gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Aktuelno
četvrtak, 29. oktobar 2015. Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Mir i stabilnost u Evropi nemogući bez zaštite i unapređenja ljudskih prava, uključujući prava pripadnika nacionalnih manjina, rekli su učesnici sastanka OEBS-a
+ larger fontnormal font- Smaller font
2910015 astrid_torsZaštita i unapređenje ljudskih prava, uključujući prava pripadnika nacionalnih manjina, neraskidivo su povezani sa očuvanjem mira i stabilnosti u okviru država i među njima, rekli su danas učesnici na otvaranju dvodnevnog sastanka OEBS-a u Beču.

Sastanak u organizaciji predsedavanja Srbije OEBS-u u 2015, Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava OEBS-a (ODIHR) i visoke komesarke OEBS-a za nacionalne manjine (HCNM) okuplja predstavnike vlada i organizacija civilnog društva u cilju razgovora o doprinosu OEBS-a zaštiti nacionalnih manjina, naročito u kontekstu Preporuka i smernica HCNM. Ove preporuke i smernice državama učesnicama pružaju praktične savete o načinima za unapređenje i zaštitu prava pripadnika nacionalnih manjina.

Učesnici će oceniti postignuto, istražiti izazove i ukazati na načine za rešavanje preostalih propusta u primeni obaveza OEBS-a u oblasti prava pripadnika nacionalnih manjina, 25 godina nakon usvajanja Kopenhagenškog dokumenta.

Sastanak stavlja poseban akcenat na Ljubljanske smernice za integraciju raznolikih društava i Preporuke iz Bolzana/Bozena o nacionalnim manjinama u međudržavnim odnosima.

„Na prošlogodišnjem Implementacionom sastanku ljudske dimenzije u Varšavi, Srbija je predstavila svoje prioritete u okviru ljudske dimenzije i predložila da jedan od dopunskih sastanaka ljudske dimenzije bude posvećen doprinosu OEBS-a zaštiti nacionalnih manjina, uz poseban akcenat na Preporuke iz Bolzana/Bozena i Ljubljanske smernice", srpski ambasador Vuk Žugić, predsedavajući Stalnog saveta i stalni predstavnik Srbije pri OEBS-u, istakao je u svom uvodnom obraćanju na sastanku.

„Nadam se da će nam ovaj dodatni sastanak ljudske dimenzije pružiti platformu za dalje razgovore o načinima na koje OEBS doprinosi zaštiti pripadnika nacionalnih manjina. Ovo je dobra prilika za razmenu iskustava država učesnica o politikama koje olakšavaju integraciju u raznolikim društvima. Takođe, ovaj sastanak može da posluži kao prilika da se razmotri njihovo sprovođenje i proceni da li je potrebno ažurirati neke od ovih dokumenata", dodao je Žugić.

„U cilju efikasnog promovisanja integracije raznolikih društava, ključno je negovati osećaj pripadnosti kod svih članova društva. Obezbeđivanje efektivne jednakosti pripadnika nacionalnih manjina je od suštinske važnosti", rekla je Astrid Tors, komesarka OEBS-a za nacionalne manjine. „Ljubljanske smernice su aktuelnije nego ikad".

Direktor ODIHR-a Mihael Georg Link rekao je: „Romi i Sinti su prekomerno pogođeni socijalnom i ekonomskom isključenošću, suočavaju se s preprekama u ravnopravnom učešću u javnom i političkom životu, dok im je bezbednost i dalje ugrožena, uključujući u odnosima sa organima reda i zakona. Države učesnice treba da udvostruče napore za unapređenje inkluzije i jednakosti za sve ljude, uključujući Rome i Sinte i druge manjine".

Ovaj sastanak na temu doprinosa OEBS-a zaštiti nacionalnih manjina je poslednji od tri Dopunska sastanka ljudske dimenzije.




Foto:OSCE/Micky Kroell