gototopgototop
четвртак, 08. децембар 2016. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Дачић: " Током протекле три године имали смо част и привилегију да служимо општим интересима света као члан Тројке ОЕБС-а"
+ larger fontnormal font- Smaller font
Министар Дачић на Министарском савету ОЕБС-а у ХамбургуМинистар Дачић учествује на 23. састанку Министарског савета ОЕБС-а који се одржава данас и сутра у Хамбургу. Главне теме Министарског савета ове године су европска безбедносна структура и значај контроле наоружања, ситуација у Украјини и активности ОЕБС-а на решавању кризе.

Учешће министра Дачића на овогодишњем Министарском савету ОЕБС-а има посебан значај имајући у виду да Република Србија као претходна председавајућа Организацији излази из формата Тројке ОЕБС-а. Обраћање министра Дачића на састанку Министарског савета је у наставку:

„Екселенције,
Даме и господо,
Поштовани Франк-Валтер,

Дозволите ми да почнем тако што ћу захвалити немачком председавању као и председавајућем, министру Франку-Валтеру Штајнмајеру на неуморном залагању током протекле године и на добродошлици коју нам пружају овде у предивном слободном ханзеатском граду Хамбургу.

Окупили смо се поново овде на састанку Министарског савета, годину дана након састанка у Београду. Током године за нама, напорно смо радили настојећи да оживимо дијалог, поново изградимо поверење и обновимо безбедност. Ипак, и даље смо суочени са озбиљним и тешким проблемима, нерешеним конфликтима и новим претњама. Упркос свим нашим покушајима усмереним на изналажење решења за неке од ових проблема током протекле године, ми смо, поштоване колеге, још увек далеко од остварења тог циља.

У исто време, наша Организација наставила је активно деловање под марљивим председавањем, посебно се фокусирајући на јачање својих капацитета и механизма за реаговање на кризу у источној Украјини. Имали смо садржајне разговоре о различитим питањима и изазовима каo што су миграциони токови, борба против тероризма и радикализације, конфликтни циклус – навoдим само неке. Такође, желимо да захвалимо Франку-Валтеру на његовој иницијативи у области контроле наоружања. Ови напори су најбољи показатељ значаја наше Организације, као и потребе да се предузме заједничка акција. Искуство нас учи да је ОЕБС као платформа за дијалог, уз флексибилност и оперативне капацитете у разним операцијама на терену, незаобилазан инструмент за решавање заједничких безбедносних изазова.

Истовремено, јасно је да ОЕБС као регионална организација, у складу са Главом VIII Повеље УН, треба да делује у потпуности се придржавајући принципа и преузетих обавеза које произлазе из његових кључних документа, на првом месту Хелсиншког завршног акта.

Најважнији и најтежи изазов који је нашу заједничку безбедност и довео у питање је криза у и око Украјине. Србија је пружала активну и доследну подршку улози ОЕБС у решавању кризе, а посебно Специјалној посматрачкој мисији која је највидљивији елемент ОЕБС-овог реаговања на кризу. Политичко решавање овог конфликта нема алтернативу и ми подржавамо све напоре у циљу пуног спровођења споразума из Минска. Такође, у потпуности подржавамо рад Трилатералне контакт групе и њених Радних група, као и залагања Нормандијског формата.

Уверен сам да државе-учеснице треба да делују уједињено јачајући капацитете наше Организације у конфликтном циклусу, укључујући на основу искустава стечених у Украјини, како би се омогућио најбољи могући приступ конфликтима у области ОЕБС.

Дозволите ми да нагласим изазове који потичу од миграција и прилива избеглица, а који изазивају велику забринутост, погађају бројне државе-учеснице и превазилазе конкретни регион, односно руту. С обзиром на то да се налази на тзв. западно-балканској миграционој рути, Србија се суочила са преко 900.000 избеглица и мигранта који су прешли преко њене територије од почетка ове кризе до данас, што представља велики терет за наше капацитете.

Отуда, токови миграција и избеглица изискују једнаку посвећеност свих нас како бисмо обезбедили да одговори на актуелну кризу буду у складу са нашим одговарајућим међународним обавезама, укључујући обавезе ОЕБС-а у овој области. Чврсто верујем да после бројних разговора које смо имали у протекле две године, државе учеснице треба да омогуће усвајање документа који се заснива на консензусу и који би послао јасну поруку о значају овог питања.

Терористички напади на простору ОЕБС-а и његовом окружењу живо су подсећање да борба против тероризма у свим његовим облицима и начинима испољавања, као и борба против екстремног насиља и радикализације који доводе до тероризма, морају да остану међу главним приоритетима наше Организације, уз обавезе свих држава учесница да безусловно осуде сваки терористички чин и да се придруже напорима у борби против овог зла.

Господине председавајући,

Искористио бих ову прилику да још једном нагласим стратешко опредељење Србије ка европским интеграцијама. Ми смо на првом месту заинтересовани за даљи развој регионалне стабилности кроз дијалог, мир и помирење. Морамо да будемо окренути будућности, економском и општем просперитету, нарочито по питању младих, као и свеобухватнијој и плодотворнијој сарадњи на нашем заједничком европском путу.

Дозволите ми, такође, да нагласим нашу посвећеност дијалогу с Приштином који се води под покровитељством ЕУ, као и спровођењу свих до сада постигнутих договора, посебно оних у вези са оснивањем Заједнице српских општина. Сматрамо да је отворен и искрен дијалог једини пут ка побољшању свакодневног живота свих људи који живе на Косову и Метохији.

Током протекле три године имали смо част и привилегију да служимо интересима наше Организације као члан Тројке ОЕБС-а, као и да председавамо Организацијом током претходне године. Овај период био је обележен бројним безбедносним изазовима који су изазивали тензије, неповерење и несигурност. Недостатак поверења озбиљна је препрека за функционисање организације. Чврсто верујемо да, без обзира на актуелни политички тренутак и проблеме с којима се суочавамо, и без обзира на све несугласице међу нама, функционисање Организације и њених институција треба да буде наш главни циљ, укључујући усвајање кључних одлука. Велики је број горућих питања и различитих тема, у погледу којих треба да будемо уједињени и у вези са којима треба да покажемо нашу способност да делујемо заједно. У том контексту, морамо да покажемо одговорност и покушамо да превазиђемо наше разлике и обновимо поверење.

На крају, желим да изразим захвалност одлазећем председавању Немачке и искажем подршку долазећем председавању Аустрије", рекао је министар Дачић у Хамбургу.