gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Arhiva saopštenja Arhiva saopštenja iz 2015. godine
nedelja, 01. novembar 2015. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Redovna mesečna konferencija za novinare ministra Dačića
+ larger fontnormal font- Smaller font
DSC 0070Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić održao je danas u Ministarstvu spoljnih poslova redovnu mesečnu konferenciju za novinare.

"Mesec za nama u radu ovog Ministarstva bio je posvećen sprečavanju ulaska tzv. Republike Kosovo u Unesko i pronalaženju rešenja s našim evropskim i međunarodnim partnerima za migratornu krizu.

U oktobru sam učestvovao na 66. zasedanju Izvršnog komiteta Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbeglice u Ženevi (5. oktobar) i na Konferenciji posvećenoj istočnomediteranskoj-zapadnobalkanskoj ruti Luksemburgu (8. oktobar).

Kada je reč o zahtevu tzv. Kosova za prijem u Unesko i donete preporuke Izvršnog saveta Uneska o prijemu Kosova u tu organizaciju (21. oktobar), Srbija treba da nastavi svoju borbu, jer postoje velike šanse da na Generalnoj konferenciji Uneska u novembru bude odbijena preporuka da Kosovo uđe u tu organizaciju.

Mi ne treba da reagujemo iracionalno, već treba da nastavimo borbu, jer su nam velike šanse da na Generalnoj konferenciji odluka bude odbijena. Ništa još nije gotovo. Izvršni savet, isto kao što je na protivpravni način ta tačka i došla na dnevni red bez ikakve debate, usvojio je preporuku da Kosovo bude primljeno u tu organizaciju. Kako sam već istakao, glasanje je pokazalo da postoje ogromne podele u međunarodnoj zajednici, kao i u Unesku.
Znate da se u Izvršnom savetu odluke donose prostom većinom, ne računajući one koji su uzdržani i one van sale, dok je za Generalnu konferenciju potrebna dvotrećinska većina.

Dnevni red Generalne konferencije još nije utvrđen, ali se može očekivati da ta tačka bude između 7. i 10. novembra, a ja ću na Generalnoj konferenciji govoriti 4. novembra i sigurno će biti debate.
Celo državno rukovodstvo daje sve od sebe po tom pitanju, i predsednik, premijer i ja nastavljamo razgovore sa mnogim državnicima širom sveta.

Ovog meseca obeležena je i sedamdeseta godišnjica Ujedinjenih nacija. Kao što znate Ujedinjene nacije osnovane su u San Francisku 1945. godine. Organizacija je stvorena na zgarištu Drugog svetskog rata, sa ciljem da sačuva čovečanstvo od užasa rata i razaranja, kao i da obezbedi uslove za prosperitetan ekonomski i socijalni razvoj i poštovanje ljudskih prava svih. Ujedinjene nacije je osnovala pedeset i jedna država, među njima i Jugoslavija. UN danas imaju 193 članice što ih čini zaista univerzalnom organizacijom.

Republika Srbija pridaje izuzetan značaj radu UN-a, čije principe i ciljeve u punoj meri poštuje i podržava. Jasno je da kršenje Povelje UN-a ne može da vodi dobrom. Nažalost bilo je situacija u poslednjih sedamdeset godina kada principi Povelje nisu poštovani, što smo iskusili i na sopstvenom primeru. Kršenje međunarodnog prava stvara ogromne probleme za međunarodnu zajednicu i čovečanstvo i vodi stvaranju opasnih presedana.

Upravo sad, ovih dana, svedoci smo još jednog primera apsolutno neprihvatljivog kršenja međunarodnog prava i Povelje UN-a. Reč je o preporuci Izvršnog saveta Uneska u vezi sa zahtevom za prijem tzv. Republike Kosovo u članstvo Uneska. Srbija se svim diplomatskim sredstvima suprotstavlja ovoj vrsti zloupotrebe jedne organizacije iz sistema UN-a kao političkog instrumenta afirmacije ilegalne i jednostrano proglašene nezavisnosti dela teritorije jedne države članice UN-a, čiji su suverenitet i teritorijalni integritet zagarantovani još uvek važećom i pravno obavezujućom rezolucijom Saveta bezbednosti UN-a 1244.

Suprotstavljajući se ovome, Srbija brani međunarodno pravo, Povelju UN-a i vrhovni autoritet Saveta bezbednosti na planu očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti, ali i moralni integritet i odgovornost Uneska prema kulturnom nasleđu. Ovi principi moraju biti poštovani u punoj meri jer samo na taj način postojeći sistem međunarodnih odnosa, zasnovan na Povelji UN-a, može biti očuvan, a međunarodno pravo može sačuvati svoju univerzalnu validnost.

U oktobru, sastao sam se i sa Filipom Hamondom ( 8. oktobra ), državnim sekretarom za spoljne i poslove Komonvelta Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske. Tokom razgovora je bilo reči o perspektivi jačanja bilateralnih odnosa Ujedinjenog Kraljevstva i Srbije, napretku Srbije u pregovorima sa EU, ulozi Srbije u regionu, izazovima izbegličke krize nastale velikim prilivom i tranzitom izbeglica sa Bliskog istoka i nastavku dijaloga i primeni dogovorenog u dijalogu Beograda i Prištine.

Moram da istaknem da su pripreme za Ministarski savet OEBS-a uveliko u toku. Savet će se održati u Beogradu od 1. do 4. decembra. Ministarski savet je najviši nivo odlučivanja i predstavlja mesto gde se donose najvažnije odluke. Na ovaj skup su pozvani ministri spoljnih poslova svih 57 zemalja učesnica, 11 zemalja mediteranskih i azijskih partnera za saradnju, kao i šefovi najvažnijih mežunarodnih organizacija. Ministarstvo je već održalo dva brifinga sa predstavnicima država učesnica i partnera ove organizacije – jedan u Beču (6. oktobar), a drugi u Beogradu (15. oktobar).

Predstavljaću Republiku Srbiju na sednici Saveta bezbednosti UN, novembra 2015. godine u Njujorku, a na kojoj će biti razmatran Izveštaj generalnog sekretara UN-a o radu UNMIK-a u periodu od 16. jula do 15. oktobra 2015. godine. Rad misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK) redovno se razmatra u Savetu bezbednosti UN, u kojem se predstavljaju tromesečni izveštaji generalnog sekretara UN o radu ove misije.

Očekuje se da u novembru sa stalnim koordinatorom Tima UN-a u Srbiji Irenom Vojačkovom Soljorano potpišem sporazum „Okvir razvojnog partnerstva 2016 – 2020. godine između Vlade Republike Srbije i Tima Ujedinjenih nacija u Srbiji". To je strateški dokument kojim se postavljaju osnove pomoći i podrške sistema Ujedinjenih nacija i agencija Ujedinjenih nacija ukupnom ekonomskom i socijalnom razvoju Republike Srbije u narednih pet godina.", rekao je šef srpske diplomatije.