gototopgototop
Министарство спољних послова Прес сервис Активности ДКП РС
петак, 19. јануар 2018. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Њујорк: Меморијална конференција о Николи Тесли
+ larger fontnormal font- Smaller font
Tesla3Пета меморијална конференција посвећена Николи Тесли, под називом „Тесла прошлост, садашњост и будућност", у организацији Тесла научне фондације из Филаделфије, одржана је 12. јануара под покровитељством Генералног конзулата Србије у Њујорку.

Конференција је традиционално одржана у хотелу Њујоркер, где је Никола Тесла живео последњих година свог живота и где је преминуо 7. јануара 1943. године, у 87-oj години. Окупио се велики број поштовалаца Николе Тесле из различитих сфера - науке, уметности, образовања, издаваштва.
Tesla1
Фокус овогодишње конференције био је на популаризацији лика и дела Николе Тесле у САД, са посебним акцентом на популацију млађег узраста. Конференцију је отворила генерални конзул Мирјана Живковић.
Tesla6
„Србија са поносом истиче Теслино етничко порекло, а име Николе Тесле је препознатљиво, не само у образовном систему, већ и у свакодневном животу, кроз бројне споменике, улице и булеваре, као и институције које носе његово име, међу којима се посебно истичу Музеј Никола Тесла, као и аеродром у Београду. Супротно томе, у САД, име Тесле, осим у релативно малом броју технички високо образованих људи и ентузијаста, од којих многи присуствују Конференцији, најчешће је асоцијација за ауто на електрични погон. Ово је недопустиво имајући у виду чињеницу да је Никола Тесла провео скоро 60 својих најплодоноснијих година у Америци, у оквиру којих је дао своја најзначајнија достигнућа у домену науке, без којих би данашњи свет изгледао потпуно другачије", рекла је генерални конзул Живковић и указала на значај Тесла научне фондације, која од 2015. године ради на пројекту увођења имена Николе Тесле у школски програм САД.
Tesla2
Ешли Редфирн, извршна директорка Такони академије, основне школе у Филаделфији, која је део јавног образовног система али наставу спроводи по сопственом програму, указала је на значај пројекта који се односи на едукацију деце у раном узрасту о науци, проналазаштву и истраживању. Предложила је да се размотри могућност повезивања Такони академије са неком од школа у Србији које имају сличне програме, ради успостављања размене ученика и сарадње наставног кадра две земље.

Своје радове инспирисане Николом Теслом представио је и дизајнер и професор Америчког института уметности Брајан Јецер. Реч је о интерактивним постерима на бази аугментоване реалности. Коришћењем апликације за мобилни телефон корисник добија приступ интерактивном тродимензијалном садржају који нуди информације о животу Николе Тесле и његовим најзначајнијим проналасцима.
tesla7
У делу конференције под називом „Тесла и наука", говорио је Матео Такони, менаџер за Атмосферски свемирски мониторинг y оквиру Европске свемирске агенције, који је истакао значај Тесле и његових научних достигнућа за развој технологије коју европска свемирска станица користи за ову врсту мониторинга.

Председник компаније „Аризона Тесла научна фондација", Роберт Mejep, говорио je o значају и примени виртуелне реалности, као технологије модерног образовања деце у 21. веку. Он је истакао да визуелна 7 Д технологија доприноси да деца брже уче и постижу боље резултате у настави али да је пре шире примене, неопходно детаљно испитати да ли она негативно утиче на здравље људи, примарно на вид и рецепторе оријентације у организму.

Најистакнутијим члановима Теслине научне фондације подељене су медаље у знак захвалности за дугогодишње учешће, помоћ и рад у фондацији. Оркестар "Сингинг Електрисити" Мано Дивине, извођача на електричном инструменту теремин, насталом по Теслиним идејама, одржао је концерт под називом „Вече Тесле".