gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Arhiva saopštenja Arhiva saopštenja iz 2017. godine
četvrtak, 26. januar 2017. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Ministar Dačić i predsednik Komisije za nestala lica Veljko Odalović obišli Spomen sobu "Kosmetske žrtve"
+ larger fontnormal font- Smaller font
06-soba zzrtve_2206Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica i generalni sekretar Ministarstva Veljko Odalović obišli su danas Spomen-sobu „Kosmetske žrtve", koju je Udruženje porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji krajem juna prošle godine otvorilo u svojim prostorijama u zgradi Beograđanke.

Spomen soba je posvećena sećanju na kidnapovane i ubijene u južnoj srpskoj pokrajini, od prve civilne žrtve Žarka Spasića 14. maja 1998. godine do ubijenog pripadnika Žandarmerije Stevana Sinđelića u Kopnenoj zoni bezbednosti 28. avgusta 2014. godine.

Predsednik Udruženja Simo Spasić, zahvaljujući predstavnicima Ministarstva što su se odazvali pozivu da posete Spomen sobu, proveo je goste kroz postavku i istakao aktivnosti udruženja  na regulisanju statusa porodica civilnih žrtava i postavljanja spomenika svim žrtvama sa Kosova i Metohije.

Šef srpske diplomatije istakao je da Vlada čini sve da se istorija ne
zaboravi jer ko to učini preti opasnost da mu se ponovi. "Ne odustajemo od
krivičnog procesuiranja i optužbi protiv odgovornih za ratne zločine", rekao je ministar spoljnih poslova.

On je ocenio da su na Kosovu najveće žrtve Srbi gde je zločinima promenjena etnička struktura i Srbi su proterani. On je naglasio da je slučaj Ramuša Haradinaja na neki način test za Evropu.

"Ako će političke odluke biti važnije od toga da li je neko ratni zločinac ili ne, postavlja se pitanje da li je kažnjavanje ratnih zločina cilj za koji se Evropa zalaže ili se to primenjuje samo na Srbe", kazao je ministar koji je u obilazak spomen-sobe simbolično krenuo tačno u 12.44.

Po njegovim rečima, Srbija nikad nije osporavala potrebu da svi koji su počinili ratne zločine, bez obzira na njihovu nacionalnost, odgovaraju ali da su jedino Srbi proglašavani za odgovorne.

"Zločini protiv Srba su maltene opravdavani. Činjenica da nema osuđenih Albanaca pred Haškim tribunalom i da su pobijeni svedoci protiv albanskih terorista, da razne zemlje ne poštuju poternice govori da i dalje postoje dvostruki standardi i da se legalizuje pravo nekoga da ubija Srbe", ocenio je Dačić.

Govoreći o nameri Kosova da opet podnese zahtev za prijem u Unesko, Dačić je kazao da Srbiju očekuje široka aktivnost na međurodnom planu da bi uticala na način glasanja članica o tome.

"Način glasanja u Unesku je takav da se ne računaju uzdržani glasovi. Ne znam kako će se sada ponašati SAD, ali ranije smo imali veliki pritisak zapadnih zemalja na države koje nisu priznale Kosovo da budu uzdržane. Mi smo uspeli da ubedimo Japan, Koreju, Kolumbiju, koje su priznale Kosovo da budu uzdržane a ne možemo da ubedimo Makedoniju i Crnu Goru, i zato sam pogođen", kazao je Dačić.

Predsednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović kazao je da godinama traju napori da se donese zakon koji bi regulisao prava porodica civilnih žrtava sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, ali da je često nedostajalo puno razumevanje za usvajanje takvog akta.

"Čini mi se da se to polako pomera i da su resorni ministri shvatili potrebu donošenja takvog zakona. Potrebno je objediniti sve žrtva od Slovenije do Košara, mada nije lako sve uneti u pravnu formu", kazao je Odalović.

On je dodao da će nadležni organi Srbije uložiti napore u prikupljanju što više dokaza i činjenica o počiniocima zločina na Kosou i Metohiji kao i da će ih proslediti novoformiranom Sudu za ratne zločine Oslobodilačke vojske Kosova.