СРБИЈА
ТАДИЋ: ЗАВРШЕНО НАЈТЕЖЕ ПОГЛАВЉЕ У САРАДЊИ СА ТРИБУНАЛОМ
БЕОГРАД, 20. јула 2011. (Бета) Председник Србије Борис Тадић изјавио је да је последњи хашки бегунац Горан Хаџић ухапшен јутрос у 8.24 у рејону Фрушке горе.
"Србија је завршила најтеже поглавље у сарадњи са Хашким трибуналом и наставиће да испуњава своје међународне обавезе. Завршена је туробна страница наше историје", рекао је Тадић на конференцији за новинаре.
Тадић је казао да је Србија хапшењем Хаџића испунила законску обавезу и моралну дужност, али није желео да износи детаље о самој акцији хапшења рекавши да ће државни органи у чијој је то надлежности то саопштити. Председник Србије честитао је припадницима Безбедносно информативне агеције и члановима Акционог тима који су радили на хапшењу Хаџића, као и Ратка Младића. Нагласио да није тачна информација која се појавила у појединим медијима да је Хаџић ухапшен "између војног објекта и манастира Крушедол".
"Демантујем све спекулације које су усмерене ка манастиру Крушедол и Војсци Србије", рекао је Тадић. Додао је да српске власти нису знале где се скривао Хаџић, као ни Ратко Младић пре њега, одбацивши наводе појединих медија да је било спекулација око њиховог хапшења и изручења Хашком трибуналу.
На питање зашто је потрага за Ратком Младићем и Гораном Хаџићем трајала толико дуго, Тадић је рекао да је то био веома напоран посао на којем се дуго радило, али да је то на крају дало резултате.
"Радили смо веома напорно у претходне три године на хапшењу бегунаца. Рад на хапшењу Осаме бин Ладена трајао је готово деценију. Радили смо тешко и систематично и на крају су уследили резултати", рекао је Тадић. Поводом захтева за откривање помагача хашким оптуженицима, Тадић је рекао да ће у јавности бити објављено ко је коме помогао у скривању после свеобухватне истраге и навео да је истрага о скривању Младића у току.
Упитан да ли очекује да ће хапшење Младића убрзати процес добајања кандидатуре за чланство у ЕУ и почетак преговора са Унијом, Тадић је одговорио да је кандидатура Србије пре свега везана за унутрашње реформе у Србији. "Не очекујем никакве посебне реакције из ЕУ поводом хапшења Хаџића, јер је то била обавеза Србије", рекао је Тадић и додао да су после хапшења Младића из ЕУ у првим коментарима стизале поруке да је сада најважније да буде ухапшен и Горан Хаџић.
"Говорили су да је сада најважније хапшење Хаџића, иако многи моји саговорници нису знали да изговоре његово ни његово име", казао је Тадић.
Председник Србије рекао је да верује да ће резултати тих реформи бити видљиви до септембра, али је додао да одлука о кандидатури и преговрима "на крају зависи од шефова држава".
Тадић је поновио да никакви притисци у вези са хапшењем Младића и Хаџића нису били ефективни, јер су Србију изнад свега водили морални разлози, законске обавезе и свест да је то услов за помирење у региону.
"Потпуна је илузија и да ће притисци дати резултате и када је у питању Косово. Ми не радимо под притиском", рекао је Тадић и додао да је хапшења била обавеза Србије која је сада испуњена.
Српски председник нагласио је да би заустављање процеса проширења Европске уније "било катастрофална грешка која би прво погодила народе на Балкану", али да би последице осетила и сама ЕУ "јер на крају све дође пред њихов шалтер".
Председник Србије навео је да криза која је захватила чланице ЕУ није погодна за процес проширења, али да се ипак нада да то ипак неће утицати на неке чланице да донесу одлуку да ЕУ не треба даље да се шири.
НОВИ ЗНАЧАЈАН КОРАК КА ЕУ
БРИСЕЛ, 20. јул 2011. (ФоНет) Лидери Еверопске уније (ЕУ) оценили су данас да је хапшење Горана Хаџица "нови знацајни корак", који је Србија уцинила у остварењу своје европске перспективе, али пођеднако кљуцан и за медународну правду.
У заједницком саопштењу, председник Европске комисије Жозе Мануел Баросо, председник Европског савета Херман Ван Ромпуј и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон поздравили су одлуцност и опредељење руководства Србије у том правцу, преноси ББЦ.
"После хапшења Ратка Младица, ово хапшење шаље позитиван сигнал Европској унији и суседима Србије, али више од свега о владавини права у самој Србији", оцењује се у саопштењу.
Српска нација је у процесу суоцавања са прошлошцу и окретања странице за бољу европску будуцност, истакли су лидери ЕУ.
ЦВЕТКОВИЋ: ОДНОСИ СРБИЈЕ И ИЗРАЕЛА ДОБРИ И БЕЗ ОТВОРЕНИХ ПИТАЊА
БЕОГРАД, 19. јула 2011. (Бета) Премијер Србије Мирко Цветковић оценио је данас у разговору са израелским министром јавне безбедности Јицаком Ахароновичем да су односи две земље добри и без отворених питања, саопштено је из његовог кабинета.
Цветковић је додао да је неопходно унапредити сарадњу у свим сегментима, а посебно на економском плану. Захвалио Израелу на принципијалном ставу да не призна једнострано проглашену независност Косова и изразио очекивање да ће се таква политика и даље наставити.
Два званичника су констатовала да је остварена добра сарадња између Министарства унутрашњих послова Србије и Министарства јавне безбедности Израела, посебно у области ванредних ситуација и борбе против различитих облика организованог криминала.
Ахаронович је јуче допутовао у посету Србији и састао се са првим потпредседником владе и министром унутрашњих послова Ивицом Дачићем, а обишао је и Сектор за аналитику, телекомуникационе и информационе технологије МУП Србије.
СРБИЈА - ЦРНА ГОРА
ЦВЕТКОВИЋ, ЛУКШИЋ: ОДНОСИ БЕОГРАДА И ПОДГОРИЦЕ У УЗЛАЗНОЈ ПУТАЊИ
БЕОГРАД, 20.јула (Тањуг) Београд и Подгорица потврдили су узајамну подршку на путу европских интеграција и остварењу заједничког циља чланства у Европској унији, истакли су данас премијери Србије и Црне Горе, Мирко Цветковић и Игор Лукшић.
На заједничкој конференцији за новинаре у Влади Србије, Цветковић и Лукшић су као главне теме данашњег разговора навели евроинтеграције и унапређење сарадње, посебно на економском плану, у области инфраструктуре. Како су истакли премијери Србије и Црне Горе, данашњи сусрет важан је за продубљивање добросуседских односа и решавање проблема у корист грађана две земље. "Када је реч о европским интеграцијама, које су заједнички циљ свих земаља западног Балкана, Србија у пуној мери подржава Црну Гору на том путу. Исто тако, ми имамо подршку Подгорице у настојањима да до краја године добијемо статус кандидата и датум за почетак преговора са ЕУ", рекао је Цветковић.
Лукшић, коме је ово прва званична посета једној земљи региона од када је на месту премијера, оценио је да је евроспка перспектива Србије јаснија него икада. По његовим речима, тај процес би требало да да изузетно позитиван импулс остатку региона да настави у циљу заокруживања мисије проширења ЕУ која је непотпуна без земаља западног Балкана.
Кад је реч о економској сарадњи, Цветковић је казао да је "у расту и побољшава се", али да је "наравно, могуће да буде боља". Као посебну тему разговора премијер Србије је навео унапређење инфраструктурних веза две државе, посебно на Коридору 11. Србија сматра Коридор 11 другим по важности, после Коридора 10, и већ је покренула одређене активности на његовој изградњи, рекао је Цветковић, наглашавајући да ће "озбиљна средства бити усмерена у том правцу". Постоји идеја да две државе сарађују на томе кроз заједничке тендере, али о томе се мора још разговарати, додао је.
Лукшић је рекао да би две земље требало да синхронизују активности на изградњи аутопута који има велики регионални значај, због чега ће се инсистирати да у његовој изградњи буду одобрена средства из одређених европских фондова. Било је речи и о луци Бар, која је интересантна за српску привреду, и у којој је ове године интензивиран промет, што говори о значају за регион, додао је Лукшић. Он је истакао да се може очекивати И реализација недавно потписаног споразума о транспорту Фијатових возила кроз луку Бар.
По речима Цветковића, било је речи и о рехабилитацији железничке пруге, која је за Србију веома значајна као најближи излаз на море, а покренуто је и питање међусобног признавања из области фитосанитарне и ветеринарске инспекције. Разговарано је о питањима везаних за платни промет.
После разговора премијера, министар финансија Црне Горе Милорад Катнић и државни секретар у Министартву финансија Србије Душан Никезић потписали су Уговор о избегавању двоструког опорезивања у односу на порез на доходак, као и Меморандум о сарадњи две Владе о размени података о девизним депозитима код Дафимент банке и код Банке приватне привреде Црне Горе.
Разматрана је и сарадња два архива, како би се Црној Гори омогућило да добије одговарајуће информације у процесу решавања разграничења са Хрватском. "Ово је значајан дан у односима Београда И Подгорице, један врло опипљив доказ у наставку квалитетне регионалне сарадње коју постављамо", закључио је Лукшић.
ВИСОК СУФИЦИТ НА СТРАНИ СРБИЈЕ
БЕОГРАД, 19. јула 2011. (Бета) Србија је највећи партнер Црне Горе у извозу и увозу а укупна робна размена Србије и Црне Горе у периоду од јануара до маја 2011. године износила је 391,7 милиона долара, што је за шест одсто више у односу на исти период 2010, саопштено је из Привредне коморе Србије.
Како је агенцији Бета речено из ПКСа уочи сутрашње посете црногорског премијера Игора Лукшића Београду, извоз у Црну Гору износио је 333,6 милиона долара и већи је за 116,3 одсто у односу на исти период 2010. године.
Увоз из Црне Горе у овом периоду 2011. године се смањио за 29,4 одсто у односу на исти период 2010. године и износио је 58,1 милиона долара. Суфицит у робној размени износио је 275,5 милиона долара.
Укупне инвестиције из Србије у Црну Гору су у периоду од 2003. до јула 2010. износиле 231,1 милиона евра. Највећи инвеститори су Телеком Србија, Делта Холдинг, Књаз Милош, Имлек.
Привредници обе земље истичу да је највећи проблем у сарадњи то што не постоји директан платни промет, иако за то постоје технички услови.
Према подацима НБС платни промет између Србије и Црне Горе за 2010. годину износио је 90,9 милиона евра што је за 61 одсто више него у 2009. години, док је број плаћања увећан за 28 одсто.
СРБИЈА - КиМ - ПРЕГОВОРИ
СТЕФАНОВИЋ: ПРЕГОВОРИ ОДЛОЖЕНИ ЗА ПОЧЕТАК СЕПТЕМБРА
БЕОГРАД, 19. јула 2011. (Бета) Нова рунда преговора Београда и Приштина, која је требало да почне сутра, одложена је за почетак септембра, изјавио је шеф преговарачког тима Србије Борислав Стефановић.
Стефановић је агенцији Бета данас рекао да су преговори одложени јер је Европска унија проценила да у овом тренутку две стране не могу да се сагласе о дневном реду.
"Суочили смо се са ситуацијом да је Приштина истакла неке захтеве који су за нас били неприхватљиви и самим тим нисмо могли да се усагласимо око тога и процењено је да нам треба више времена да се договоримо до септембра", рекао је Стефановић.
Сутрашња рунда преговора требало је да буде шеста по реду, а било је најављено да ће се разговарати о универзитетским дипломама, катастру, Телекому, струји и царинском печату.
Стефановић је рекао да очекује да у септембру Београд и Приштина постигну "много позитивнији резултат", односно да реше много више проблема. "Мислим да ће у септембру бити много позитивнији резултат и много већи пакет решених тема, не постоје никакви рокови да се неке ствари реше сваки месец", навео је он.
У претходној, петој рунди дијалога одржаној почетком јула, тимови Београда и Приштине успели су да дођу до првих резултата и да се договоре о слободи кретања и размени копија матичних књига.
Дијалог Београда и Приштине почео је 8. марта и води се уз посредовање ЕУ.
КУПЕР: У СЕПТЕМБРУ БОЉИ ИЗГЛЕДИ ЗА ДОГОВОР БЕОГРАД-ПРИШТИНА
БРИСЕЛ, 19. јула 2011. (Бета) Роберт Купер, посредник ЕУ у преговорима Србије и Косова изразио је данас у Бриселу жаљење због одлагања сутрашње рунде преговора.
Купер је међутим рекао да су две стране сасвим близу договора о низу питања и да је битно одржати састанак само ако се договор и постиже. "Јасно је", подвукао је Купер, "да се то сутра не би могло догодити, тако да смо одлучили да је боље да се не одржи састанак, већ да поново кренемо у септембру, када се надам да ће бити бољи изгледи за бржи договор о доста питања".
"Обема странама је потребно да још мало размисле, али ћемо се опет састати у септембру и размотрити питања о којима смо сада близу нагодбе. Ннадам се да ћемо тада бити још ближе и да ћемо остварити брз напредак, јер нам је то неопходно", закључио је Купер у изјави емитованој преко ТВсервиса ЕУ.
Европски дипломатски извору у Бриселу су пренели агенцији Бета да је Србија имала озбиљне примедбе на припрему сутрашње рунде преговора и да је, у суштини, због става српске стране сутрашњи састанак преговарачких тимова и морао бити одложен одлуком посредника Купера. Извори су рекли да су две стране у неколико тачака биле близу договора који би био у складу с правним поретком ЕУ и међународним стандардима. Међутим, објаснили су извори, сутра не би било могуће постићи неки нови договор, а сада су ЕУ као посредник, и две стране у фази дијалога "који значи да су нагодбе део тих разговора".
ТАХИРИ: БЕОГРАД ОДГОВОРАН ЗА ОДЛАГАЊЕ ПРЕГОВОРА
ПРИСТИНА, 19. јула 2011. (Бета) Едита Тахири, шефица косовске екипе за пореговоре са Србијом под покровитељством Европске уније у Бриселу, данас је изјавила да је Београд одговоран за одлагање шесте рунде разговора која је требало да се одржи сутра и прекосутра, 20. и 21. јула, у седишту ЕУ, пише у саопштењу Прешслужбе Владе Косова.
"Шеста рунда дијалога је анулирана кривицом српске стране која се није показала спремном да прихвати споразум о слободној трговини, односно да призна печате косовске царине, које сада признаје и ЕУ", изјавила је Тахири која је већ била отпутовала за Брисел. "Србија овим ставом наставља да гази принцип слободног кретања роба, као један од фундаменталних принципа ЕУ. Подсећам Србију да се проевропска оријентација не постиже реториком, већ европском политиком и решењима", оценила је Тахири.
У саопштењу се наводи да је Тахири данас у Бриселу разговарала са посредником ЕУ Робертом Купером и да му је потврдила опредељење Владе Косова за налажење "европских решења" за питања енергије, телекомуникација, слободне трговине и катастра, која су била на дневном реду шесте рунде преговора.
ЛУНАЧЕК: ОСУДИТИ НЕДОСТАТАК ВОЉЕ БЕОГРАДА ДА НАСТАВИ ДИЈАЛОГ
ПРИШТИНА, 20. јула 2011. (Бета) Блокирање дијалога са Приштином може негативно утицати на Београд и одлуку Европске уније да Србији да статус кандидата за чланство, изјавила је данас у Приштини специјални известилац Европског парламента за Косово Урлике Луначек.
"Блокирање прогреса неће омогућити Србији никакву кандидатуру" за чланство у ЕУ, казала је Луначек новинарима оцењујући да ће одбијање Србије да се направи корак напред о стварима које су већ биле договорене омести њене шансе у вези добијања статуса кандидата.
Луначек је навела да ће затражити од земаља ЕУ, чак и оних које имају позитиван став према кандидатури Србије, да осуде непостојање воље у Београду да се настави прогрес у дијалогу са Приштином.
"То није пут за убрзање процеса за добијање статуса кандидата," оценила је Луначекова на крају дводневне посете Приштини, која је како је рекла, била у функцији припреме извештаја о напретку Косова за 12. октобар,
КОСОВО И МЕТОХИЈА
СЛОВЕНИЈА ОБЕЋАЛА ПОДРШКУ КОСОВУ
ЉУБЉАНА, 19. јула (Тањуг) Председница Косова Атифете Јахјага данас се, на крају дводневне посете Словенији, састала са премијером Борутом Пахором и председником скупштине Павелом Гантаром.
Пахор је у саопштењу након састанка, како преноси СТА, истакао добре односе са Косовом и најавио подршку напорима Косова за даљим међународним признањрм и европским интеграцијама. Он је похвалио дијалог Београда и Приштине као први корак "Косова у правцу решавања политичких питања са Београдом".
Пахор и Јахјага су разговарали и о економској сарадњи, у којој Словенија себе види као кључног партнера Косова. Он је нагласио да ће Словенија наставити да јача везе у области сарадње у развоју преко техничке подршке, посебно у вези са евроинтеграцијама Косова. "Само на тај начин економска стабилност и безбедност могу бити постигнути на Косову, као и шире у региону, и онда ће ЕУ такође признати читав западни Балкан као атрактивни регион", поручио је Пахор.
Јахјага се данас састала и са председником словеначке скупштине који је обећао даљу помоћ Словеније, окарактеришући даљи пут Косова "захтевним, али савладивим". Током посете Љубљани Јахјага се јуче састала са председником Словеније Данилом Тирком.
БИЛЕР: БЕЗБЕДНОСТ НА КОСОВУ ПРИЛИЧНО СТАБИЛНА
ПРИШТИНА, 19. јула (Тањуг) Командант Кфора, немачки генерал Ерхард Билер, изјавио је данас да је безбедност на Косову "прилично стабилна", али да за Кфор остаје изазов у неким деловима северног дела Косова.
"Кфор је одлучан да настави да буде присутан на северу, штити људе и стабилизује животне услове за људе који су уморни од претњи криминалаца и радикалних елемената", рекао је Билер током разговора са државним секретаром у Министарству одбране Немачке и чланом немачког парламента Кристијаном Шмитом у Приштини.
Билер је пренео да његово искуство, подржано бројним разговорима са обичним људима на улицама на северу Косова, говори да они само желе да живе са својим породицама у миру и да зарађују за живот без свађа и индоктринација. У том контексту Билер је поново јасно ставио до знања да безбедност у свим областима на Косову захтева уједињену полицију која ће имати једног команданта, генералног директора полиције, са јасним и једним ланцем команде и контроле. Билер је казао да "Кфор снажно заступа овај став".
У пратњи генерала Билера, државни секретар Шмит и намачка делагација ће обићи и Кососвску Митровицу.