gototopgototop
Министарство спољних послова Министарство Министар Говори
понедељак, 09. новембар 2020. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Селаковић учествовао на састанку министара иностраних послова учесница „Берлинског процеса“
+ larger fontnormal font- Smaller font
Selakovic Joksimovic._9jpgМинистар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је данас да нова Влада Србије, међу својим приоритетима, има даље ангажовање на унапређењу регионалне сарадње.

Министар Селаковић је, обраћајући се на видео-конференцији министрима иностраних послова учесница „Берлинског процеса", рекао да је то природан наставак континуираног залагања Србије за јачање међусобних веза у низу области, посебно кроз регионалне иницијативе и процесе.

Према његовим речима, од суштинске важности је што су у фокус скупа стављене две теме: питање младих, посебно сарадњу младих на западном Балкану, и улога цивилног друштва у региону.

Шеф српске дипломатије је констатовао да савремени феномен миграције младих људи није изазов са којим се суочава само Србија, већ и цео регион, али и многе друге европске земље, укључујући и неке од чланица ЕУ.

Како је подсетио, Влада Србија је, како би се ефикасно суочила са феноменом економских миграција, у марту 2020. године усвојила „Економску миграциону стратегију за период 2021-2027", а њен први трогодишњи Акциони план се посебно односи на младе људе и предвиђа врло конкретне мере као што су: примена програма „Моја прва плата", бесповратна помоћ за младе пољопривреднике који региструју пољопривредно газдинство, континуирана помоћ младим научницима и истраживачима, унапређење мера за обезбеђивање становања...

Осврћући се на питање улоге цивилног друштва у региону, што је била друга тема данашњег састанка, Селаковић је истакао да је Влада Србије спремна, у сваком тренутку, на сарадњу са цивилним сектором, на шта јасно указује и изјава председника Александра Вучића да цивилни сектор јесте наш истински партнер у изградњи демократије.

Министар Селаковић позвао је учеснице „Берлинског процеса" да размотре могућност да Фонду за западни Балкан допринесу одговарајућим донацијама, као јединој регионалној организацији која је у искључивој надлежности министара спољних послова и представља њихово јединствено средство за унапређење регионалне сарадње, али он истовремено служи развоју цивилног друштва и продубљивању контаката међу грађанима региона.

Србија је, како је закључио, континуирано и чврсто опредељена да активно ради на унапређењу регионалне сарадње.

„Због нас самих, будућих генерација и заједничког просперитета потребно је учинити такве кораке и дати пуну шансу регионалној сарадњи, стабилности у региону и даљем напретку свих са западног Балкана ка пуноправном и заслуженом чланству у ЕУ", рекао је Селаковић.

Реагујући на ставове које је на конференцији изнела тзв. министарка иностраних послова Привремених институција самоуправе у Приштини Мељиза Харадинај Стубла, министар Селаковић је изразио жаљење што тзв. министарка није разумела смисао формата и разлоге због којих је савезна канцеларка Ангела Меркел 2014. године иницирала „Берлински процес". Селаковић је нагласио да би било боље да се ПИС у Приштини посвете спровођењу споразума из Брисела и формирању Заједнице српских општина, уместо што злоупотребљавају формат „Берлинског процеса" за изношење једностраних виђења догађаја из прошлости, напоменувши да је смисао овог процеса будућност региона и све што може да је учини бољом.

Данашњем министарском састанку учесница „Берлинског процеса" присуствовала је и министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.