gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Konzularno Putovanja u inostranstvo Vize za inostranstvo i informacije o državama Zemlje - putovanje u inostranstvo

Vize za inostranstvo i informacije o državama

Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Mauritanija
+ larger fontnormal font- Smaller font
VIZNI REŽIM

Diplomatski i službeni pasoši: Potrebna viza
Obični pasoši i druge putne isprave: Potrebna viza
Napomena:  Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza

 

REŽIM ULASKA DRŽAVLjANA REPUBLIKE SRBIJE U USLOVIMA PANDEMIJE COVID-19

Državljani Srbije mogu da uđu u Mauritaniju. Neophodan je negativni PCR test, ne stariji od 72 sata.

ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE

Ulazak na teritoriju Islamske Republike Mauritanije za državljane Republike Srbije, nosioce svih vrsta pasoša, moguć je samo sa vizom.
Izdavanje vize je moguće na međunarodnom aerodromu u Nuakšotu ili na jednom od 35 graničnih prelaza (utvrđenih 7. februara 2010. godine), koji se nalaze u zonama pod kontrolom vojske, na severo-istoku zemlje, ili guvernera regiona.
Ne preporučuje se ulazak u Mauritaniju kopnenim putem sa istočne ili sa severo-istočne strane. Za tranzit vozilom iz Maroka prema Mauritaniji potrebno je prethodno pribaviti odobrenje Direction générale des Douanes, la Sûreté et la Défense nationale www.douane.gov.ma
Jedina ulazna tačka iz Maroka u Mauritaniju je obalni put koji vodi za Nouadhibou, na kome je osigurano bezbedno kretanje.
Unošenje i iznošenje novca podleže obaveznoj prijavi. Potrebno je sačuvati račune o izvršenoj zameni novca i kupovinama.
 
SOCIJALNI SPORAZUMI

Nema zaključen socijalni sporazum.

KORISNE INFORMACIJE

ZDRAVSTVENA SITUACIJA – Zabeleženi su sporadični slučajevi meningitisa, dok su Hepatitis A i tifus endemski. U nekim delovima zemlje je prisutna malarija, kao posledica postojanja velikog broja komaraca. Preporučuje se vakcinacija protiv svih ovih bolesti.
Aktuelnu situaciju o zdravstvenoj situaciji u ovoj zemlji možete naći na sajtu Svetske zdravstvene organizacije.
 
BEZBEDNOSNA SITUACIJA – Bezbednosna situacija nije zadovoljavajuća (postoji latentna pretnja od terorističkih napada i otmica), iako vlasti ove zemlje preduzimaju mere u borbi protiv terorizma. Turistima se savetuje da izbegavaju Mauritaniju kao destinaciju. Naročito je nestabilna situacija u pustinjskim pograničnim područjima Mauritanije prema Maliju, gde ima oružanih sukoba, otmica i sl.
U nešto boljem bezbednosnom stanju je glavni grad Nuakšot (i drugi veći gradovi, kao npr. Nuadibu), ali se savetuje oprez (posebno za žene), jer ima čestih slučajeva napada i pljački.
Na sajtu www.diplomatie.gouv.fr/fr/conseils-aux-voyageurs/conseils-par-pays/mauritanie/ , možete videti bezbednosnu mapu Mauritanije. Crvenom bojom označena su područja u koja ne treba odlaziti, dok su narandzastom bojom označena područja u koja se ne savetuje odlazak bez valjanog razloga.
 
TRANSPORT – Sa aerodroma u Nuakšotu savetuje se obezbeđivanje prevoza od strane domaćina (prijatelja ili organizatora skupa, seminara, itd). Ukoliko to nije moguće, preporučuje se prevoz taksijem. Za smeštaj izabrati hotel čiji se ulaz kontroliše. Obratite pažnju na putu, jer su saobraćajni udesi veoma česti.
 
OSTALO – Nacionalna valuta u Mauritaniji je Uguija.
Zabranjeno je fotografisanje javnih i religijskih objekata.
 
Kontakti:

Prilikom boravka u Mauritaniji, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Rabatu, Kraljevina Maroko, putem telefona +212537752201 i elektronske adrese Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli , koja na nerezidencijalnoj osnovi pokriva Mauritaniju.

(Poslednje ažurirano petak, 05. februar 2021.)