Званичан назив: |
ШВАЈЦАРСКА КОНФЕДЕРАЦИЈА |
Државно уређење: |
Конфедерација |
Главни град: |
Берн |
Шеф државе: |
Ги Пармелан (Guy Parmelin) |
Премијер: |
- |
Министар иностраних послова: |
Игнацио Касис (Ignazio Cassis) |
Дипломатски односи успостављени: |
1879. године |
Политички односи:
Билатерални односи Швајцарске и Србијесе оцењују као добри и у успону. За време трајања санкција и југословенске кризе 1990-тих, Швајцарска је континуирано пружала хуманитарну помоћ, намењену првенствено интерно расељеним и избеглим лицима. Швајцарска је признала ЈПНК. Од 2000.г. односи са Србијом добијају на динамици и долази до интензивирања политичког дијалога.Након консекутивног председавање ОЕБС 2014/2015.г. политички односи су добили нову димензију, политичке консултације се одржавају на годишњем нивоу, а Србија је означена као важан партнер и спона између истока и запада.
Билатералне посете:
- Председница Националног већа И. Море је посетила Србију 9. новембра 2020.г.
- Председник Р. Србије А. Вучић и председница Владе А. Брнабић учествовали су на 50. заседању Светског економског форума у Давосу (20-24.1.2020.г.).
-Председник Р. Србије А. Вучић је учествовао на „Стратешком дијалогу о Западном Балкану" (7-8. новембра 2019.г. у Женеви)
- Председница Владе Р. Србије Ана Брнабић је посетила Швајцарску 2-3. септембра 2019.г.
Значајне личности у историји билатералних односа – Др РудолфАрчибалдРајс, професор хемије на Универзитету у Лозани, криминолог, форензичар, публициста, пријатељ Србије за време и после Првог светског рата. Пријавио се за добровољца и од 1914-1918.г. био је на фронтовима са српском војском. Лично се ангажовао око збрињавања српске сирочади у Швајцарској и помоћи српском становништву које је остало у окупираној земљи и својим ауторским радовима пружио изузетан допринос сагледавању Србије на међународном плану.
Економски односи:
Економски односи Србије и Швајцарске могу се оценити као традиционално добри и разноврсни, будући да обухватају све аспекте привредне сарадње. Споразумом о слободној трговини са државама ЕФТА (Швајцарска, Норвешка, Исланд и Лихтенштајн) омогућени су бесцарински извоз српских производа и нове инвестиције. Швајцарска је наш најзначајнији спољнотрговински партнер у оквиру ЕФТА.
Према обиму робне размене Швајцарска је 26. партнер Србије, према висини нашег извоза је такође на 26. месту, а према висини увоза на 22. У периоду јануар-новембар 2020. године укупан извоз из Србије износио је 142,1 милиона евра, а увоз 266,8 милиона евра.На територији Србије регистровано је 543 активних привредних субјеката чији су већински власници држављани Швајцарске и они запошљавају више од 11000 радника.
Међу највећих 20 српских извозника у Швајцарску у 2019. налазе се компаније које послују у оквиру швајцарских концерна попут: MikrotecOptikaKać ( MikropAG) Tobler-Skele (ToblerAG) TelsonicdooKać (TelsonicHoldingAG), као и SerbiaZIJINBorCooper, док се међу 20 највећих увозника из Швајцарске налазе: Rochedoo Beograd (ROCHE FINANZ AG),PhilipMorris,Syngenta Agro (SyngentaCropProtection AG),SIKA Srbija (SIKA AG) и Nestle Adriatic S ( NESTLE S.A.).
Швајцарска је на листи највећих инвеститора у српску привреду. У 2019. улагања износе 448,4 мил. евра. У 2019. реализацију инвестиционог пројекта у Србији започела је још једна компанија из Швајцарске – BarryCallebaut – изградња фабрике чоколаде и какао производа у Новом саду у виду улагања од 45 милиона евра и отварања 100 радних места.
Швајцарска је такође међу највећим донаторима развојне и хуманитарне помоћи, а вредност средстава пласираних у последњих 30 година износи готово 400 милиона франака.
Билатерални уговори
На снази је 51 билатерални уговор, неки од њих су:
- Конвенција о издавању криваца између Швајцарске и Србије (28.11.1887.г.)
- Конвенција о настањивању и конзулству између Краљевине Србије и Швајцарске Конфедерације (16.2.1888.г.)
- Споразум о трговини и привредној сарадњи између Савезне Републике Југославије и Швајцарске Конфедерације (21.11.2001.г.)
- Уговор између Савета министара Србије и Црне Горе и Швајцарског савезног већа о избегавању двоструког опорезивања у односу на порезе на доходак и на имовину (13.4.2005.г.)
- Споразум између Србије и Црне Горе и Швајцарске Конфедерације о подстицању и узајамној заштити улагања (7.12.2005.г.)
Конзуларне информације:
Важне информације за путовања у Швајцарску Конфедерацију:
http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vize-za-inostranstvo-i-informacije-o-drzavama/100-spisak-zemalja-za-putovanje-u-inostranstvo/10582-svajcarska?lang=cyr
Контакти:
Амбасада Р. Србије у Берну: http://www.berne.mfa.gov.rs/
Амбасада Швајцарске у Београду: http://www.eda.admin.ch/belgrade
Министарство спољних послова Р. Србије: Одељење за Европу
011/306 8326,
Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели