gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis Saopštenja
nedelja, 17. februar 2019. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Ministar Dačić: "Srbija će uvek biti za mir, ali nikad neće prihvatiti poniženje i nepravdu"
+ larger fontnormal font- Smaller font
Kosmetske zrtvePrvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je da kosovski Albanci povodom 11. godišnjice proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije "nemaju čemu da se raduju", jer je "prošlo vreme kada su mogli silom da nameću rešenja".

Nakon obilaska Spomen sobe "Kosmetske žrtve" u Beogradu ministar Dačić je rekao da današnje prisustvo stranih zvaničnika u Prištini, od kojih je bio prisutan samo premijer Albanije Edi Rama i Vilijem Voker, koji nije državnik, pokazuje koliku međunarodnu podršku kosovski Albanci imaju.

„Ovo mesto ovde je uvek potresno i svakako da je ova spomen-soba činjenica na koju moramo stalno da podsećamo i međunarodnu zajednicu, ali i našu javnost. I danas, kada se u Prištini obeležava, kako oni kažu, 11 godina od nezavisnosti, moram da podsetim da je cela jednostrano proglašena nezavisnost, satkana od laži, ali ne samo od laži, već i od zločina.

Rezultat svega toga je više od 200 000 proteranih Srba i nealbanaca sa Kosova i Metohije. O tome se sve manje govori. Takse su proizvele to da je glavno pitanje ukidanje taksi, a ne pitanje rasvetljavanja nestalih, a ne kažnjavanje zločina, jer niko nije odgovarao ni za jedan zločin u proteklih 20 godina. Jednostavno, žele da pokažu da je zločin protiv Srba legitiman. Mi smo na našoj teritoriji radili dosta i na utvrđivanju mesta gde su sahranjena tela ubijenih Albanaca. Na teritoriji Kosova i Metohije niko nikada nije otvorio nijednu lokaciju gde se sumnja da su tela. Zločina je bilo na svim stranama, i naravno da svi zločini moraju da se osude. Upotreba cifre silovanih žena koja ima za cilj samo zaprepašćenje međunarodne javnosti - ta cifra nikada nije verifikovana ni od koga. Ja sam pisao Svetskoj zdravstvenoj organizaciji i odgovorili su mi da oni nemaju takav podatak. Ali, i jedna žrtva je velika.

Često su ljudi govorili da su vojnici i policajci bili legitimni ciljevi. I policajci i vojnici su bile nedužne žrtve terorizma i separatizma. Ali, nažalost, stradao je i veliki broj civila kako bi se stvorila atmosfera da se Srbi iseljavaju sa Kosova i Metohije. Sama činjenica popisa, kada pogledate rezultate iz 1991. godine, i danas, pokazuje kolike su razmere tog etničkog čišćenja. Samo u Prizrenu, gde sam ja rođen, 1991. godine bilo je više od 10 000 Srba. A sada oko 20, zbog Bogoslovije, možda, malo više. Na SB uvek pominjem više od 200 000 raseljenih, a vratilo se samo 1,9 posto i to je nešto što ne smemo da zaboravimo.

Za zločine protiv Srba neko mora da odgovara i mi ćemo nastaviti tu politiku. Bez razgovora i dogovora sa Srbijom nema rešenja."

Ministar Dačić je rekao da je u prethodnih pet godina devet država priznalo nezavisnost Kosova dok je 13 povuklo odluku o priznanju, što je kako je ocenio, veliki rezultat.

„Molim Vas da niko ne potcenjuje ove zemlje, koje su imale hrabrosti da povuku priznanje, a njihov glas jednako je važan u UNu. Uskoro će biti manje od polovine zemalja članica UNa koje priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije.

Srbiji nije cilj da zaoštrava sukobe. Mi želimo rešenje. Želimo i predlažemo kompromis, razgovor. Za njih ne postoji razgovor i dijalog već samo da Srbija mora da prizna Kosovo i Metohiju. Ja moram da vam kažem, Srbija nema nameru, niti želi, da priznaje jednostrane akte. Mi to nikada nećemo uraditi. Ako se želi dijalog, ako se želi kompromis, mi smo uradili sve. Tači je juče rekao da su oni uveli takse jer Srbija ometa članstvo Kosova i Metohije u međunarodnim organizacijama. Na nas se vrši veliki pritisak da prestanemo sa politikom povlačenja priznanja. Kakve to veze ima sa Srbijom? To je autonomna odluka tih zemalja. To je, u suštini, priznanje njihove nemoći. Ovaj dan nije dan koji oni treba da slave. Ako se želi budućnost za Srbe i Albance u regionu, mora da se ide na dogovor. Sastavni deo tog dogovora mora da bude rešavanje kidnapovanih i nestalih lica. Oni stalno govore oko 1400 nestalih, ukupno, ali ne kažu da je polovina od njih Srba. Ove dane ne koristimo da podstičemo sukobe. Želimo da se postigne dogovor.

Na kraju, koja to zemlja 11 godina od proglašenja nezavisnosti još nije postala član UN, Interpola, Uneska, OEBSa, Saveta Evrope, da ih čak i ne priznaju sve članice EU? Nezavisnost Kosova je satkana od laži i zločina, a takvu laž je juče izneo Hašim Tači u Minhenu kada je rekao da je Kosovo priznalo 116 država a oni su na glasanju u Interpolu dobili 74 glasa. To je samo priča za međunarodnu javnost kako bi podstakla dalja priznanja.

Zato je bolje da se okrenu dijalogu, prošlo je vreme kada su mogli da silom nameću rešenja.

Takse moraju biti ukinute jer su anticivilizacijski čin i skreću pažnju sa tema poput Trepče, ZSO, srpske imovine na Kosovu i Metohiji", rekao je ministar Dačić navodeći da je Srbija isplatila više od 700 miliona dolara kredita za Trepču koje su uzele kosovske firme.