Званичан назив: |
КРАЉЕВИНА ШВЕДСКА |
Државно уређење: |
Парламентарна монархија |
Главни град: |
Стокхолм |
Шеф државе: |
краљ Карл Густав XVI (Carl XVI Gustaf) |
Премијер: |
Стефан Левен (Stefan Löfven) |
Министар иностраних послова: |
Ан Линде (Ann Linde) |
Дипломатски односи успостављени: |
1917. |
Политички односи:
Актуелни билатерални политички односи Србије и Шведске су добри и карактерише позитиван тренд у развоју политичког дијалога, са израженим интересом за њихово даље унапређивање. Посебно у периоду 2015-2019, билатералне односе је обележио динамичан политички дијалог и размена посета званичника две земље.
Тадашњи премијер Републике Србије Александар Вучић посетио је Стокхолм 1-2. фебруара 2015, док је бивша председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић била у посети Шведској 20-21. марта 2018.Са шведске стране, посете Србији, у наведеном периоду, учинили су премијер Стефан Левен 15-16. августа 2016, бивши председник Риксдага Урбан Алин 25-26.априла 2017, као и тадашња министарка иностраних послова МарготВалстром 10.октобра 2017.
Српско-шведски односи су успостављени 1882, када је, на молбу српског краља Милана Обреновића, тадашње Уједињено Краљевство Шведске и Норвешке донело Акт о признању Краљевине Србије.
Економски односи:
Шведска је дугогодишњи и најзначајнији привредни партнер Србије међу скандинавским земљама и са њима остварујемо трговински суфицит. Трговинска сарадња, ипак, тежи реализовању реалних потреба и могућности. У периоду јануар – новембар 2020, робна размена је износила 354,33 мил. ЕУР (извоз 199,5 мил. ЕУР, а увоз 154,84 мил.ЕУР). У 2019. године укупна размена је износила 360,6 мил. ЕУР (извоз 193.6, а увоз 167 мил. ЕУР).
У последњих неколико година, инвестиције из Шведске углавном су пласиране у продајно-дистрибутивну делатност и сектор услуга у Србији, у којој данас успешно послује око 70 компанија са шведским капиталом. Међу њима, најпроминентнија су улагања компанија Volvo, Scania, H&M, Verisek, LaFantana, Dakomet, Tetrapak. У августу 2017, у Београду је свечано отворена и прва робна кућа IКЕА (планира да инвестира 300 мил. ЕУР у изградњу 5 робних кућа у РС). Развојна помоћ К. Шведске : Развојна помоћ се финансира преко програма шведске Агенције за међународни развој и сарадњу (СИДА издваја за РС на годишњем нивоу око 12 мил. ЕУР бесповратне помоћи). Укупна досадашња бесповратна помоћ Шведске износи око 270 мил. ЕУР.
У Шведској је основан Српско-шведски пословни савет (са око 40 компанија) који има за циљ да промовише потенцијале српске привреде.
Билатерални уговори
На снази је тренутно 29 билатералних уговора. По свом значају се издвајају:
Споразум између Владе Социјалистичке Федеративне Републике Југославије и Владе Краљевине Шведске о узајамној заштити инвестиција,
Посебан Уговор Шведске агенције за међународну сарадњу и Министарства за економске односе са иностранством,
Споразум између Владе Републике Србије и Владе Краљевине Шведске о сарадњи у области спровођења закона и
Донаторски споразуми закључени између Владе Шведске и Савета министара Србије и Црне Горе (сет од четири споразума).
Конзуларне информације:
Визни режим са Шведском и важне информације за путовања у дату државу:
http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vize-za-inostranstvo-i-informacije-o-drzavama/100-spisak-zemalja-za-putovanje-u-inostranstvo/10580-svedska-konz?lang=lat
Контакти:
Амбасада Републике Србије у Стокхолму: http://stockholm.mfa.gov.rs/index.php
Амбасада Краљевине Шведске у Београду:
https://www.swedenabroad.se/en/embassies/serbia-belgrade/
Министарство спољних послова Републике Србије: Одељење за Европу
011/306-8326;
Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели