gototopgototop
Министарство спољних послова Министарство Министар Говори
петак, 25. септембар 2020. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Дачић: Трудимо се да имамо најбоље односе са великим силама
+ larger fontnormal font- Smaller font
dacic prva_tv_sept_2020Први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић изјавио је јутрос за ТВ Прва да ће му бити тешко да се суздржи да не ради на повлачењу признања Косова и истакао да је указао америчком изасланику Ричарду Гренелу да је Приштина наставила са кампањом признања независности.

Навео је да је Гренелу показао писмо које је косовска министарка спољних послова послала БиХ и које је тако срочено да се стиче утисак да вашингтонски споразум промовише признање независности, јер је Израел признао Косово.

"Претпостављам да су такво писмо послали и другим државама. То потврђује нашу сумњу да они не само да неће поштовати, већ неће ни стати са кампањом признања. Писмо сам преко председника Александра Вучића предао Гренелу и кажу да је звао Хотија и да му је свашта рекао, зашто не поштују споразум", навео је Дачић. Нагласио је да Приштини није проблем било шта да потпише, а да касније то не спроводе, а потврда томе је, како истиче Дачић, Заједница српских општина.

Коментаришући изјаву Мирослава Лајчака да се у понедељак на техничким преговорима Београда и Приштине неће разговарати о ЗСО, Дачић је рекао да би питао Лајчака када ће се бавити ЗСО, и да то треба питати ЕУ.

"Фрапантно је што нема никакве реакције из Брисела, а они су гаранти тог споразума који је потписан пре седам година, а потписали су га Хашим Тачи, Кетрин Ештон и ја", рекао је Дачић.

Како каже, Србија је данас поуздан партнер, у свету је познато да се са Србијом тешко преговара, али када се договори онда се то поштује.

Министар Дачић каже да је Гренела упознао када је дошао у Београд са делегацијом ДФЦ.

"Ја волим мало и да боцнем. Рекао сам Гренелу на скупу којим је председавао Вучић да се надам да се лепо провео у Приштини, где постоји булевар Бајдена, споменик Клинтону... Подсетио га да је Приштина једино место на свету где се слави рођендан Клинтону. Била је то јасна порука, јер је у делегацији Трампова администрација", рекао је Дачић.

Министар Дачић рекао је да је добра идеја специјалног изасланика америчког председника Ричарда Гренела да Србија и САД заједнички обнове зграде Генералштаба и Министарства одбране у Београду, које су уништене током НАТО бомбардовања.

"Добра је идеја Гренела и то што се посветио да нађе нешто што има позитиван одјек. То је промена."

Каже да сама идеја о обнови или изградњи нечег другог на месту тих објеката није спорна и наводи да у тој идеји не треба тражити политички скривене жеље.Подсетио је да је Доналд Трамп својевремено, док није био председник САД, хтео да гради хотел на том месту.

"Мислим да није заборавио ту жељу", каже Дачић и наводи да неки сматрају да то треба да остане споменик, али да може на том месту да буде и хотел.

Говорећи о Црној Гори, министар је рекао да би победничка коалиција у Црној Гори пуцала себи у ногу уколико би дошло до заоштравања односа са Србијом. Рекао је да се Србија није мешала у изборни процес у Црној Гори, а да су то чинили Еди Рама, Рамуш Харадинај и муслимани.

"Зашто ДПС не каже Рами ''немој да се мешаш није ти Црна Гора великоалбанаска прћија''. Где су часни принципи ДПС-а? Не сметају им Харадинај и Рама, а смета им Вучић", рекао је Дачић.
Навео је да је ДПС изгубио од свог народа и нагласио да Србију не занима ко ће бити на власти у Црној Гори, него је занима какав ће бити положај Срба у тој држави.

"Желимо добре односе са Црном Гором. То је наш братски народ и држава. Да ли ћемо да будемо у једној или две државе, само да не буде у три", рекао је Дачић.

Упитан која би то трећа држава могла да буде, Дачић каже да то још може да се дели на шта год хоћете, ако се иде логиком сепратизма. Навео је да се то односи не само на Србију, него и на Црну Гору ако се иде логиком сеператазима и ако се признаје сецесија једног дела територије.

"Нису они признали Косово и одвојили га од Србије", каже Дачић и наводи да су Пећка патријаршија и Дечани, кад смо ушли у Први светски рат, били Црна Гора.

Рекао је да кандидата за црногорског премијера Здравка Кривокапића не познаје, да још није формирана власти у Црној Гори, а да ће, како сада ствари стоје, он бити премијер. Има, каже, осећај, да сад у Црној Гори нападају Србију, Александра Вучића и њега нарочито.

"Сад неки од тих фурнкционера победника покушавају да се докажу и покажу да то није сад Србија, да има и разлике у односу на Србе", наводи Дачић. Сматра да је то непотребно и да су то лоше изјаве, које су можда део политичког неискуства.

"То би било пуцање у ногу победничке коалиције уколико би дошло до заоштравања односа са Србијом", наводи Дачић.