gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis
PDF Odštampaj tekst Email
Dnevni bilten 19.11.2018.
+ larger fontnormal font- Smaller font
SRBIJA

STEFANOVIĆ: NASTAVIĆEMO DA SE BORIMO PROTIV ULASKA 'KOSOVA' U INTERPOL

BEOGRAD, 18. novembra 2018. (Beta) - Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je 18. novembra u Dubaiju, posle početka zasedanja Generalne skupštine Interpola, da će Srbija nastaviti da se bori do samog glasanja 20. novembra, kako bi pokazala da prijem "Kosova" u Interpol predstavlja politizaciju te policijske organizacije. On je naglasio da je politizacija te organizacije štetna ne samo za međunarodno pravo, već i za sve buduće policijske operacije, prenosi se u saopštenju Ministarstva. Stefanović, koji predvodi delegaciju Srbije u Dubaiju, rekao je da je sâm početak sednice Generalne skupštine obeležilo neprincipijelno ponašanje Generalnog sekretarijata Interpola. "I pored protivljenja većeg broja država članica i naravno Srbije da se pitanje prijema takozvanog Kosova uopšte nađe na dnevnom redu, doneta je odluka da ova tačka ostane i da se o njoj glasa. Nažalost, iako smo više puta upozoravali da je time ugroženo međunarodno pravo, ovakva odluka pokazuje da Korelova rezolucija koju je usvojila Generalna skupština prethodne godine u Pekingu ostaje samo mrtvo slovo na papiru", naglasio je Stefanović. Ministar je istakao da je Generalni sekretarijat i jedan deo članica Interpola odlučio da njihovo stanovište bude iznad međunarodnog prava i iznad odluka koje je donela i sama Generalna skupština. "Srbija nastavlja da, zajedno sa svojim partnerima, lobira i da radi na tome da odluka o eventualnom prijemu tzv. Kosova ne prođe na samom glasanju u utorak. Ne predajemo se i borićemo se svim silama do kraja. Nadam se da ćemo, zajedno sa zemljama koje pomažu Srbiji, uspeti da pokažemo da glasanje za prijem takozvanog Kosova u Interpol predstavlja potpunu politizaciju ove policijske organizacije što je potpuno štetno, ne samo za međunarodno pravo, već i sve buduće policijske operacije", naglasio je Stefanović.

FABRICI: EU PREPOZNAJE NAPREDAK SRBIJE U REFORMAMA, ALI JE NEOPHODAN DALjI RAD NA POGLAVLjIMA 23 I 24

BEOGRAD, 16. novembra 2018. (Beta) - Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je 16. novembra u Beogradu da EU prepoznaje napredak Srbije u reformskim procesima, ali da je neophodno još rada na poglavljima 23 i 24. Fabrici je na konferenciji s premijerkom Srbije Anom Brnabić, ministarkom za evropske integracije Jadrankom Joksimović i ministarkom pravde Nelom Kuburović rekao da se proces reformi sastoji iz pravljenja kvalitetnog predloga zakona, zatim njegovog usvajanja i na kraju primene i da Srbija u tome ima podršku svih članica EU. On je rekao i da su teme sastanka bile još i dijalog Beograda i Prištine, usaglašavanje Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, migracije, nacionalne manjine i druga pitanja. Brnabić je rekla da je 2018. godina u znaku reformi vladavine prava. Prema njenim rečima, u toj oblasti su od juna usvojeni zakoni o manjinskim pravima i slobodama i drugi. Takođe, Brnabić je rekla da se početak procedure za izmene ustava u oblasti pravosuđa očekuje do kraja godine. Kako je navela, trenutno se radi na zakonu o agenciji za borbu protiv korupcije, zakonu o rodnoj ravnopravnosti i na medijskoj strategiji. Ona je navela da je fokus sastanka bio na vladavini prava, regionalnoj saradnji i dijalogu Beograda i Prištine. Premijerka je ambasadorima članica EU prenela zabrinutost zbog situacije na KiM i prištinskog nepoštovanja dijaloga i dogovorenog u dijalogu. Brnabić je "u interesu regionalne saradnje" odbila da komentariše reakcije iz Sarajeva na njenu izjavu o Srebrenici. Ministarka Joksimović je rekla da je Srbija Evropskoj uniji dostavila pregovaračke pozicije za sedam poglavlja i da u decembru očekuje otvaranje bar tri.

LjAJIĆ: NEĆEMO DOZVOLITI DA SE TEMA TAKSI SKLONI SA DNEVNOG REDA

BEOGRAD, 17. novembra 2018. (Beta) - Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić izjavio je 17. novembra da nije bilo reakcija na odluku Srbije i BiH da ne učestvuju na sastancima radnih tela CEFTA zbog odluke Prištine o povećanju taksa na robu. Ljajić je za Radio-televiziju Srbije kazao da je odluka o neučestvovanju na sastancima iznuđen potez, ali da se koriste svi mehanizmi da se vrši pritisak na Prištinu i međunarodnu zajednicu kako bi se mere povukle. On je kazao da Srbija i BiH neće dopustiti da tema povećanih taksi bude tek tako sklonjena sa dnevnog reda, ali da ne mogu da snose posledice zbog svojih odluka zato što ni Priština ne snosi posledice zbog konkretnih koraka koji onemogućavaju trgovinu i CEFTA sporazum. "Očigledno da je ovo prešlo na čisto politički teren", rekao je Ljajić i dodao da je reč i o unutrašnjoj borbi između Haradinaja i Tačija. Ljajić je kazao da su posledice prištinske odluke velike i da je manjak 40 odsto ako se porede podaci iz novembra i oktobra, manje se robe prodaje na KiM, a najveću štetu imaju potrošači i kupci jer su proizvodi skuplji i do 10 odsto. Ministar je kazao da je reč o odluci koja je i pravno i ekonomski, ali i na druge nečine neobjašnjiva. Ljajić je rekao da postoje informacije iz jedne velike kompanije da uskoro počinje primena zakona o zaštiti potrošača na Kosovu i Metohiji, koji podrazumeva obavezu da se pored istaknute cene, na proizvod stavi i zastavica države u kojoj je roba proizvedena. "To je smišljeno da se napravi barijera za plasman srpske robe na tržište 'Kosova'", kazao je Ljajić.

PAŠALIĆ ZA "BETU" O ZAŠTITI PRAVA SRPSKIH DRŽAVLjANA U RUSIJI I RUSKIH U SRBIJI

BEOGRAD, 17. novembra 2018. (Beta) - Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da se srpski radnici koji preko turističkih viza odlaze na rad u Rusiju suočavaju sa brojnim problemima zbog čega je nedavno s ruskom koleginicom Tatjanom Maskalkovom potpisao Memorandum o saradnji kako bi se oni otklonili.Pašalić je agenciji "Beta" kazao da će taj memorandum obezbediti ne samo bolju zaštitu prava srpskih državljana u Rusiji, već i ruskih u Srbiji. On je rekao da broj tih ljudi nije mali, da po podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Srbiji radi oko 1.500 ruskih građana, dok u Rusiji radi oko 1.700 srpskih državljana. "Realan broj srpskih građana u Rusiji je daleko veći. Naši građani koji odlaze na rad u tu zemlju preko turističkih viza suočavaju se sa neuslovnim smeštajem, neisplaćenim zaradama i lošim uslovima rada i sve sam to predočio ruskoj koleginici. Naš posao će ići u pravcu da ubrzamo postupke koje vode ministarstva spoljnih poslova dveju država i da rešavamo probleme naših država. Ti naši kontakti definisani su i pomenutim memorandumom i omogući će da brže reagujemo u situacijama kada su ruski državljani suočeni sa povredom svojih prava u Srbiji i obratno", naveo je on. Zaštitnik građana je ukazao na to da su u Rusiji već počeli da rešavaju pojedine pritužbe na povredu prava građana Srbije. On je kazao da pored zaštite prava koju obavljaju diplomatska predstavništva, dodatnu zaštitu prava naših građana obavljaće institucije ombudsmana Srbije i Rusije. "U praksi bi to značilo da ukoliko građani Republike Srbije koji imaju bilo koji problem u Rusiji mogu da se obrate Zaštitniku građana u Srbiji i koleginici u Rusiji, a mi ćemo ih u međusobnom kontaktu efikasnije rešavati. U slučaju da su građani sprečeni da nam se lično obrate, u njihovo ime to mogu učiniti i rodbina ili prijatelji", kazao je Pašalić. Zaštitnik građana Srbije boravio je nedavno u Rusiji na Drugoj međunarodnoj konferenciji pod nazivom "Problemi zaštite ljudskih prava u evroazijskom prostoru - razmena najboljih praksi ombudsmana", kada je sa ruskom koleginicom Tatjanom Maskalkovom potpisao Memorandum o saradnji.

EKONOMIJA

POTPISAN UGOVOR O FORMIRANjU POSLOVNOG SAVETA EGIPTA I SRBIJE

BEOGRAD, 17. novembra 2018. (Beta) - Ugovor o formiranju Poslovnog saveta Egipta i Srbije potpisali su u Mars Alamu predsednik Jedinstvene Srbije i Skupštine Jagodine Dragan Marković Palma i guverner oblasti Crvenog mora Ahmed Abdalah, saopšteno je 17. novembra. Za predsednika Poslovnog saveta Egipta i Srbije izabran je Marković, koji je za zamenike imenovao poznate jagodinske privrednike, vlasnika fabrike "Jela" Miroljuba Radovanovića i Miodraga Nikolića Femana, vlasnika preduzeća "Feman". Marković je na ceremoniji potpisivanja izrazio zahvalnost na tome što Egipat neće podržati ulazak takozvanog nezavisnog Kosova u Interpol. "Za Srbiju je ovaj potez Egipta izuzetno važan, kao i vaše obećanje da nikada nećete priznati nezavisnost južne srpske pokrajine", naveo je Marković, a preneo njegov kabinet. On je zahvalio Abdalahu na predlogu za formiranje Poslovnog saveta dve zemlje, navodeći da će obezbediti da 100 najjačih srpskih privrednika budu njegovi članovi. Abdalah je poželeo da odnosi Srbije i Egipta napreduju u budućnosti upravo zbog dobrih odnosa dve zemlje u prošlosti. Marković je rekao da će guverner Abdalah 17. oktobra 2019. godine, na Dan grada biti proglašen za počasnog građanina Jagodine. Dodao je da će guvernera i egipatske privrednike pozvati u uzvratnu posetu Jagodini.

CEB ODOBRILA 200 MILIONA EVRA POZAJMICE ZA ZDRAVSTVENE INSTITUCIJE U SRBIJI

BEOGRAD, 16. novembra 2018. (Beta) - Administrativni odbor Razvojne banke Saveta Evrope 16. novembra je odobrio 11 pozajmica, uključujući i pozajmicu Srbiji od oko 200 miliona evra, navodi se u saopštenju te banke. Srbiji su na sastanku održanom u Parizu odobrena sredstva za ulaganje u zdravstvenu infrastkturu, a CEB će finansirati unapređenje institucija javnog zdravstva u dvadesetak gradova u zemlji. Navodi se da će projekat uticati na poboljšanje uslova za oko 1,3 miliona ljudi, uključujući pacijente i zdravstvene radnike. CEB je odobrila pozajmice ukupne vrednosti 1,1 milijardi evra, a sredstva su, pored Srbije, dobile i Češka, Finska, Gruzija, Nemačka, Italija, Letonija, Poljska, Rumunija, Slovenija i Španija. Razvojna banka Saveta Evrope osnovana je 1956. godine i glavni fokus joj je na projektima u socijalnim oblastima.

DNEVNI BILTEN

< novembar 2018 >
po ut sr če pe su ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30