gototopgototop
Министарство спољних послова Министарство Министар Говори
четвртак, 13. новембар 2014. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић говорио на Конференцији посвећеној десетогодишњици Берлинске декларације о антисемитизму
+ larger fontnormal font- Smaller font
berlin _123Први потпредседник Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивица Дачић је у говору на Конференцији на високом нивоу посвећеној десетогодишњици Берлинске декларације о антисемитизму, која се данас одржава у Берлину, истакао потребу за развијањем оквира који ће помоћи у препознавању и борби против свих облика антисемитизма.
Србија ће, као наредни председавајући ОЕБС, учинити све да ова организација остане један од лидера у борби против антисемитизма и oдлучни чувар сећања на Холокауст, рекао је министар Дачић у говору чију интегралну верзију можете прочитати у наставку.


„Даме и господо,

Желео бих да се захвалим на позиву на овај веома значајни скуп, као и на прилици да вам се обратим у име Србије, као наредног председавајућег ОЕБС.

Као што знате, током ове и наредне године, обележавамо важне годишњице у европској и светској историји - 100 година од почетка Првог светског рата, 70 година од окончања Другог светског рата, 70 година од ослобађања Аушвица, као и 40 година од усвајања Хелсиншког завршног документа. Те годишњице нас обавезују да на нове генерације стално преносимо поруку да се тешка страдања и злочини из прошлих ратова никада не понове, као и да су обавезе и принципи фундаменталног документа наше организације – ОЕБС – релеватни данас, као што су били пре четрдесeт година када су усвојени, управо да би осигурали мир, безбедност и стабилност на простору од Ванкувера до Владивостока. И са ове конференције је послата таква снажна порука.

Зато бих желео да захвалим савезном министру спољних послова Немачке Франк-Валтеру Штајнмајеру, председнику Швајцарске Конфедерације и председавајућем ОЕБС Дидијеу Буркхалтеру и директору ОДИХР Михаелу Линку, што су нас окупили овде у Берлину и на њиховим излагањима на почетку Конференције.

Посебно захваљујем министру Штајнмајеру на гостопримству током јучерашњег и данашњег дана.

Даме и господо,

Чак и у другој деценији 21. века, антисемитизам је и даље распрострањен феномен. Десет година након Берлинске декларације, која је утрла пут ангажману ОЕБС на пољу борбе против антисемитизма, наша обавеза је да на националном и мултилатералном плану наставимо да развијамо оквире који ће помоћи у препознавању и борби против свих облика антисемитизма у савременом свету. Кроз усвајање различитих докумената и путем међународних механизама, државе учеснице ОЕБС су се обавезале на борбу против свих видова нетолеранције и дискриминације. Имплементација ових обавеза представља важан фактор у промоцији стабилности и поверења у региону ОЕБС и шире. Нажалост, сведоци смо да и даље постоје бројни изазови у имплементацији наших заједничких обавеза. Током дискусија на овом скупу, имали смо прилике да чујемо детаљније о мерама и изазовима у борби са манифестацијама антисемитизма.

Даме и господо,

Антисемитизам данас поприма нове форме и изразе, који заједно са другим облицима нетолеранције, представљају озбиљну претњу демократији, општим цивилизацијским вредностима и коначно, свеобухватној безбедности. Управо из овог разлога, уверен сам да је наш скуп права прилика да се поново нагласи опредељење свих нас да без резерви осудимо све појавне облике антисемитизма, нетолеранције и дискриминације, као што је то учињено у Берлинској декларацији.

Једно од питања покренуто током дискусије било је о улози политичких лидера у борби против антисемитизма. Уверен сам да политички лидери имају највећу одговорност у борби против антисемитизма. Сматрам да је кључни елемент ове борбе - превенција. Обавеза нас као лидера, мора бити да делујемо пре свега превентивно, путем образовања младих. Значај превентивног деловања и фокусирања на младе посебно расте када се зна да млади људи формирају слику стварности под утицајем најразличитијих фактора, који су често ван утицаја институција и друштва. Утолико је важније едуковати младе генерације о страхотама Холокауста, јер са сцене полако одлази генерација људи који су га преживели, и који су као непосредни сведоци могли да на најубедљивији начин пренесу своја сећања и искуства младим генерацијама. Наша обавеза као председавајућег ОЕБС је да, и кроз обележавање седамдесетогодишњице ослобођења Аушвица, подстакнемо заједничко промишљање како да одржимо сећање на Холокауст. Србија ће, као наредни председавајући ОЕБС, учинити све да ова организација остане један од лидера у борби против антисемитизма и oдлучни чувар сећања на Холокауст.

Даме и господо,

Антисемитизам, као и други облици екстремизма у савременом свету, користи моћно оружје модерних информационих технологија и социјалних мрежа. Не треба изгубити из вида ни да актуелни догађаји у разним деловима света додатно доприносе распламсавању антисемитских активности у појединим земљама. Све су то разлози који додатно усложњавају борбу наших земаља против антисемитизма и представљају нове изазове на које је потребно наћи ефикасан одговор.

Из бројних излагања током ова два дана, можемо закључити да је за борбу против антисемитизма потребан свеобухватан одговор. Сматрамо да је ОЕБС, као међународна организација која третира безбедност на свеобухватан и мултидимензионалан начин, веома погодан оквир за развијање међународних механизама за борбу против антисемитизма. У том циљу ћемо се, као наредни председавајући, залагати да ОЕБС/ОДИХР настави да продубљује сарадњу са свим репрезентативним институцијама под окриљем Уједињених нација, Европске уније и Савета Европе, као и другим релевантним владиним и невладиним организацијама.

У Заједничком радном плану председавања Швајцарске и Србије, сложили смо се да ћемо јачати везе са цивилним друштвом и промовисати његово активно учешће, посебно са становишта имплементације обавеза из људске димензије. Улога организација цивилног друштва у борби против антисемитизма, нетолеранције и дискриминације је непроцењива. С тим у вези, указао бих на препоруке које су формулисане током јучерашњег Форума цивилног друштва, као и на целокупан допринос које су невладине организације дале конструктивној дебати током овог скупа.

Даме и господо,

Прошлост се не сме заборавити. Из прошлости морамо извући лекције за будућност како бисмо превазишли предрасуде, илузије и избегли грешке, тежећи истовремено већој стабилности, безбедности и благостању, како унутар наших друштава, тако и у односима међу државама.

Хвала на пажњи."