gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Konzularno Putovanja u inostranstvo Vize za inostranstvo i informacije o državama Zemlje - putovanje u inostranstvo

Vize za inostranstvo i informacije o državama

Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Libija
+ larger fontnormal font- Smaller font
VIZNI REŽIM

Diplomatski i službeni pasoši: Potrebna viza
Obični pasoši i druge putne isprave: Potrebna viza
Napomena:  Za nosioca putnog lista u tranzitu neophodna je viza

 ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
 
Za putovanje u Libiju, po bilo kom osnovu, građanima Republike Srbije potrebna je viza za ulazak u zemlju.
U libijskom viznom sistemu postoji šest vrsta viza koje se razlikuju po svrsi dolaska i boravka u Libiji i to: turistička, radna, novinarska, poslovna, tranzitna i porodična viza.

Postoje dva načina za dobijanje viza pre poslaska u Libiju : apliciranjem za vizu u nekom od libijskih diplomatskih predstavništava i mogućnost dobijanja vize na graničnim prelazima – on arrival, od 2010 godine.

Turistička viza - turistička viza može se dobiti u libijskom diplomatskom predstavništvu ili prilikom dolaska na granicu Libije (bez prethodnog odlaska u libijsku ambasadu), na aerodromu ili na bilo kojoj kopnenoj granici sa Tunisom i Egiptom. Prilikom apliciranja za ovu vizu dokumenti i potrebni podaci su: kopija stranice putne isprave na kojoj se nalazi fotografija, spisak lokacija koje lice namerava posetiti TOKOM boravka u Libiji, zanimanje i validnost pasoša.

Važno je napomenuti da u svim slučajevima podnošenja zahteva za dobijanje, svih vrsta, libijskih viza treba znati da pasoš mora da važi najmanje 6 meseci od dana kada lice namerava napustiti zemlju, pasoš ne sme imati izraelski pečat i u pasošu moraju postojati najmanje dve prazne stranice. Arabizacija pasoša više nije potrebna.

Proces za izdavanja - dobijanje viza na granici : potrebno je poslati dokumenta putem E-maila (direktno ili najčešće preko agencije) libijskom Odeljenju za imigracije, čime se lice prijavljuje za " odobrenje za vizu ". Sam proces traje 2 do 10 dana. Ovo odobrenje poznato je po nazivu "referentni broj za vizu "ili" broj odobrenja za vizu". Odobrenje se koristi kako bi se dobila viza prilikom dolaska na granicu. Napomena: većina avio kompanija traži na uvid kopiju odobrenja za vizu pre dozvole ukrcavanja u avion. Oni koji dolaze kopnenim putem ne moraju imati kopiju odobrenja unapred jer će agent operatera biti prisutan na granici i završiti potrebne formalnosti oko ulaska u zemlju. U ovom slučaju mogu se koristiti samo originalna dokumenta.

Turistička viza obično važi 45 dana od dana izdavanja, ukoliko se dobije u ambasadi. Viza koja se dobije po odobrenju važi 30 dana.

Radna viza - Ova viza odobrava se stranim državljanima koji žele da rade u Libiji. Rad bez ove vize u Libiji smatra se nezakonitim. Proces za dobijanje radne vize mora biti pokrenut preko libijskog Odeljenja za rad. Da bi podneo zahtev za dobijanje ove vize podnosilac zahteva mora imati ponudu za posao od strane neke libijske kompanije. Kompanija inicira proces podnošenjem zahteva za odobrenje radne vize, obezbeđujući kopiju pasoša podnosioca zahteva, pozivno pismo koje prethodno pripremi i potrebne naknade. Odeljenje za rad odobrava prijavu i prosleđuje kopiju Imigracionom odeljenju. Odeljenje za imigraciju priprema originalno odobrenje za radnu vizu i prosleđuje ga libijskoj ambasadi u zemlju gde lice podnelo zahtev za radnu vizu. Nakon završetka ove procedure isti odlazi u libijsku ambasadu radi dobijanja vize. Početna radna viza se obično odobrava na 3 meseca, sa mogućnošću obnavljanja i njenog produženja u Libiji.

Novinarska viza - Nakon apliciranja za ovu vizu libijska ambasada traži odobrenje od Odeljenja za strane medije u Libiji, kao i odobrenje za opremu koja se unosi u zemlju. Nakon dobijanja odobrenja novinar odlazi u Ambasadu Libije gde dobija vizu i listu sve opreme koji može uneti u zemlju. Nakon dolaska u zemlju novinar, kao prvo, mora posetiti Odeljenje za strane medije gde će popuniti listu svih lokacija koje želi da poseti ili snima. Ovo odeljenje će izdati dozvolu za snimanje navedenih lokacija i identifikacioni dokument koji novinar mora nositi uvek sa sobom.

Poslovna viza - Postoje 2 vrste poslovnih viza, jednokratna i sa više ulazaka u zemlju. Jednokratna viza važi četrdeset pet ili trideset dana. Viza za više ulazaka važi 3 meseca ili šest meseci i lice koje je poseduje moći će ulaziti u zemlju više puta, u datom vremenskom okviru. Nakon podnošenja i sprovođenja procedure odobrenje za dobijanje ove vize, takođe, daje libijsko Odeljenje za imigracije i prosleđuje ga libijskoj ambasadi. Ovu vrstu vize nije moguće dobiti po dolasku na libijsku granicu.

Tranzitna viza - Ova viza se odobrava za tranzit ili prelazak Libije od granice do granice duž obale. Obrada vize traje obično 5 dana i preporučuje se blagovremeno slanje dokumenata, planirajući datum dolaska na granicu. Tranzitna viza se ne može koristiti na isti način kao druge vize. Razlika između ove vize u odnosu na druge vize je, pre svega, što kraće traje. U odnosu na period od pre 2012. godine, sada imaocima ovih viza nisu potrebni pratnja i turistički vodiči. Trajanje boravka u Libiji tokom proputovanja je samo 14 dana, u okviru od 30 dana od datuma kada je viza izdata.

Porodična viza - Ova viza izdaje se supružniku libijskog državljanina ili članu njegove porodice (deci libijskog državljanina). Ova vrsta vize, kao i diplomatska viza, je besplatna. Potrebna dokumenata prilikom podnošenja zahteva za ovu vizu su: popunjen obrazac zahteva za vizu, jedna slika, kopija pasoša muža Libijca, pismeno odobrenje od supruga i kopija bračnog ugovora. Za porodičnu vizu, kada su deca u pitanju, potrebna dokumenta su : popunjen obrazac zahteva za vizu, jedna slika, rodni list, kopija pasoša oca ili majke i pismeno odobrenje oca ili majke

TRANSPORT

Međunarodni aerodrom u Tripoliju još uvek nije otvoren za saobraćaj. Celokupni putnički i kargo saobraćaj sa Tripolijem se odvija preko aerodroma «Mitiga». Avio saobraćaj sa inostranstvom se odvija preko aerodroma u Misurati i Bejdi (istočna Libija). Strane avio kompanije još uvek nisu uspostavile avio saobraćaj sa Libijom, ali pet libijskih avio kompanija održava redovan avio saobraćaj ka vanevropkim destinacijama (Istanbul, Tunis itd). Postoje malteške i libijske redovne čarter linije do Malte. Intenzivan je i unutrašnji avio saobraćaj.
Najveći broj drumskih graničnih prelaza prema susednim zemljama je otvoren, ali povremeno dolazi do njihovog privremenog zatvaranja. Nema pomorskog putničkog saobraćaja.

BEZBEDNOST

U Libiji je došlo do pogoršanja političko–bezbednosne situacije, posebno u gradskim centrima u Tripoliju, Sirtu, Bengaziju i Derni. Ovakav razvoj je za posledicu imao da su brojni strani državljani i pojedina diplomatsko-konzularna predstavništva napustila Libiju, a prisutan je povećani rizik od oružanih pljački, otmice stranaca i napada na stanovništvo.
Apelujemo na građane Republike Srbije da izbegavaju odlaske u Libiju. Građanima Republike Srbije koji se nalaze u Libiji preporučujemo napuštanje zemlje.
Državljani Republike Srbije kojima je potrebna konzularna pomoć i zaštita treba da se obrate Ambasadi Republike Srbije u Tripoliju.
Adresa Ambasade Republike Srbije u Tripoliju je: Kvart Ben Ašur, Abdal Ben Salam,P.O.Box 1087 TRIPOLI. Brojevi telefona Ambasade su: +21821/333-54-04, + 21821/333-33-92, +21821/333-08-19, +21821/362-32-05, + 21821 / 362-32-06.
Telefoni u Ministarstvu spoljnih poslova na koje građani mogu da se obrate za pomoć i informacije su: Odeljenje za konzularne poslove (u periodu od 7.30 -15.30 časova): +381 11 306 8268 i Dežurno odeljenje (van radnog vremena): +381 11 306 8615.

ZDRAVSTVENA SITUACIJA

Ovaj sektor nije bitnije poboljšan, jer se najveći broj stranih zdravstvenih radnika  nije vratio u Libiju. Libijci koji to mogu odlaze na lečenje u inostranstvo.

NOVAC

Kurs libijskog dinara je nestabilan, a platni promet sa inostranstvom delimično funkcioniše, uz teškoće. Pojedini hoteli su nastavili rad ali smanjenim kapacitetom. Obnovljen je rad najvećeg broja restorana, a cene usluga u hotelima i restoranima su povećane.


(Poslednje ažurirano sreda, 10. april 2019.)