gototopgototop
Министарство спољних послова Архива саопштења Архива саопштења из 2013. године
уторак, 15. октобар 2013. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Подршка Италије: Србија да буде 29. европска звездица
+ larger fontnormal font- Smaller font
Иван МркићПремијер Италије Енрико Лета поручио је данас у Анкони да ће његова земља наставити да без престанка подржава Србију на путу ка ЕУ, јер жели да она постане следећа, 29. чланица Уније.

После заједничке седнице влада Италије и Србије, српски премијер Ивица Дачић захвалио је на снажној подршци Рима и Италију означио као "највећег пријатеља" Србије на Западу.

Трећи самит Србија - Италија почео је данас заједничким састанком премијера и вицепремијера Србије, Ивице Дачића и Александра Вучића, са италијанским колегама, Енриком Летом и Анђелином Алфаном.

У делегацији Србије су и министри спољних послова Иван Мркић, енергетике Зорана Михајловић, правде Никола Селаковић, одбране Небојша Родић и просвете Томислав Јовановић. Свечани дочек за делегацију Србије приређен је испред палате Леопарди уз интонирање химни и војне почасти.

По речима италијанског премијера, улазак Србије у ЕУ је, кад се ради о спољној политици Италије, "национални приоритет". Како је истакао, централна димензија италијанске међународне политике јесте Балкан и Србија која може да игра кључну улогу у тој европској области.
"Наставићемо да радимо у том циљу. Сада је потребно да и Београд и Брисел предузму наредне кораке", рекао је Лета на изузетно посећеној конференцији за новинаре.
Како је рекао Лета, данашњи сусрет, још једном на најочигледнији начин подвлачи италијанским предузетницима чињеницу да је Србија важна за сарадњу.

Подсетивши да његова земља 1. јула наредне године преузима председавање ЕУ, Лета је рекао да ће Италија учинити све да тај период, после пет година ригорозне штедње у Европи, буде период раста. "ЗЗелимо да Србија буде 29. европска звездица", поручио је.

Дачић је захвалио Лети на снажној подршци Рима и нагласио да је Италија у економском погледу претекла друге српске партнере и постала главни спољнотрговински партнер.
Према подацима Владе Србије, у првих седам месеци ове године робна размена измедју Србије и Италије премашила је две милијарде евра, а извоз Србије је удвостручен у односу на прошлу годину.

У Србији послује више од 500 италијанских компанија које запошљавају 22.000 радника и имају годишњи обрт од 2,5 милијарде евра. Како је прецизирао Дачић, "реч је пре свега о аутомобилској и текстилној индустрији".

"Хвала што сте нас подржали, али очекујемо још, да данас подржите да Србија буде 29, следећа чланица ЕУ", поручио је Дачић.

Како је рекао, Србија је данас добра вест у свету.
"Хвала богу, више нисмо у вестима ЦНН по лошим стварима. Пуно очекујемо од следеће године - пре свега очекујемо Лету у Београду, али и да, када наша два пријатеља - Грчка и Италија - председавају Унијом, буде боље за Србију", истакао је он.

Према Дачићевим речима, Италија је за Србију највећи пријатељ на Западу, синоним за пријатеља: "Нас везује вишегодишње традиционално пријатељство и Италија треба да заузме своје место на Балкану, ако га не заузме, учиниће то неко други."

Србија је, како је рекао заслужила да буде подржана, јер је учинила много тешких потеза. "Желимо да нас пријатељи подрже и у доношењу наредних важних порука, односно да међувладина конференција, чиме и званично приступни преговори са ЕУ почињу, буде одржана крајем јануара или крајем децембра ако буде могуће", рекао је Дачић.
Према Дачићевим речима, Италија је на економском плану у сарадњи са Србијом испред Немачке и Русије, то је земља у коју се из Србије највише извози, али и из које се у Србију највише увози.

Према његовим речима, у Србији функционише више од 500 италијанских предузећа, која запошљавају између 20-25.000 људи а годишњи обрт им је 2,5 милијарде евра.
Одвојено од састанка премијера и вице премијера, министри су имали билатералне састанке са италијанским колегама, а у оквиру трећег самита Италија-Србија потписана су четири споразума.

Министри спољних послова Иван Мркић и Ема Бонино су потписали Међудржавни споразум о регулисању међудржавног друмског саобраћаја, као и Декларацију о активирању одбора за сарадњу у области европских интеграција. Министри правде Никола Селаковић и Ана Марија Канчелијери Меморандум о донацији Министарства правде Италије за софтвер за базу података, а у оквиру борбе против организованог криминала. Министри унутрашњих послова Дачић и Анђелино Алфано потписали су оперативни протокол о размени информација о трговини наркотика.
Премијер Дачић је позвао италијанске партнере да се реализује и стратешки споразум које су две земље потписале у енергетици, који је ратификован у српском парламенту, а италијанска страна би требало да се изјасни иде ли се даље са тим пројектом, вредности 800 милиона евра.

Једна од тема разговора био је и инфраструктурни пројекат који би повезао Бари, Бар, Београд и Темишвар.

Кад је реч о доласку инвеститора Дачић је нагласио да их Србија не зове да би их преварила, већ да они долазе зато што нешто могу и да зараде. "Чим долазе значи да добро зарађују. Ми не желимо да Фијат у Италији затвара фабрике, а да код нас ради, већ и да отварају и овде и тамо", додао је он.

Србија још није члан ЕУ, али то, како је приметио Дачић, има и неке добре стране, а то су пре свега споразуми о слободној трговини са више земаља.

Како се може чути у Анкони, о томе колики се значај придаје самиту са Србијом потврђује и чиненица да одржавање није могао да омете ни веома згуснут распоред премијера Лете који поподне одлази за Рим на седницу на којој ће бити гласано о буџету, а потом путује у Вашингтон.

Самит Италија-Србија прате јаке мере обезбеђења и велико интересовање медија. Улице ка палатама Леопарди и Рафаело у којима се одржава самит су затворене за саобраћај, а самиту присуствују бројне акредитоване телевизијске и новинарске екипе.

Анкона је седиште регије Марке и центар Јадранско-јонске иницијативе.

Анкона - Представљање делегација


Пленарни састанак делегација Србије и Италије


Самит у Анкони: Потписана четири споразума