gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Arhiva saopštenja Arhiva saopštenja iz 2017. godine
petak, 13. januar 2017. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Zajednički članak prvog potpredsednika Vlade i ministra spoljnih poslova Republike Srbije Ivice Dačića i ministra spoljnih poslova Republike Turske Mevluta Čavušoglua
+ larger fontnormal font- Smaller font
bsecPovodom primopredaje predsedavanja Organizaciji za crnomorsku ekonomsku saradnju (BSEC) Srbije Turskoj , želeli bismo da ukratko ponovo istaknemo važnost BSEC-a.

U regionu od geostrategijske važnosti, BSEC predstavlja iskren napor i korisno sredstvo za promovisanje i konsolidaciju modela i kulture saradnje i sinergije među državama članicama ove organizacije. Zaslugom BSEC-a danas imamo gustu mrežu kontakata i saradnje u okviru naše zajednice.

Ideja da se daleke 1992. godine osnuje BSEC je bila okrenuta ka budućnosti. Inicijativa je pokrenuta neposredno nakon velikih promena na evropskom kontinentu, zasnovana na uverenju da će snažnija ekonomska saradnja među crnomorskim državama ojačati mir, stabilnost i prosperitet u regionu. Ona je predstavljala želju njenih država članica da obrazuju unutar-regionalni forum za dijalog koji bi kasnije, 1999. godine, evaluirao u pravu regionalnu organizaciju za ekonomsku saradnju.

Saradnja u regionu Crnog mora, intenzivirana mehanizmima BSEC-a, ne samo da generira ekonomske pogodnosti, već i doprinosi izgradnji poverenja kroz pojačan dijalog. Ovo, zauzvrat, učvršćuje stabilnost i bezbednost u regionu, što je u interesu kako regiona, tako i međunarodne zajednice. Kontakti na marginama sastanaka BSEC pružaju mogućnosti za kontinuirani dijalog među kreatorima politike na najvišem nivou, čime se uspostavlja obrazac boljeg razumevanja. BSEC predstavlja koristan forum u kojem čak i predstavnici država članica koje međusobno nemaju diplomatske odnose ili imaju ozbiljna bilateralna pitanja mogu redovno da se okupljaju.

Posle 24 godine svet se, naravno, značajno razlikuje od onog koji je postajao u vreme kada je BSEC osnovan. Svesni smo toga da se moramo promeniti kako bismo išli u korak s novim realnostima i vremenima koja se menjaju.

Danas, širi crnomorski region se suočava s brojnim političkim, ekonomskim i bezbednosnim izazovima. Ovi međusobno povezani problemi mogu se jedino efikasno rešavati većom interakcijom, boljom koordinacijom, konstruktivnim dijalogom i fokusiranom saradnjom, orijentisanom na postizanje rezultata. Naša organizacija je odista jedini regionalni instrument sposoban da ostvari ove ciljeve.

Aktuelni napori usmereni ka reformama u okviru naše organizacije čine glavni stub napora za jačanje delotvornosti i efikasnosti BSEC-a. Nadamo se da ćemo ovaj važan proces privesti kraju do juna 2017, kada će se u Istanbulu održati Šesti sastanak na vrhu BSEC, kojim će se obeležiti jubilarna 25. godišnjica naše organizacije.

Danas ponosno kažemo da je BSEC najstarija, najinkluzivnija i najinstitucionalizovanija regionalna međuvladina organizacija za ekonomsku saradnju u širem crnomorskom regionu. Pored sedišta Stalnog međunarodnog sekretarijata u Istanbulu, BSEC takođe ima četiri vezana tela - to su Parlamentarna skupština BSEC, Poslovni savet BSEC, Crnomorska banka za trgovinu i razvoj i Međunarodni centar za crnomorske studije. Ova povezana tela zadužena su za parlamentarnu, poslovnu, finansijsku i akademsku dimenziju saradnje. BSEC takođe ima 16 posmatrača i 16 partnera u sektorskom dijalogu, odnosno zemalja i organizacija iz Evrope, Azije, Afrike i Severne i Južne Amerike. Njihovo učešće u aktivnostima BSEC takođe omogućava da daju doprinos razvijanju napora u pravcu regionalne saradnje.

BSEC će i narednih godina nastaviti da bude referentna tačka za saradnju u širem crnomorskom regionu, tako što će zastupati svoje glavne radne principe inkluzivnosti, transparentnosti i regionalnog vlasništva. Uvereni smo da smo na pravom putu ispunjenja očekivanja naših država članica i građana kada je reč o konsolidaciji ove jedinstvene regionalne organizacije kao efikasnog modela za negovanje pojačanog dijaloga, boljeg razumevanja i održivog razvoja u regionu.