gototopgototop
Министарство спољних послова Спољна политика Билатерални односи са страним земљама Билатерални односи са страним земљама

Билатерални односи са страним државама

Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Кина
+ larger fontnormal font- Smaller font
Званичан назив: НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА
Државно уређење: Република
Главни град: Пекинг
Шеф државе: Си Ђинпинг (Xi Jinping)
Премијер: Ли Кећианг (Li Keqiang)
Министар иностраних послова: Ванг Ји (Wang Yi)
Датум успостављања билатералних односа: 2. јануар 1955. године

 

Политички односи:

Односи стратешког партнерства између Р. Србије и НР Кине успостављени 2009. године, додатно су продубљени 2013. године и потом подигнути на ниво свеобухватног стратешког партнерства јуна 2016. године.
Р. Србија придаје велики значај сарадњи са НР Кином у оквиру механизма сарадње између Кине и земаља Централне и Источне Европе (17 + 1), као и кроз иницијативу „Појас и пут".
Односе две земље карактерише интензиван политички дијалог и размена посета на високом и највишем политичком нивоу.
Председник Р. Србије Александар Вучић боравио је у више посета НР Кини, од којих је последња реализована маја 2019. године, ради учешћа на Округлом столу лидера о сарадњи у оквиру иницијативе „Појас и пут".
Од посебног значаја за унапређење односа две земље била је и посета председника НР Кине Си Ђинпинга Р. Србији од 17. до 19. јуна 2016. године, прва посета кинеског председника Србији након 30 година, када је потписана Заједничка изјава Р. Србије и НР Кине о успостављању свеобухватног стратешког партнерства.
Две земље остварују и интензивну парламентарну сарадњу. Тадашњи председник Свекинеског народног конгреса Џанг Деђианг посетио је Р. Србију од 16. до 18. јула 2017. године, а тадашњи председник Народне скупштине Р. Србије Маја Гојковић боравила је у узвратној посети НР Кини од 24. новембра до 1. децембра 2017. године.
Председник Владе Р. Србије Ана Брнабић посетила је НР Кину од 3. до 8. новембра 2019. године, ради учешћа на Другом кинеском међународном сајму посвећеном увозу у Шангају (China International Import Expo), када је између осталог имала и билатерални сусрет са кинеским председником Си Ђинпингом.
Премијер Државног савета НР Кине Ли Кећианг боравио је у званичној посети Р. Србији децембра 2014. године, када је учествовао и на Трећем састанку шефова влада Кине и земаља Централне и Источне Европе у Београду.

Тадашњи први потпредседник Владе и министар спољних послова Р. Србије Ивица Дачић боравио је у званичној посети НР Кини од 25. до 28. фебруара 2020.
Члан Политбироа Централног комитета КП Кине и директор Канцеларије Комисије за спољне послове Централног комитета КП Кине Јанг Ђиечи, посетио је Р. Србију 11-12. октобра 2020. године.


Економски односи:

НР Кина је најважнији трговински партнер Р. Србије у Азији. У периоду јануар – новембар 2020. године, обим робне размене две земље износио је 2,86 милијарди евра, од чега је извоз из Србије износио 273,576 милиона евра, а увоз из Кине 2,59 милијарди евра. У 2019. обим робне размене је износио 2,53 милијарди евра, од чега је извоз из Србије износио 295,039 милиона евра, а увоз из Кине 2,24 милијарди евра.
Две земље остварују веома добру пројектну сарадњу у области инфраструктуре и енергетике. Међу најзначајнијим пројектима издвајамо ,,Пупинов мост" (Земун-Борча), изградњу деоница ауто-пута ,, Милош Велики", реконструкцију ТЕ ,,Костолац" и др.
Највећи кинески инвеститори у Р. Србији су компанија ,,Зиђин", која је 2018. године инвестирала у РТБ Бор, као и компанија ,,Хестил" која је извршила аквизацију Железаре Смедерево 2016. године.
Поред тога, значајна је и инвестиција компаније Shandong „Linglong" у изградњу фабрике гума у Зрењанину 2019. године.
У Крагујевцу је новембра 2019. отворена и кинеска фабрика „Yanfeng Automotive Interiors", за производњу компоненти за унутрашњост аутомобила.
У оквиру механизма сарадње између Кине и земаља Централне и Источне Европе (17+1), у току је реализација трилатералног пројекта модернизације железничке пруге на релацији Београд- Будимпешта (између Р. Србије, НР Кине и Мађарске).

 

Билатерални уговори

• Оквирни споразум о привредно-техничкој сарадњи између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине, потписан 20. 8. 2009. године

• Заједничка изјава Републике Србије и Народне Републике Кине о продубљивању стратешког партнерства, потписана 26. 8. 2013. године

• Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о обостраном оснивању културних центара, потписан 17. 12. 2014. године (Службени гласник МУ 14/15 од 8.7. 2015. године)

• Заједничка изјава Републике Србије и Народне Републике Кине о успостављању свеобухватног стратешког партнерства, потписана 18. 6. 2016. године

• Споразум између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о укидању виза за носиоце обичних пасоша, потписан 5.11.2016. године ( Службени гласник МУ 11/16 од 28.12.2016. године)

 

Конзуларне информације:

Визни режим и важне информације за путовања у Народну Републику Кину:
http://mfa.rs/sr/index.php/konzularni-poslovi/putovanja-u-inostranstvo/vize-za-inostranstvo-i-informacije-o-drzavama/100-spisak-zemalja-za-putovanje-u-inostranstvo/10546-kina-hong-kong-makao-konz?lang=cyr


Контакти:

Линк Амбасаде Републике Србије у Пекингу: http://www.beijing.mfa.gov.rs

Линк Амбасаде Народне Републике Кине у Београду: http://rs.chineseembassy.org/srp/

Контакт у МСП – Одељење за Азију, Аустралију и Пацифик (ОДАЗАП); тел. 011/306 8345; Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели