gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Arhiva saopštenja Arhiva saopštenja iz 2016. godine
ponedeljak, 12. septembar 2016. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Ministar Dačić razgovarao sa specijalnim izvestiocem UN-a za ljudska prava interno raseljenih lica
+ larger fontnormal font- Smaller font
bejaniPrvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić razgovarao je danas sa specijalnim izvestiocem Ujedinjenih nacija za ljudska prava interno raseljenih lica, Čalokom Bejanijem, o pitanju interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije.

Ministar Dačić je izrazio zadovoljstvo interesovanjem specijalnog izvestioca za rešavanje pitanja interno raseljenih lica sa Kosova i Metohije, imajući u vidu njegovu prethodnu posetu Republici Srbiji 2013. godine. Ukazao je da je, nažalost, usled nepostojanja elementarnih uslova za održivi povratak, broj povratnika u Pokrajinu i dalje poražavajuće mali, na šta redovno ukazujemo na sednicama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija posvećenih radu UNMIK-a. Ministar je ukazai da nadležne institucije Srbije, u situaciji aktuelne migrantsko-izbegličke krize, kao i rešavanja pitanja izbeglica iz regiona, već godinama ulažu vanredne napore da pruže sve oblike pomoći licima sa Kosova i Metohije u dugotrajnom internom raseljenju, uključujući stambena rešenja za one koji odluče da se integrišu.

Ministar Dačić je ukazao na značaj koji Srbija pridaje Ujedinjenim nacijama i pozdravio saradnju sa agencijama UN-a u Srbiji sa kojima ćemo nastaviti zajednički da radimo i na rešavanju pitanja internog raseljenja.

Specijalni izvestilac Čaloka Bejani je potvrdio da postoji potreba za stvaranje uslova za trajna rešenja za interno raseljena lica koja uključuju povratak i integraciju. Za održivi povratak na Kosovo i Metohiju neophodan je veći angažman na bezbednosti i sigurnosti povratnika, kao i ostvarivanja imovinskih prava interno raseljenih lica. Pohvalio je činjenicu da u Republici Srbiji postoji struktura i institucije koje se bave rešavanjem pitanja raseljenja. Ukazao je i na značaj procesa pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, posebno Poglavlja 23, kao i dijaloga Beograd-Priština za rešavanje pitanja internog raseljenja.