gototopgototop
Министарство спољних послова Прес сервис
PDF Одштампај текст Email
Дневни билтен 30.11.2018.
+ larger fontnormal font- Smaller font
СРБИЈА

ДАЧИЋ ЗАХВАЛИО МИНИСТРИМА НЕКОЛИКО ЗЕМАЉА НА ПОДРШЦИ У ИНТЕРПОЛУ

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - Министар спољних послова Србије Ивица Дачић 29. новембра је у телефонским разговорима са шефовима дипломатија Белорусије, Азербејџана, Аргентине и Боливије изразио захвалност за подршку коју су те земље пружиле Србији на гласању о пријему "Косова" у Интерпол. У разговорима Дачића с министром спољних послова Азербејџана Елмаром Мамадјаровим, Белорусије Владимиром Макејем, Аргентине Хорхеом Марселом Форијем и Боливије Дијегом Родригесом, потврђени су пријатељски односи и договорен наставак блиске сарадње на билатералном и мултилатералном плану, саопштило је Министарство спољних послова. Дачић је колегама упутио позиве да посете Србију, додаје се у саопштењу.

ДАЧИЋ С ИТАЛИЈАНСКОМ ПОСЛАНИЦОМ: ИНТЕНЗИВНА САРАДЊА ДВЕ ЗЕМЉЕ

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је 29. новембра у Београду, у разговору са шефицом Одбора италијанског парламента за спољне послове Мартом Гранде, да је сарадња две земље интензивна и на нивоу стратешког партнерства. Дачић је рекао да је Италија тржиште у ЕУ на које Србија највише извози и да је по обиму друго с којег увози, као и да инвестиције италијанских компанија у Србији дају велики подстицај привредном развоју и билатералним односима, саопштило је Министарство спољних послова. Гранде, која 29. и 30. новембра борави у посети Београду, навела је да је сарадња два парламената "веома добра и интензивна" и додала да је Београд изабран за прву посету њеног одбора иностранству у новом скупштинском сазиву. Оценила је, како се наводи, да то говори о значају који Италија придаје односима са Србијом. Она је рекла да је за Италију веома важна стабилност Западног Балкана и да Рим цени напоре Србије да се сва питања која оптерећују односе у региону решавају дијалогом, наводи се у саопштењу. Дачић је захвалио Италији на подршци европском путу Србије и навео да су се стекли сви услови за организовање четврте заједничке седнице влада две земље која би требало да буде одржана у Србији.

ВУЧИЋ И ИТАЛИЈАНСКИ ПАРЛАМЕНТАРЦИ О РЕГИОНАЛНОЈ САРАДЊИ И ОДЛУЦИ ПРИШТИНЕ ДА УВЕДЕ ЦАРИНЕ

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - Председник Србије Александар Вучић и председница Одбора за спољне и европске послове Посланичког дома Италије Марта Гранде разговарали су 29. новембра у Београду о билатералним односима, регионалној сарадњи и одлуци Приштине да уведе царине на српску робу. Марта Гранде је похвалила миран и рационалан начин на који Србија и Вучић приступају решавању актуелног проблема, наводи се у саопштењу из кабинета председника. Председница Одбора за спољне и европске послове италијанског парламента рекла је да је делегација коју предводи с разлогом изабрала Србију за своју прву посету, имајући у виду њен значај за будућност Балкана и допринос миру и стабилности у региону. Вучић је изразио задовољство због интензивне и садржајне сарадње Србије и Италије, на нивоу стратешког партнерства, и захвалио за снажну подршку Италије европском путу Србије. Он је рекао да је Италија прворазредни партнер Србији, како политички, тако и економски, с надом да ће још више италијанских компанија искористити повољно пословно окружење и инвестирати у Србију. Говорећи о регионалној ситуацији, Вучић је указао на неодговорне поступке Приштине, пре свега на неоправдано увођење таксе од сто одсто на српске производе, које не само да крши правила ЦЕФТА, већ и право на живот Срба на Косову и Метохији, наводи се у саопштењу. Иако се Приштина оглушује на захтеве из ЕУ и света да укине таксе, он је изразио наду да ће бити довољно разума да се то питање реши и тиме испуне услови за наставак Бриселског дијалога и сачувају мир и стабилност у региону.

ПРЕДСТАВНИЦИ СРБА: ОСТАЈЕМО НА КИМ, НАСТАВЉАМО МИРНЕ ПРОТЕСТЕ

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - Представници Срба с КиМ су после састанка с председником Србије Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић рекли да ће наставити мирне протесте, али да ситуација постаје "алармантна", зато што су залихе хране "при крају" а снабдевање енергентима није обезбеђено. Председник Српске листе и градоначелник северне Косовске Митровице Горан Ракић је рекао да је Вучић од њих тражио да протести буду мирни и ненасилни "без обзира на то шта Приштина буде предузимала". Ракић је рекао да увећање увозних такси није уперено против Србије, него против опстанка Срба на КиМ, а представницима Брисела и Приштине је поручио да "немају оружје, али ни резервну државу и да ће се борити мирно". Он је рекао да ће се "колико сутра" суочити с несташицом енергената и да не зна да ли ће у предстојећим данима обезбедити грејање северне Косовске Митровице, пошто градска топлана за грејање користи мазут. Одговарајући на питање новинара о најавама да приштинске власти желе да "уједине" северну и јужну Косовску Митровицу, Ракић је рекао да то није први пут да најављују такве ствари, да ће Срби остати на својим огњиштима, а да су резултати таквог потеза то што у јужној Косовској Митровици не живи ниједан Србин. Представник Срба јужно од Ибра Далибор Јефтић је рекао да је састанак са званичницима Србије био "продуктиван" и додао да је ситуација из дана у дан све тежа. Додао је да очекује конкретне мере ЕУ како би се увозне таксе смањиле и рекао да ЕУ преко Споразума о стабилизацији и придруживању има механизме за утицање на приштинске власти. Он је, алудирајући на међународну заједницу, поставио питање да ли неко жели да на КиМ живи само један народ, тј. да ли се она залаже за етничко чишћења "Косова" од Срба. Директор клиничко-болничког центра у северној Косовској Митровици Милан Ивановић је рекао да постоје елементи хуманитарне кризе која може да прерасте у катастрофу. Он је навео да га једино радује то што су Срби на састанку показали јединство. Поводом стања залиха медицинског материјала, Ивановић је казао да су за сада стабилне, да резерве постоје, а да залихе кисеоника тек треба да се стабилизују. Он је рекао да би међународна заједница и хуманитарне организације требало да дају одговор на отежавање лечење болесника и додао да им се нико није јавио од светски организација попут Лекара без граница и Светске здравствене организације. Градоначелник Грачанице Срђан Поповић рекао је да се грађани тог места "сваки дан буде узнемирени, не знајући како ће проћи дан" и да Србе са централног Косова "збуњује недостатак сигнала међународне заједнице".

ПОПОВИЋ И ЈУСКО: СРБИЈА И БИХ ЖЕЛЕ ДА ЈАЧАЈУ САРАДЊУ У ОБЛАСТИ ИНОВАЦИЈА И НОВИХ ТЕХНОЛОГИЈА

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - Србија и БиХ желе да јачају регионалну сарадњу, нарочито у области иновација и нових технологија и у томе виде будућност развоја Балкана, изјавили су 29. новембра у Београду српски министар задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић и министар за комуникације и транспорт БиХ Исмир Јуско. Поповић и Јуско су на састанку указали на значај чвршће сарадње иновационих заједница и технолошких компанија из Србије и БиХ и ставили акценат на реализацију заједничких пројеката за изградњу иновационе инфраструктуре у БиХ, саопштила је Влада Србије. Оценили су да је одлазак младих стручњака проблем који погађа цео Балкан и да је због тога важно створити регионални оквир за развој иновационог екосистема који ће задржати младе инжењере у земљама региона, наводи се у саопштењу. Поповић и Јуско су разговарали уочи регионалне конференције о технолошким иновацијама "Инноватион талк 2018", која је 29. новембра одржана у Београду.

ОТВОРЕН ДВАНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - На Београдском сајму 29. новембра је отворен 12. Фестивал науке који се одржава у три хале и који ће окупити стотине научника из земље и света. Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Тибор Сабо на отварању Фестивала навео је да је на првом Фестивалу науке 2007. учествовало 150 научника, а да та манифестација сада окупља више од 700 учесника из земље и из света. "Учествује више од шездесет научних и образовних институција. Захваљујући Фестивалу науке у Београду покренуто је тридесетак фестивала у унутрашњости Србије. Веома је важно да Београд и Србија имају један овакав фестивал који служи за промоцију науке и образовања и на коме посетиоци имају прилику да се ближе упознају са бројним научним изумима и достигнућима", изјавио је Сабо. Овогодишњи Фестивал је обогаћен темом "Земља будућности", тако ће посетиоци хале три моћи да покрену авион уз малу помоћ соларне енергије, упусте се у истраживање свемирских станица, открију како да дођу до чисте воде у случају да све славине пресуше или да се прошетају кроз прошлост. У Хали 3А посетиоци могу да сазнају како изгледају ватрогасци будућности, роботи који су се у оквиру програма НАСА винули у свемир, као и да виде друге научне изазове. Научно-фантастична бина се налази у Хали 5 где програм изводе научници из Европе и САД. Министар за заштиту животне средине Горан Триван ће 30. новембра у 9.30 на Малој бини у Хали 3 Београдског сајма свечано прогласити амбасадора науке. Спонзори Фестивала науке су НИС, Електропривреда Србије, Ерсте банка, National Geographic и Grafix. Подршка фестивалу су МТС, Београдски сајам, Амбасада САД у Београду, Француски институт, Аустријски културни форум и Центар за промоцију науке.

ЕКОНОМИЈА

МИХАЈЛОВИЋ СА СВЕТСКОМ БАНКОМ: УСПЕШНА САРАДЊУ У ИНВЕСТИЦИЈАМА И РЕФОРМАМА

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић разговарала је 29. новембра са шефом канцеларије Светске банке у Србији Стивеном Ндегвом о новом инвестиционом циклусу и капиталним пројектима које ће Србија реализовати, као и реформи путног и железничког сектора и пројекту уклањања нефизичких баријера зарад унапређења трговине и економије. Михајловић је говорећи о предлогу буџета за 2019. рекла да су значајно повећане капиталне инвестиције и да следеће године креће реализација осам великих пројеката у путном сектору, као и изградња и реконструкција 310 километара пруга, саопштило је Министарство. "Завршавамо Коридор 10, при крају су и радови на Коридору 11 и покрећемо нови инвестициони циклус вредан пет милијарди евра. Крећемо у изградњу ауто-пута од Ниша до Приштине, као и Моравског коридора, који ће повезати коридоре 10 и 11. Наставићемо изградњу Коридора 11 од Прељине до Пожеге и изградњу брзе саобраћајнице Рума-Шабац-Лозница. У железничком сектору најважнија је изградња брзе пруге од Београда до Будимпеште. А покренућемо и пројекте у водном саобраћају вредне 200 милиона евра", рекла је она. Министарка је рекла да се реформа железничког сектора спроводи по плану, да је успешно завршена рационализација запослених и да је сада акценат на унапређењу структуре радне снаге и ефикаснијем управљању инвестицијама. "Поред тога, веома смо посвећени и реформи путног сектора, са циљем ефикаснијег пословања Путева Србије и бољем одржавању путне мреже. То ће позитивно утицати на БДП и економију државе", рекла је Михајловић. Ндегва је казао да Светска банка има снажно партнерство са Србијом у настојању да учини тржиште и економију Србије још конкурентнијим, како би се привукле нове инвестиције. "Ценимо све што сте урадили до сада у реформским процесима, рачунајте на нашу подршку и убудуће", рекао је Ндегва. Разговарано је и о регионалном пројекту који за циљ има уклањање нефизичких баријера на граничним прелазима, како би превоз робе и путника био олакшан, а трговина ефикаснија, као и о унапређењу позицији Србије на Дуинг бизнис листи Светске банке о условима пословања. "У претходних месец дана изменили смо сет више закона који ће нам донети бољи резултат на овој листи Светске банке. Изменили смо, између осталог, Закон о привредним друштвима, активно радимо на акционом плану Владе за укидање печата, донели смо уредбу којом ће прикључење на струју бити олакшано, измењен је Закон о катастру и тиме олакшан упис права имовине, као и Закон о стечају. Сада следи имплементација и очекујем да ће контрибутори Светске банке препознати напредак при наредном извештавању", рекла је Михајловић. Представници Светске банке рекли су да резултати Србије за ову годину нису лоши и да је остварен свеукупан напредак, као и да ће пружити подршку Србији у имплементацији свих закона и мера, пише у саопштењу Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

НБС: ПОЧЕЛА РЕАЛИЗАЦИЈЕ ИПА ПРОЈЕКТА

БЕОГРАД, 29. новембра 2018. (Бета) - Интеграција централних банака у економске и финансијске механизме Европске уније захтева прилагођавање рада на свим хијерархијским нивоима и у свим областима пословања, а тај процес је и прилика за нихово јачање, изјавила је 29. новембра гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић. Она је на скупу којим је обележен почетак пројекта "Јачање институционалних капацитета Народне банке Србије у процесу приступања Европској унији" казала да спровођење пројеката као што је тај има за циљ продубљивање сарадње и дијалога централних банака. "Сарадња која се ослања на поверење и међусобно разумевање доприноси томе да се и одлуке лакше доносе, што је могуће само ако радимо заједно и делимо исте вредности", рекла је Табаковић. Пројекат који ће трајати 18 месеци се финансира из средстава претприступних фондова Европске уније (ИПА) и спроводи се у сарадњи с партнерима – централним банкама Немачке, Хрватске и Румуније, уз подршку Немачке агенције за међународну сарадњу (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – ГИЗ). Народна банка Србије учествује у 11 преговарачких група, при чему је за Преговарачко поглавље 9 – Финансијске услуге и Преговарачко поглавље 17 – Економска и монетарна политика, водећа институција, а у Преговарачком поглављу 4 – Слободно кретање капитала је другонадлежна институција. Скупу у НБС присуствовали су и представници Делегације ЕУ у Србији, амбасадори земаља које учествују у реализацији пројекта и представници Владе Србије.

ДНЕВНИ БИЛТЕН

< новембар 2018 >
по ут ср че пе су не
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30