gototopgototop
Министарство спољних послова Министарство Министар Говори
среда, 30. новембар 2016. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Свечана додела диплома полазницима Дипломатске академије 2015/2016.
+ larger fontnormal font- Smaller font
Министар Дачић доделио дипломе полазницима дипломатске академијеПрви потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић отвориo je данас у Министарству спољних послова церемонију доделе диплома полазницима Основног програма дипломатске обуке који је Дипломатска академија организовала током 2015/2016. године.

У пригодном говору Министар је изнео спољнополитичке приоритете и активности Републике Србије у оквиру међународне сарадње на билатералном и мултилатералном плану, као и значај шестомесечног председавања Србије Организацији за црноморску економску сарадњу и предстојећег састанка Савета министара који ће се одржати у Београду 13. децембра 2016. године.

У наставку можете прочитати интегралну верзију говора министра Дачића.

„Драги полазници Дипломатске академије,
Поштовани професори и колеге,

Велико ми је задовољство да се, сада већ традиционално, обратим полазницима Основног програма дипломатске обуке 2015/2016. године приликом доделе диплома и упутим вам честитке на постигнутим резултатима на овом стручном усавршавању које Дипломатска академија Министарства спољних послова Републике Србије организује већ дуги низ година.

Имајући у виду чињеницу да долазите из различитих институција Републике Србије и да се на својим радним местима бавите међународном сарадњом, прва предстојећа прилика да примените сва знања и вештине које сте овим програмом добили, могла би да буде већ у народном месецу, у оквиру председавања Републике Србије Организацијом за црноморску економску сарадњу којом је наша земља преузела шестомесечно председавање 1. јула 2016.

Задатак свих нас је да нашим радом дамо свој максимум и допринесемо, свако из свог делокруга, да наша земља буде позиционирана тако да положајем и утицајем надмашује своју величину.

Актуелна економско-политичка ситуација у свету представља значајан изазов за развој и Србија мора да уложи додатне напоре на обезбеђивању адекватног пословног окружења које би пружило основу за привредни раст и просперитет.

Економске нестабилности, војни сукоби, природне непогоде, мигрантска криза и тероризам су само неки од фактора које морамо узети у обзир када разговарамо о будућим стратегијама, које поред модалитета за превазилажење ових потешкоћа, треба да садрже и конкретне идеје за решавање ових питања на глобалном и локалном нивоу. У том контексту, Србија је отворена да са свим партнерима ради на постизању ових циљева.

У изузетно комплексним спољнополитичким околностима, мала, али поносна држава попут Србије успела је, координисаним активностима свих актера спољне политике, да спроведе спољнополитичке циљеве које је дефинисала Влада Републике Србије.

Наши главни спољнополитички циљеви су: заштита суверенитета и територијалног интегритета Р. Србије, наставак преговора и пуноправно чланство у Европској унији, али и развијање традиционално пријатељских односа са великим земљама, другим пријатељима и суседима у региону, учешће у међународним организацијама и јачање мултилатерализма давањем конкретног доприноса у решавању савремених проблема као што су климатске промене, борба против тероризма, одрживи развој, као и одржавање регионалне стабилности и мира.

Као што знате, Србија је независна и војно неутрална земља и то ће и да остане.

Настојимо да, из сарадње са НАТО и другим организацијама, извучемо најбоље за нашу земљу. Такође, на исти начин наставићемо да сарађујемо и са Русијом. У нашем интересу, искључиво, водећи при том рачуна да они не угрозе наше пријатељство, ни са једном од страна у светској арени.

Подсећам вас да нико, ни Русија, ни НАТО, ни ЕУ, немају апсолутно ништа против овакве позиције Србије. Поштују је и уважавају. Нема било каквих захтева који би ову позицију Србије отежали и угрозили.

Могу да нагласим да Србија кроз свој спољнополитички аспект настоји да се покаже као поуздан партнер и фактор мира и сарадње у региону што је, услов за економски просперитет било које земље или региона.

У том контексту, Србија на путу ка Европској унији остаје доследна европским вредностима и унапређењу сарадње, нарочито у региону Западног Балкана и Југоисточне Европе. Кроз сарадњу, како са другим земљама, тако и са међународним организацијама и регионалним иницијативама.

Само са јаком спољнополитичком позицијом могуће је остварити успехе на спољнополитичком плану, задржати при том пријатељске односе са свима, и избећи све опасности, које било какво одређивање носи са собом.

Србија је од свих релевантних светских фактора добила највише оцене за економске и свеукупне друштвене реформе које спроводи, за изузетно конструктивно понашање током избегличке кризе, као и за улогу фактора стабилности у региону ЈИЕ. Углед и спољнополитичка позиција Србије су на највишем нивоу од почетка југословенске кризе.

Зато и данас, када се суочавамо са бројним изазовима, спољнополитички приоритети Србије, који су добро познати, неће се мењати.

Не заборавимо да сви ми који се бавимо међународном сарадњом у државној и дипломатској служби учествујемо у остваривању спољнополитичких циљева Републике Србије. Данас су међународни односи разуђенији и сложенији и од нас актера захтевају нарочите квалитете, вештине, способности и знања.

Због тога кажемо да је процес образовања сталан, непрекидан процес, а да је образовање и усавршавање не само дипломата, него и свих оних који се баве пословима међународне сарадње од кључне важности, посебно у контексту сложених политичких и економских прилика у свету.

На крају, дошли смо и до онога што је главна сврха нашег данашњег окупљања. Пре свега, допустите ми да упутим најсрдачније честитке свим полазницима генерације 2015/2016. који су успешно завршили Основни програм дипломатске обуке, и да изразим очекивање да ћете ускоро проверити своје новостечене способности у промишљању најактуелнијих спољнополитичких збивања.
Желео бих, међутим, овом приликом да истакнем две посебности – прва је да смо у овој генерацији, по први пут, имали полазнике који су запослени у институцијама јавног сектора (НИС, РТС, Србијагас, Аеродром „Никола Тесла"), а нарочито ми је задовољство да истакнем да смо, по први пут, добили и полазницу која је завршила Основни програм дипломатске обуке максималном просечном оценом 10.00 – у то име, честитам Данијели Ристовски, запосленој у служби Повереника за заштиту равноправности.

Још једном, свим полазницима желим пуно успеха у будућем раду, да увек будете свесни свих специфичности бављења међународном сарадњом, са искреном надом да ће ваше знање, самопоуздање и познанства стечена на Дипломатској академији бити, у стручном смислу, допринос међународној сарадњи наше Србије, а у личном смислу – непрестани извор лепих подсећања на дане проведене у Министарству спољних послова.