gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Pres servis Aktivnosti DKP RS
subota, 24. novembar 2018. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Tokio: Prikazan film „Dugo putovanje u rat" na Meiđi univerzitetu
+ larger fontnormal font- Smaller font
Meiji 5Studenti Fakulteta za društvene nauke Meiđi univerziteta gledali su srpski dokumentarni film o uzrocima Prvog svetskog rata „Dugo putovanje u rat" autora Miloša Škundrića. Projekciju je 21. novembra obezbedila naša Ambasada u Tokiju, u saradnji sa ministarstvima spoljnih poslova i kulture Srbije.

Profesor Koići Tojokava sa Odseka za istoriju i geografiju Fakulteta za društvene nauke je konstatovao da će, zahvaljujući filmu, studenti imati priliku da se upoznaju sa nizom događaja na međunarodnoj sceni koji su početkom dvadesetog veka, kao što i naslov samog filma kaže, bili uvertira u događaje koji će uslediti.

Meiji 1

Jelena Nikolić i Tijana Nagato iz Ambasade predstavile su sinopsis filma, uz poseban naglasak na činjenici da, za razliku od novih pokušaja tumačenja istorije, film pruža dokumentovan i objektivan uvid u višestruke uzroke rata i mesto i ulogu Srbije u njima, uz korišćenje filmskih arhiva Velike Britanije, Francuske, Austrije, Rusije, Nemačke i Srbije i razgovore sa najznačajnijim evropskim istoričarima.

Po završetku filma, predstavnice Ambasade su razgovarale sa studentima o dalekosežnim političkim, ekonomskim i društvenim posledicama rata u istoriji srpskog naroda. Govorile su o tome da je Srbija od svih učesnika rata imala najveći broj žrtava u odnosu na broj stanovnika, što je u svetu, a posebno u Japanu, malo poznata činjenica. Predstavile su značku sa cvetom Natalijine ramonde i simboliku ovog amblema za srpski narod.

alt

Studenti su se interesovali za detalje priča o herojstvima srpskih boraca, albansku Golgotu i uticaj proboja Solunskog fronta na okončanje rata. Većina studenata se složila da je prava retkost videti filmove sa ovom tematikom u Japanu, kao i da su prvi put videli dokumentovane snimke iz Evrope iz ovog perioda. Rekli su da u japanskim udzbenicima Prvi svetski rat obično počinje da se izučava od sarajevskog atentata i da se prvi put susreću sa detaljima o događajima na međunarodnoj sceni pre početka rata, sa čime se složio i profesor Tojokava.

Meiđi univerzitet je osnovan kao Pravni fakultet Meiđi 1881. godine i danas predstavlja jedan od najprestižnijih japanskih univerziteta. Univerzitet raspolaže sa četiri kampusa na kojima nastavu pohađa preko 32.000 studenata na osnovnim i postdiplomskim studijama. Univerzitet ima saradnju sa Univerzitetom u Beogradu na osnovu Sporazuma o saradnji i Memoranduma o razmeni studenata iz 2009. godine.