gototopgototop
petak, 09. oktobar 2015. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Bezbednosni izazovi zahtevaju efikasnije sprovođenje Kodeksa ponašanja OEBS-a, izjavili su učesnici radionice u Beogradu
+ larger fontnormal font- Smaller font
91015 osce_kodeks_ponasanjaBezbednosni izazovi savremenog doba naglašavaju potrebu za efikasnijom implementacijom OEBS-ovog Kodeksa ponašanja o političko-vojnim aspektima bezbednosti i zato je od ključne važnosti podizanje svesti o ovom dokumentu među pripadnicima vojske i štabnim oficirima, diplomatama i predstavnicima civilnog društva, rekli su učesnici četvorodnevne srpsko-švajcarske zajedničke radionice koja je danas privedena kraju u Beogradu.

Ovaj događaj koji je predstavljao priliku da se napravi osvrt na više od dvadeset godina postojanja i sprovođenja Kodeksa, okupio je 60 učesnika iz više od dvadeset država učesnica, uključujući partnere za saradnju. Oni su razmenjivali mišljenja i razgovarali o sprovođenju Kodeksa, uključujući o utvrđivanju normi, parlamentarnoj kontroli i dometima.

U svom uvodnom obraćanju, državni sekretar u Ministarstvu odbrane Republike Srbije Zoran Djorđević istakao je značaj Kodeksa kao mehanizma „koji može da na objektivan i korektan način doprinese prevenciji kriza i konflikata, ublažavanju njihovih posledica i stabilizaciji prilika u onim oblastima u kojima su oni sada prisutni".

„Uzevši u obzir složenost aktuelne vojno-političke situacije u svetu, značaj primene ovog dokumenta uz konzistentno i ravnopravno poštovanje interesa svih država učesnica je više nego očigledan", rekao je Djorđević.

Žan Danijel Ruh, ambasador Švajcarske u Srbiji, podsetio je da je Kodeks dokument koji je već dvadeset godina bez premca kada je reč o demokratskoj kontroli oružanih snaga.

Takođe je naveo da je u kontekstu aktuelnih bezbednosnih izazova, „obrazovanje, podizanje svesti i jačanje efikasnosti u sprovođenju Kodeksa ponašanja od velike važnosti".

Posebno je naglašena potreba da se ojača široka saradnja u sprovođenju Kodeksa i u nju uključe diplomate, predstavnici vojnih snaga i civilnog društva.

Održavanje srpsko-švajcarske radionice pomogli su Centar za prevenciju konflikata OEBS-a i Misija OEBS u Srbiji. Misija OEBS u Srbiji pruža dugogodišnju podršku sprovođenju Kodeksa ponašanja u Srbiji, kroz rad s nadležnim ministarstvima, skupštinskim odborima i civilnim društvom.

Kodeks ponašanja OEBS-a, usvojen 1994. u Budimpešti, predstavljao je prekretnicu u upravljanju sektorom bezbednosti, nametnuvši obavezu državama učesnicama da obezbede demokratsku kontrolu nad svojim oružanim, unutrašnjim, paravojnim, obaveštajnim i policijskim snagama. Kodeks ponašanja takođe sadrži i ključne principe međudržavnih odnosa. Države su dužne da obezbede da njihove oružane snage ostanu politički neutralne, kao i da garantuju poštovanje ljudskih prava pripadnicima bezbednosnih snaga. Države podnose godišnje izveštaje o praksama na nacionalnom nivou, na taj način doprinoseći izgradnji poverenja i bezbednosti u regionu OEBS-a.




Foto:OSCE/Milan Obradovic