gototopgototop
Министарство спољних послова Прес сервис
PDF Одштампај текст Email
Дневни билтен 29.11.2018.
+ larger fontnormal font- Smaller font
СРБИЈА

ВУЧИЋ РАЗГОВАРАО СА ШЕФОМ ЕГИПАТСКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Председник Србије Александар Вучић 28. новембра је у разговору са шефом египатске дипломатије Самехом Шукријем изразио очекивање да ће председник Египта Абдел-Фатах ел-Сиси ускоро посетити Београд, саопштено је из Председништва. Вучић и Шукри су се сагласили да је дуготрајно пријатељство два народа чврста основа за унапређење квалитета односа Србије и Египта, али да економска сарадња не прати политички дијалог. Саговорници су се сагласили да је неопходно споразумима створити правну основу за ширење области сарадње, посебно економске. Такође је наведен и значај оживљавања рада Мешовитог комитета за привредну сарадњу. Вучић је позвао пословне људе из Египта да улажу у Србију, док је Шукри рекао да египатско тржиште од стотину милиона људи нуди огромне економске могућности за српске компаније у различитим областима, од пољопривреде, туризма, грађевинарства и водопривреде, до области војно-техничке сарадње. Двојица саговорника су изразили интерес за успостављање директног авионског лета између Београда и Каира, који би ојачао везе две земље. Вучић је изразио наду да ће Египат и даље уважавати интересе Србије у међународним организацијама.

ВУЧИЋ РАЗГОВАРАО С ЛИБАНСКИМ МИНИСТРОМ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Председник Србије Александар Вучић захвалио је 28. новембра министру иностраних послова Либана Жибрану Басилу на томе што Либан остаје привржен принципима међународног права и поштује територијални интегритет и суверенитет Србије, саопштено је из председништва. Вучић је рекао да је Србија спремна да развија најбоље могуће односе са Либаном. Вучић и Басил су изразили интерес за јачање економске сарадње двеју земаља. У том смислу је предложено повезивање привредних комора и успостављање директног контакта пословних људи двеју земаља у различитим областима, посебно у пољопривреди, као и други могући заједнички пројекти, који би увећали обим тренутно скромне трговинске размене и економске сарадње. Басил је рекао да је либанско руководство опредељено да продубљује сарадњу са Србијом у свим областима и понудио могућност заједничког изласка на трећа тржишта. Он је рекао да Либан може много да научи из искустава Србије из спроведених економских реформи. Вучић је рекао да ће Србија наставити да пружа активан допринос мировним мисијама Уједињених нација у Либану.

ВУЧИЋ СА ФАБРИЦИЈЕМ: ОЧЕКУЈЕМ ДА ЕУ УЛОЖИ ДОДАТНЕ НАПОРЕ ДА ПРИШТИНУ НАВЕДЕ ДА ПОВУЧЕ ОДЛУКУ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Председник Србије Александар Вучић 28. новембра је у разговору са шефом Делегације Европске уније у Србији Семом Фабрицијем изразио очекивање да ће ЕУ уложити додатне напоре да би "Приштину навела да повуче једностране потезе којим доводи у опасност мир и стабилност у региону и ризикује ескалацију сукоба", саопштено је из кабинета српског председника. Вучић је у разговору са Фабрицијем, како је наведено, упозорио на последице неодговорног потеза Приштине о повећању такси на српску робу, којим се крши ЦЕФТА. Председник Вучић је рекао да ће Србија наставити да интензивно ради на испуњавању европске агенде, са циљем бржег напретка на путу ка чланству ка ЕУ. Амбасадор Фабрици је подсетио на став високе представнице Европске уније о повећању такси, које представљају кршење ЦЕФТА и противне су духу Споразума о стабилизацији и придруживању, као и потреби да се оне што пре повуку. Фабрици је истакао потребу да се настави рад на одржавању мира и стабилности у региону и на путу придруживања ЕУ. Он је такође нагласио да проблеме треба решавати на миран и рационалан начин, дијалогом који је Европска унија посвећена да олакша.

ВУЧИЋ РАЗГОВАРАО С ФРАНЦУСКИМ АМБАСАДОРОМ МОНДОЛОНИЈЕМ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Председник Србије Александар Вучић 28. новембра је с амбасадором Француске Фредериком Мондолонијем разговарао о предстојећој посети француског председника Емануела Макрона Србији и о ситуацији на КиМ након такси које је Приштина увела на робу увезену из Србије и БиХ, саопштено је из Председништва. Вучић је навео да ће током посете француског председника бити потписани многи важни уговори и споразуми у областима економије, одбране, културе и спорта. Он је изразио жељу за продубљивањем односа Србије и Француске и рекао да посета председника Француске после седамнаест година представља велики напредак у односима две земље. Председник Србије је рекао да је Београд спреман за наставак дијалога с Приштином чим "Косово" укине антицивилизацијске и противправно уведене таксе, навевши да у сваком дијалогу морају да постоје правила и да се поштује друга страна. Вучић је навео да су једнострани потези Приштине којим ризикују ескалацију сукоба и доводе у опасност мир и стабилност у региону, неприхватљиви. Према његовим речима, Србија није прекршила ниједан споразум или договор, док Приштина није испунила ниједну своју обавезу из Бриселског споразума. Мондолони је поздравио миран приступ српске стране у актуелној кризи у односима са Приштином и навео да Француска подржава наставак дијалога.

НОВИ АМБАСАДОР АРГЕНТИНЕ ЕСТАНИСЛАО САВЕЛС УРУЧИО АКРЕДИТИВЕ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Нови амбасадор Аргентине у Србији Естинислао Савелс уручио је 28. новембра акредитивна писма председнику Србије Александру Вучићу који му је захвалио на принципијелном ставу Аргентине да поштује територијални интегритет и суверенитет Србије, као и на активној подршци у међународним организацијама. Како је саопштено из кабинета председника Србије, амбасадор Савелс је рекао да Србија може да рачуна на даљу подршку Аргентине у међународним организацијама и у складу са међународним правом. Савелс и Вучић су се "сагласили да су дугогодишње пријатељство и међусобно разумевање чврста основа да Србија и Аргентина интензивирају политички дијалог и оснаже економску сарадњу, као и сваку другу сарадњу од обостраног интереса", наводи се у саопштењу. Вучић је новом амбасадору пожелео успешан дипломатски мандат који започиње у години у којој се обележава 90. годишњица успостављања дипломатских односа две земље. "Отварањем Трга Републике Србије у Буенос Ајресу, односно Парка Републике Аргентине у Београду, потврђено је да су, упркос географској удаљености, две земље и два народа блиски", рекао је Вучић. Он је изразио уверење да ће амбасадор Савелс допринети развоју свестраних веза Србије и Аргентине и пренео позив за председника Аргентине Маурисија Макрија да посети Србију.

НОВИ АМБАСАДОР ЈУЖНЕ КОРЕЈЕ ПРЕДАО АКРЕДИТИВЕ: ПРИОРИТЕТ НОВЕ ИНВЕСТИЦИЈЕ ИЗ КОРЕЈЕ У СРБИЈИ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Нови амбасадор Републике Кореје у Србији Хјонгчан Чое уручио је 28. новембра акредитивна писма председнику Србије Александру Вучићу који је изразио задовољство што све више корејских компанија улаже у Србији. Како је саопштено из његовог кабинета, Вучић је рекао да корејске компаније "не доносе само нова радна места, већ и преносе искуство и радне навике" и најавио да ће 29. новембра присуствовати отварању фабрике компаније "Есекс" у Зрењанину. Амбасадор Чое је рекао да две земље имају много тога заједничког и да Кореја жели да своје искуство економског опоравка и напретка подели са српским пријатељима. Он је рекао да ће највећи део својих дипломатских активности посветити управо привлачењу корејских инвеститора у Србију, наводи се у саопштењу. Чое и Вучић су се сагласили да с обзиром на велике могућности за привредну сарадњу треба наставити са интензивирањем политичког дијалога и јачањем економских веза Јужне Кореје и Србије. Вучић је констатовао да амбасадор Чое почиње дипломатски мандат у Београду уочи обележавања тридесетогодишњице успостављања дипломатских односа две земље следеће године, што би могао да буде повод за размену посета на највишем нивоу, подсетивши да председник Републике Кореје има отворен позив да посети Србију.

БРНАБИЋ РАЗГОВАРАЛА СА ШУКРИЈЕМ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је у разговору 28. новембра са министром спољних послова Египта Самехом Хасаном Шукријем да Србија веома цени подршку Египта на међународном нивоу и захвалила на уздржаности приликом гласања о пријему "Косова" у Интерпол, саопштено је из Владе. Брнабић је оценила да два народа повезују традиционално пријатељски односи који су уједно и добра основа за унапређење сарадње на свим нивоима. Посебно је издвојена економска сарадња, али се разговарало и о туризму и борби против тероризма, као и о одбрани. Шеф египатске дипломатије је навео да ће његова земља и даље водити политику "замрзнутог признања" "Косова" и пружати подршку наставку дијалога Београда и Приштине у циљу доношења коначног компромисног решења. Шукри је изразио очекивање да ће билатерална сарадња двеју земаља наставити да јача и позвао Брнабић да у што скоријем периоду посети Египат.

СТЕФАНОВИЋ: ХВАЛА ИРАКУ НА ПРИНЦИПИЈЕЛНОЈ ПОДРШЦИ СРБИЈИ НА ГЛАСАЊУ У ИНТЕРПОЛУ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић захвалио је 28. новембра амбасадору Ирака Факрију Хасану Махдију ал Ису "на принципијелној подршци" Ирака Србији приликом недавног одлучивања о пријему "Косова" у Интерпол. У саопштењу Министарства се наводи да су разговарали о сарадњи две државе у области унутрашњих послова, у области борбе против организованог криминала, тероризма и радикализма. "Они су се сагласили да су нови видови криминала, попут високотехнолошког, такође област којој треба посветити велику пажњу. Једна од тема састанка била је будућа сарадња у области полицијских обука", наводи се у саопштењу.

КУБУРОВИЋ: ПОЧЕТАК 2019. ОБЕЛЕЖИЋЕ РАСПРАВА О УСТАВНИМ АМАНДМАНИМА

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - "Почетак 2019. године обележиће расправа о уставним реформама", рекла је министарка правде Нела Кубуровић на скупу у Београду посвећеном независности правосуђа у организацији Савета Европе у сарадњи са Мисијом ОЕБС у Србији. Додала је да ће то бити прилика да се у Србији обезбеди ефикасно и независно правосуђе, ослобођено утицаја извршне и законодавне власти, али и самих судија. Кубуровић је више пута поновила да судије треба да буду ограничене у свом раду једино законом, јер на тај начин постају гарант права и слобода. "Да би један суд био заиста суд и био потпора владавине права, он мора да буде независан и непристрастан", истакла је она. Додала је да судија не сме да се осећа несигурно и да над њим не сме да се врши притисак ни санкцијама, нити наградама. "Очекујем да се усвајањем уставних амандмана смањи утицај законодавне и извршне власти и уклони неповерење које постоји у све три гране власти", рекла је Кубуровић. Председник Врховног касационог суда и Високог савета судства Драгомир Милојевић казао је да је судство само једна од три гране власти која "не може бити у потпуности независна од свих утицаја, посебно социолошких и културолошких", али да не би требало да се догађају вербални напади на судство од сране полтичара. Милојевић је подсетио да су политичари јавно критиковали судске одлуке, што је према његовим речима доводило у сумњу легитимитет судија и смањење поштовања у друштву. Он је оценио да између судске, извршне и законодавне власти постоји напетост, али да она не мора да буде нужно негативна, већ "конструктивна". Он је истакао да је независност судства аксиом, али да опасности нису само екстерне, већ и унутрашње, тј. да се оне налазе у личности сваког судије. "Сваки судија успоставља нови поредак у микрокосмосу својом пресудом и зато ћемо независност имати у зависности од тога колико имамо образовних и морално аутономних судија", рекао је Милојевић. Члан Државног већа тужилаштва Татјана Лагумџија казала је да је независност у раду судија и тужилаца предуслов владавине права. "Независност правосуђа се успоставља, не због тужилаца, већ ради заштите људских права", казала је она и додала да тужиоци морају да буду ослобођени било каквог утицаја, не само законодавне и извршен власти, већ и медија. Подсетила је да из тих разлога уведен институт Повереника за самосталност, који поступа у случајевима политичког или другог утицаја. Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици истакао је да је владавина права кичма модерног и плурастичког друштва и која је увек под притиском у ЕУ, али и изван ње. Он је истакао да се све државе морају одупрети угрожавању владавине праве, јер је она фундаментални елемент и предуслов за остваривање напретка. Додао је да независност правосуђа мора да буде обзебеђена и гарантована на личном и институционалном нивоу, због чега ће ЕУ наставити "будно да прати" ситуацију у Србији и започету уставну реформу. Фабрици је казао и да независност не може да постоји сама за себе и да судије морају да буду одговорни у свом раду. Шеф Мисије ОЕБС у Србији Андреа Орицио изразио уверење да ће, када се заврше уставне реформе, "независност и ефикасност постати ново стање у Србији". Орицио је да ће то ново стање бити достигнуто уколико се принципи независности "делетворно и правично примене у пракси". Скуп у Београду део је заједничког програма Европске уније и Савета Европе "Horizontal Facility" за Западни Балкан и Турску, а његов циљ је јачање ВСС и ДВТ како би грађани добили независне и непристрасне судије и тужиоце.

СРБИЈА И ЛИБАН ПОТПИСУЈУ МЕМОРАНДУМ О САРАДЊИ У ОБЛАСТИ ПОЉОПРИВРЕДЕ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић и министар спољних послова и дијаспоре Либана Жибран Басил договорили су 28. новембра да две државе потпишу Меморандум о сарадњи у области пољопривреде у јануару 2019. године, у Либану. На састанку се, како је саопштило то министарство, разговарало о отварању оба тржишта за српске и либанске производе, као и о сарадњи научно-истраживачких институција те две земље. Договорено је да се наредне године у мају организује презентација либанских производа у Србији, као и да током прве половине 2019. године српска делегација на техничком нивоу посети Либан.

МОГЕРИНИ ТЕЛЕФОНОМ РЕКЛА ТАЧИЈУ ДА УКИНЕ ТАКСУ НА УВОЗ РОБЕ ИЗ СРБИЈЕ И БИХ

БЕОГРАД/БРИСЕЛ, 28. новембра 2018. (Бета) - Висока представница Европске уније Федерика Могерини 28. новембра је у телефонском разговору Хашимом Тачијем рекла да треба да буде повучена одлука владе "Косова" о такси на робу из Србије и БиХ, јер не доприноси изградњи добросуседских односа. Како је саопштено из канцеларије Могеринијеве, она је телефоном разговарала с Тачијем да размотри најновије догађаје у контексту дијалога за нормализацију односа "Косова" и Србије, уз посредовање ЕУ. У саопштењу се наводи да је висока представница истакла је да одлука владе "Косова" да повећа таксе на робу из Србије и БиХ за 100 одсто само даље компликује ситуацији и "не доноси никакво решење за проблеме људи нити за аспирације 'Косова' за његову садашњост и будућност". "То је мера која не доприноси изградњи добросуседских односа и треба да буде повучена", рекла је она како се наводи се у саопштењу.

РЕФОРМЕ И САРАДЊА У РЕГИОНУ КЉУЧ УСПЕШНОГ ПРИСТУПАЊА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА ЕУ

БЕОГРАД, 28. новембра 2018. (Бета) - Решавање билатералних спорова, кредибилне реформе и регионална сарадња уз заједнички наступ Западног Балкана, кључни су за процес приступања ЕУ, оценили су 28. новембра у Београду учесници конференције "ЕУ и Западни Балкан - Како да проширење учинимо кредибилнијим процесом". Амбасадор Аустрије у Србији Николаус Лутероти рекао је да је за Аустрију, као и за читаву ЕУ, питање проширења на ЗБ веома важно, а да је још важније како тај процес учинити ефикаснијим. "И у Аустрији и у читавој ЕУ постоји аутентичини интерес за проширење на Западни Балкан", рекао је Лутероти на скупу који је у оквиру актуелног аустријског председавања ЕУ организовао београдски Центар за европске политике у сарадњи са партнерима. Он је рекао да процес проширења пружа прилику за друштвене реформе и представља основу просперитета и стабилности и нагласио да је кредибилитет од кључног значаја. "Морамо да имамо кредибилне реформе у земљама кандидатима које воде усвајању стандарда и правних тековина ЕУ, укључујући реформе у владавини права и основних слобода. Истовремено кредибилитет у проширењу треба да покаже и ЕУ", додао је. Аустријски дипломата оценио је да је 2018. била година враћања фокуса ЕУ на ЗБ и подсетио на бројне посете аустријских и европских званичника региону и конференције, како током аустријског, тако и током бугарског председавања ЕУ. Лутероти је указао да и ЗБ и ЕУ треба да се реформишу. "ЕУ мора сама себе да реформише и да одговори на унутрашње и спољне изазове. Само кроз оснаживање ЕУ можемо да одржимо напредак и начин живота који имамо, а оснаживање значи и проширење", рекао је на Лутероти. Када је реч о ЗБ, Лутероти је поновио да брзина уласка у ЕУ зависи од земље кандидата, тј. од квалитета реформи, додајући да ће користи од тог процеса бити видљиве и док се реформе спроводе, а не само када се постане чланица Уније. "Интерес Аустрије и ЕУ је да Србија и остали приступе ЕУ и напредују са реформама. Верујемо да треба да се одржи моментум ангажмана ЕУ у региону, али и моментум у земљама региона за кредибилне реформе", истакао је Луетроти, додајући да Аустрија подржава регион и посебно Србију на путу у ЕУ. О значају проширења на ЗБ говорио је и немачки амабасадор Томас Шиб који је рекао да је проширење ЕУ један од његових приоритета као амбасадора у Србији и да је у његовом мандату кључно да подржи Србију на путу ка ЕУ. Оцењујући да је то тежак пут и да је "Немачка ту да подржи Србију критички, али конструктивно", Шиб је поновио да Немачка веома снажно подржава процес проширења ЕУ на ЗБ. Када је реч о односима Београда и Приштине, амбасадор Немачке казао је да дијалог "није у добром стању" и да је, пошто је од кључног значаја, важно да што пре почне уз посредовање ЕУ. "Тренутно је (дијалог) у застоју, нажалост губимо време, а толико је још питања за дискусију и решавање", истакао је Шиб. Говорећи о аустријском председавању ЕУ, заменик директора у одсеку за ЈИЕ и проширење ЕУ у Федералном министарству Аустрије за европске интеграције и спољне послове Томас Милман истакао је да је Аустрија желела да, што је више могуће, укључи партнере са ЗБ у доношење одлука ЕУ, што је била и прилика за регион да види како ЕУ функционише изнутра. Милман је рекао и да Аустрија покушава да помогне региону да превазиђе билатералне спорове и проблеме са заоставштином прошлости. Шефица Преговарачког тима Србије Тања Мишчевић оценила је да су у кредибилном процесу проширења за кандидате битне реформе, али да треба увести и питање кредибилитета саме ЕУ. Она је рекла да не треба заборавити важност проширења на Запани Балкан и док се сама ЕУ реформише додајући да регион треба више укључити у расправе о реформама ЕУ. "Балкан није 'црна рупа', много послова треба да радимо заједно, ми смо за дијалог и компромис и надамо се да су за то и други на Западном Балкану", рекла је Мишчевић у дебати. Заменик генералог секретара у Аустријско-француском центру за јачање односа у Европи (CFA/ÖFZ) Флоран Марсијак рекао је да мисли да 2025. као потенцијални датум за улазак у ЕУ Србије и Црне Горе није добар сигнал за регион јер може да га дели (уместо да спаја) додајући да је Берлински процес све земље ставио "у један чамац" и да на томе треба да се остане, да сви раде заједно како би убедили чланице да им је место у ЕУ. Коментаришући ситуацију у региону, Марсијак је казао да тензије између Београда и Приштине показују да су изазови у региону управо билатерални спорови. По његовим речима, "Косово" и Србија треба да схвате да су им судбине повезане... "да имају исти циљ (улазак у ЕУ) и да треба да иду заједно и помажу једна другој". Марсијак је рекао и да сви политичари у региону треба да говоре у прилог веће регионалне сарадње и подрже једни друге јер на путу ка чланству има много препрека и "вето играча" и у ЕУ, и на нивоу чланица ЕУ. Председник УО ЦЕП Срђан Мајсторовић истакао је да Западни Балкан мора суштински и много амбициозније да се посвети реформама ако жели да се квалификује за чланство у ЕУ. Он је рекао да 2019. проширење неће бити високо на агенди ЕУ и да је стога потребан много амбициознији приступ који ће квалификовати Србију и остале из региона да се представе као потенцијалне чланице ЕУ. Истовремено је програмска дирекорка ЦЕП Милена Лазаревић изразила очекивање да Румунија као следећа председавајућа ЕУ подржавати процес проширења као Аустрија истичући да је на региону да дође до заједничких тачака у наступу ка ЕУ јер ће одржавање фокуса Уније на Западном Балкану зависити од земаља региона. Скуп су организовали ЦЕП, CFA/ÖFZ, Међународни центар за европску обуку (CIFE), уз подршку и у сарадњи са Отвореним регионалним фондом за ЈИЕ - промоција европских интеграција (Немачка сарадња - ГИЗ), Француским институтом за међународне односе (IFRI), Институтом за међународне односе (ИАИ), Немачким институтом за међународне и безбедносне послове (SWP) и Европском комисијом (Erasmus+ програм).

ДНЕВНИ БИЛТЕН

< новембар 2018 >
по ут ср че пе су не
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 30