu kazao da će učestvovati na ministarskoj konferenciji CEFTA ako Priština ukine te mere i dodao da je neophodno uključenje Evropske komisije kako bi se problem rešio. "Mi smo danas uputili pisma na više adresa, prema Briselu u kojima smo zatražili veći angažman Evropske komisije, s obzirom na to da je EK na jedan način pokrovitelj CEFTE i jedan od značajnih finansijera", rekao je Šarović. Prema njegovim rečima, na sastanku nisu razmatrane kontramere, jer, kako je rekao, "kosovska strana bi trebalo da se pridržava Sporazuma o spoljnoj trgovini, pravila koja su davno utvrđena, jer kosovska strana sebe izoluje". Ljajić je ocenio da je uvođenje taksi politička odluka jer ni Srbija ni BiH nisu priznale nezavisnost "Kosova". "Na politički stav imate ovakve ekonomske, odnosno trgovinske kontramere koje su potpuno besmislene. Radi se i o unutrašnjoj političkoj borbi", rekao je Ljajić i dodao da takvom odlukom Ramuš Haradinaj "pokazuje političke mišiće". On je rekao i da su takve mere rezultat "ekonomskih motiva interesnih lobija na 'Kosovu'". "Pojedini proizvođači koji su hteli na ovaj način da eliminišu konkurenciju i prosto zarade uvođenjem ovakvih kontramera, jer odmah posle uvođenja ovih taksi od 10 odsto cena robe koja se uvozi iz BiH u maloprodajama je uvećana za najmanje 10 odsto", katao je Ljajić. Ljajić je ocenio i da će cenu platiti potrošači na "Kosovu", a zaradiće oni koji na "Kosovu" tu robu proizvode ili eventualno neki uvozni lobi koji će iz Makedonije ili neke druge zemlje uvoziti tu istu robu. "Mi jedino na politički način možemo da izdejstvujemo njihovo povlačenje. Naša adresa u ovom slučaju nije Priština, već institucije u Briselu, Vašingtonu i druge međunarodne organizacije koje mogu da izvrše pritisak na Prištinu da ove mere povuče. Ne možemo kontramere da uvodimo, zato što 'Kosovo' plasira robe oko 20 miliona evra u Srbiju, u BiH verovatno manje", rekao je Ljajić.

KURC: AUSTRIJA SNAŽNO PODRŽAVA ZEMLjE ZAPADNOG BALKANA NA PUTU KA EU

BEČ, 19. novembra 2018. (Beta) - Austrijski kancelar Sebastijan Kurc izjavio je 19. novembra u Beču da Austrija snažno podržava zemlje Zapadnog Balkana na njihovom putu ka EU i ocenio da stabilnost Evrope u znatnoj meri zavisi od stabilnosti tog regiona. Na zajedničkoj konferenciji za novinare, posle radnog doručka s premijerima pet zapadnobalkanskih zemalja, Kurc je rekao da je Austrija snažan partner zemljama Zapadnog Balkana, s kojima ima snažne istorijske, ekonomske, političke, kulturne i ljudske veze. "Mislimo da će EU biti kompletna tek kad Zapadni Balkan bude u njoj, zato podržavamo te zemlje na putu ka EU i imamo poseban fokus na taj region tokom našeg predsedavanja Evropskoj uniji", naveo je Kurc. Kurc je kazao da su učesnici radnog doručka imali priliku da se fokusiraju na tri važna pitanja - na put regiona ka EU, neophodnu regionalnu saradnju i na rešavanje bilateralnih konflikata. Zahvalio je svim premijerima na dobroj saradnji između Austrije i njihovih zemalja, ali i evropskim komesarima, naročito evropskom komesaru za proširenje Johanesu Hanu na onome što radi u regionu.

FABRICI: EU ODLUČUJUĆI O OTVARANjU POGLAVLjA PROCENjUJE I VLADAVINU PRAVA I DIJALOG

BEOGRAD, 19. novembra 2018. (Beta) - Šef degelacije Evropske komisije u Srbiji Sem Fabrici izjavio je 19. novembra da će EU odluku o otvaranju novih poglavlja u pregovorima sa Srbijom doneti u decembru, a da se u okviru donošenja takve odluke procenjuje i stanje u oblasti vladavine prava i napredak dijaloga Beograda i Prištine. Odluka se donosi u razgovoru sa zemljama članicama EU o otvaranju poglavlja, rekao je Fabrici novinarima na konferenciji "Lideri transformacije društva" u Beogradu. On je precizirao da otvaranje poglavlja zahteva određene aktivnosti i specifičan rad na poglavljima, a da EU u skladu sa pregovačkim okvirima procenjuje i stanje vladavine prava u Srbiji i tok dijaloga Beograda i Prištine. Naglašavajući da se odluka donosi u decembru, Fabrici je rekao da je njegova preporuka Srbiji da radi što je moguće više na poglavljima, ali i na unapređenju vladavine prava i dijaloga o KiM.

DNEVNI BILTEN

< novembar 2018 >
po ut sr če pe su ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30