gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis Saopštenja
sreda, 19. decembar 2018. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Sastanak Američko - jadranske povelje u Podgorici
+ larger fontnormal font- Smaller font
Podgorica -_FilipovicDelegacija Ministarstva spoljnih poslova koju je predvodio vršilac dužnosti pomoćnika ministra za bezbednosnu politiku ambasador Branimir Filipović učestvovala je u statusu posmatrača na ministarskom sastanku Američko-jadranske povelje (A5), koji je održan u Podgorici, 17. i 18. decembra 2018. godine. Ovaj sastanak, održan u formatu ministara spoljnih poslova, predstavlja poslednji u nizu skupova realizovanih u okviru ovogodišnjeg predsedavanja Crne Gore ovom regionalnom bezbednosnom inicijativom. Predsedavanje Američko-jadranskoj povelji u narednoj godini preuzima Republika Albanija.

Na sastanku, kao što je uobičajeno na završnim ministarskim sastancima u okviru ove inicijative, razmotrena je bezbednosna situacija u regionu, regionalna saradnja i predstojeće aktivnosti u okviru Američko-jadranske povelje.

Učestvujući u raspravi, ambasador Filipović je ukazao da u regionu treba u kontinuitetu tražiti zajedničke odgovore, ozbiljno i trezveno usmereni na budućnost i konkretna održiva rešenja koja trajno doprinose miru i stabilnosti, bez preduzimanja jednostranih, radikalnih i nepredvidivih poteza. Ukazao je na spoljnopolitičke prioritete Srbije i njen doprinos miru i stabilnosti i regionu, ali je prioritetno govorio o jednostranoj odluci Prištine o transformaciji tzv. „Kosovskih bezbednosnih snaga" u tzv. „Vojsku Kosova" i odluci o diskriminatorskim taksama na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine.

Ambasador Filipović je naglasio da odluka o transformacija tzv. „KBS" predstavlja drastično kršenje Rezolucije SB UN 1244 i Vojno-tehničkog sporazuma, jer je KFOR jedina legalna vojna formacija u Pokrajini, da ovim potezom Priština ne postupa i po svojim pravnim aktima i da je ovaj provokativan potez ozbiljan potencijal za destabilizaciju i ugrožavanje bezbednosti srpske zajednice u Pokrajini. Dodao je da su takse protivne Sporazumu i Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Prištine i EU, da dovode u pitanje dijalog Beograda i Prištine i regionalnu saradnju, kao i da se u tom smislu nalazimo u apsurdnoj situaciji gde se na forumima svi zalažu za regionalnu saradnju i njeni razvoj, a da u praksi sada Priština krši međunarodno pravo, koje upravo uspostavlja okvir za tu saradnju.

V.d. pomoćnika ministra je ocenio da nije prihvatljivo da se na osnovu jednostranih poteza prave novi kompromisi i da ovakvi potezi stvaraju novu pregovaračku poziciju u dijalogu Beograda i Prištine. Na takav način nijedan dijalog nije održiv jer favorizuje jednu stranu i njena odgovornost se relativizuje. Neophodno je uvek identifikovati ko je odgovoran za svaki zastoj i kršenje principa i dogovorenih rešenja, te pozivi da se obe strane uzdrže nisu pravedni u situacijama kada je očigledna odgovornost jedne strane, u ovom slučaju Prištine. Izrazio je očekivanje da će jasne poruke EU i NATO-a dovesti do toga da Priština povuče ove diskriminatorske takse, kao i da će KFOR u potpunosti ispuniti svoj mandat, poveren od strane Ujedinjenih nacija, da obezbedi potpunu zaštitu srpskog stanovništva, njihove imovine i kulturne i istorijske baštine u Pokrajini, što je ključno za njen opstanak i bezbedan život.

Ambasador Filipović je zaključio da će Srbija nastaviti da snažno promoviše regionalnu saradnju i kao kontributor procesu pomirenja i ukupnom regionalnom razvoju, pridržavaće se, kao i do sada, svih sporazuma i dogovora na koje se obavezala, što očekuje i od drugih. Beograd je spreman i zainteresovan da vodi dijalog sa Prištinom ali je ključno da se taj dijalog ne ugrožava pretnjama i jednostranim aktima na štetu druge strane.