gototopgototop
Министарство спољних послова Прес сервис Саопштења
недеља, 24. фебруар 2019. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Дачић: „Данашњи изазови за личну и колективну безбедност заиста су велики и без сарадње свих са њима се не можемо изборити“
+ larger fontnormal font- Smaller font
CSGSОбраћање првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића поводом представљања пројекта у области борбе против транснационалног криминала америчке невладине организације „Crime Stoppers Global Solutions":

„Даме и господо,
Драги пријатељи,

Са задовољством сам прихватио позив да вам се данас придружим на представљању вашег пројекта у Србији, јер сматрам да искуство и репутација, коју организација „Crime Stoppers Global Solutions" има, могу значајно да помогну Србији у изазовима са којима се суочава када је реч о борби против прекограничног криминала. Уверен сам да ће грађани Србије, али и наше државне институције, добро прихватити концепт „крајм стоперса", који већ дуже од четири деценије постоји у Сједињеним Државама и бројним другим земљама и да ће и овај пројекат бити начин да остваримо заједнички циљ, а то је безбедна заједница у којој је бављење криминалом велики и неисплатив ризик. Србија је земља, која је због свог географског положаја и историјског наслеђа вековима важна за прекогранични криминал свих врста. Увек на капији истока и запада, Србија и Балкан су традиционално фреквентни коридори за илегалну трговину наркотицима, људима, оружјем и робом сваке врсте. Некада смо се пред тим изазовима повлачили, урушавајући темељ наше државне стабилности, али успевали смо да покажемо и да се са њима можемо успешно борити и изборити.

Данашњи изазови за личну и колективну безбедност су заиста велики и без сарадње свих, пре свега државе и грађана, са њима се не можемо изборити. Недавно сам на скупу коалиције земаља које се боре против ДАЕШ, одржаном у Вашингтону, говорио о огромној опасности за стабилност и безбедност Балкана, коју носи исламски екстремизам. Нека подручја у нашем региону, а посебно Косово и Метохија и Босна и Херцеговина, нажалост, једни су од већих регрутних центара за борце које одлазе на Блиски исток да се боре на страни ДАЕШ. Процењује се да је више од 300 бораца на страни екстремиста у Сирији са Косова и Метохије, што је, пропорционално броју становника, једна од највећих база екстремиста у Европи. Многи од њих ће се вратити са фронта кући, и са собом ће донети вирус екстремизма, који је на подручју какав је Балкан више него запаљив.

Србија зна да се супротстави оваквим изазовима, али је у исто време спремна да своја знања, искуство и рад подели са партнерима у суседству, као и са великим светским безбедносним службама, јер смо свесни да само
заједничким радом можемо да изађемо на крај са злом које нам свима подједнако прети. Наше госте из Сједињених Држава подсетићу да је управо подручје Балкана било плодно тло на којем је почетком 90-тих година, током рата у Босни, посејано семе исламског екстремизма, имајући у виду чињеницу да се у том рату борило близу седам хиљада страних бораца, махом ветерана из Авганистана. Неки од њих остали су у региону и после сукоба, а са њима је остала и њихова неприхватљива и антицивилизацијска идеологија, па су управо одавде неки од увезених терориста учествовали у нападима у Америци, Великој Британији, Шпанији и Француској.

Желим да истакнем и то да је читаво подручје Балкана и даље један од главних коридора за шверц хероина са Блиског истока на велика тржишта у Западној Европи. Ово је наш дугогодишњи изазов са којим се носимо веома успешно и на чему су полицијске и безбедносне службе Србије изградиле одличну репутацију у европским оквирима. Такође, последњих година је више него раније присутно кријумчарење људи, такође са истока на Запад, што је резултат великих миграција са којима читава Европа суочава.

Србија је једна од ретких, ако не једина земља у овом делу Европе, која је успела да према избеглицама и мигрантима очува хуман однос, а да у исто време не дозволи да преко њене територије шверцери транспортују људе на Запад, често угрожавајући њихове животе. Зато Србију данас често заобилазе овакви нељудски транспорти и трговци људском несрећом. Ово су све видови транснационалног криминала и ми инсистирамо да они буду решавани пуном сарадњом свих држава које се са тим криминалом суочавају.

Даме и господо,

Република Србија и све наше институције веома су посвећене борби против организованог криминала, у сваком његовом виду. Ми смо свесни да је подручје нашег региона донедавно било подручје конфликта и самим тим и даље нестабилно и подложно ризицима. Али у исто време смо свесни да без политичке и безбедносне стабилизације не можемо очекивати ни економски напредак који је и Србији и читавом нашем окружењу неопходан. Управо је стабилност Србије нешто на чему инсистира влада којој припадам и то је политика коју води и наш председник Вучић, јер као циљ имамо развијену, модерну и успешну Србију, у којој ће се њени грађани осећати безбедно и спокојно. Да бисмо то остварили морамо имати пуну сарадњу са грађанима и зато је ваша иницијатива више него добродошла. Очекујем да ће она заживети врло брзо и да ће ускоро бити видљиви конкретни резултати, баш као што је то случај и у Америци и у другим земљама у којима програм „крајм стоперса" постоји већ деценијама.

Вама и вашим српским партнерима желим успех у раду и свима заједно – још безбеднију и просперитетнију Србију и Балкан.

Хвала вам."