gototopgototop
Министарство спољних послова Прес сервис Саопштења
среда, 27. фебруар 2019. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић на церемонији полагања камена темељца за изградњу 30 станова за избеглице из Хрватске и Босне и Херцеговине
+ larger fontnormal font- Smaller font
S.Mitrovica 2Говор првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на церемонији полагања камена темељца за изградњу 30 станова за избеглице из Хрватске и Босне и Херцеговине у оквиру Потпројекта 5 Регионалног стамбеног програма:

„Уважени гости,
Даме и господо,

Велико ми је задовољство што смо се данас поново окупили у Сремској Митровици, седам месеци након што је недавно одавде, на плацу поред, усељена зграда која је подигнута у оквиру Потпројекта 2. Данас се полаже камен темељац за изградњу нових 30 станова, у оквиру Потпројекта 5 Регионалног стамбеног програма. Укупна вредност читавог Потпројекта је више од 52 милиона евра, од чега је 38,8 милиона средстава из донација, док Република Србија учествује са 13,2 милиона.

У оквиру Потпројекта 5 биће изграђено укупно 1.847 стамбених јединица, од чега 827 стамбених јединица у 25 јединица локалне самоуправе – Бачкој Паланци, Чајетини, Кикинди, Новом Саду, Панчеву, Пожаревцу, да набројим само неке. На многим локацијама радови су већ почели. На пример, у оквиру овог дела стамбеног програма очекује се изградња 165 стамбених јединица у Старој Пазови, где сам у августу прошле године положио камен темељац. Задовољство ми је да најавим да се завршетак радова очекује у другој половини ове године, а очекује нас ускоро и усељавање 270 станова у насељу Камендин у Земуну. Потпројектом 5 је предвиђена изградња 276 станова у Ветернику, а у току је додела 250 пакета грађевинског материјала и откуп 380 сеоских кућа.

Ови станови намењени су нашим избеглим сународницима који се суочавају са посебним проблемима и најтежим животним изазовима. У том погледу, решавање стамбених питања је важно, али представља само један аспект квалитета живота у новој средини.

Локалне заједнице имају посебну улогу на плану помоћи у остваривању интеграције избеглих лица у њиховим срединама. Са поносом истичем да су све локалне заједнице у Србији, без изузетка, демонстрирале солидарност и помогле у борби са тешкоћама живота у избеглиштву у најтежим тренуцима, као што и данас помажу све напоре за хуманом интеграцијом, укључујући и кроз Регионални стамбени програм. Без подршке локалне заједнице, тешко се може замислити успех у решавању овог комплексног проблема. Велики допринос дала је и Сремска Митровица, чијем градоначелнику желим да изразим посебну захвалност, имајући у виду да је ова општина обезбедила земљиште за градњу станова и сву припадајућу инфраструктуру.

Решавање избегличког питања је дуготрајан и комплексан процес, али, као што и данас овде видимо, процес у коме су решења могућа и достижна за све наше сународнике који су крајем прошлог века били принуђени да напусте своје домове широм бивше Југославије. Управо због тога, Влада Србије, са осталим партнерима, остаје снажно опредељена и ангажована на спровођењу Регионалног стамбеног програма. Зато захваљујем и свим нашим партнерима који су допринели његовом развоју и напретку - Европској унији, Сjедињеним Америчким Државама, Немачкој, Норвешкој, Италији, Швајцарској, Данској, Турској, Луксембургу, Шпанији, Кипру, Чешкој, Мађарској, Румунији, Словачкој и свим другим донаторима, у жељи да неког не изоставим. Од посебног нам је значаја подршка Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице и ОЕБС-а у спровођењу Програма, а незаобилазна је и улога Развојне банке Савета Европе у управљању поверилачким Фондом.

Будућим корисницима Програма захваљујем на стрпљењу и желим да им поручим да ћемо за свакога наћи решење, да нису заборављени. Такође им желим да остваре своје животне циљеве у својим новим домовима. Поздрављам све учеснике овог догађаја, са жељом да наставимо и завршимо радове и потом обележимо усељење корисника, и да и ове године, у оквиру Регионалног стамбеног програма, имамо што више посла.

Хвала на пажњи."