gototopgototop
Министарство спољних послова Министарство Министар Говори
петак, 09. мај 2014. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
ППВ и МСП Ивица Дачић приредио пријем за дипломатски кор поводом преузимања нове дужности
+ larger fontnormal font- Smaller font
Пријем за дипломатски корППВ и МСП Ивица Дачић приредио је данас у Министарству спољних послова пријем за представнике дипломатског кора поводом преузимања нове дужности. 

Бројним шефовима дипломатских мисија и угледним гостима министар је пожелео добродошлицу и у свом обраћању истакао приоритетне циљеве у спољној политици Републике Србије.

„Ваше екселенције,
Даме и господо,
Поштована министарка,
Поштовани председниче парламентарног одбора,
Даме и господо новинари,

Не сумњам да су вам већ познати политички приоритети нове Владе Србије. Да поменем само неке, најважније: наставак процеса евроинтеграција, наставак дијалога Београда и Приштине и спровођења до сада договореног, продубљивање и јачање односа са суседима и укупне регионалне сарадње, економски опоравак земље и наставак значајних унутрашњих реформи.

Први стратешки спољнополитички приоритет Србије је чланство у Европској унији, која је и наш најважнији трговински и инвестициони партнер. У овој години отпочели су преговори са Европском унијом о чланству одржавањем првог састанка Међувладине конференције у Бриселу, 21. јануара, што представља веома важан политички моменат за Србију. У свим институцијама Владе Републике Србије се одвијају интензивне припреме за преговоре са ЕУ.

Што се тиче питања КиМ, потписивањем Бриселског споразума, Србија се определила за пут мира, сарадње и преговора и чврсто је решена да се разговори са Приштином наставе, као и спровођење досадашњих договора, тиме демонстрирајући да смо поуздан и сигуран партнер. Србија никада неће признати КиМ као независну државу, а решење за свако отворено питање тражиће се у оквиру дијалога под окриљем ЕУ.

Иако стратешки циљ наше спољне политике јесте интеграција у Европску унију, желимо да развијамо свестране, пријатељске односе и сарадњу са свим земљама и тиме допринесемо међународном миру, стабилности и свима нама неопходном просперитету. У данашњим околностима, када се сви заједнички суочавамо са бројним изазовима који не познају границе, то нам је свима једини рационалан пут. У том контексту ће интензивирање билатералног политичког дијалога и унапређење свеукупних односа са нашим пријатељима и партнерима широм света наставити да буде приоритет у раду Министарства спољних послова.

Посебна пажња ће бити посвећена економској дипломатији и интензивирању економских односа са другим земљама у циљу што ефикаснијег доприноса наше дипломатске мреже напорима Владе Србије у правцу превазилажења актуелне финансијске и економске кризе, која је дубоко погодила Србију.

Наше опредељење да у пуној мери развијамо односе са непосредним суседима, државама региона и Европе, није на уштрб односа са осталим државама у свету. Томе у прилог најбоље сведочи отварање у претходном периоду нових дипломатских представништава Републике Србије у земљама Африке, на Средњем истоку и у Централној Азији.

Регионална сарадња је спољнополитички приоритет Србије који се реализује кроз њено учешће у бројним регионалним иницијативама и процесима. Србија је посвећена развоју добросуседских односа и сарадње са свим земљама региона у циљу јачања стабилности и промоције заједничке европске будућности.

Уверени смо да се само кроз отворен и континуиран дијалог могу превазићи отворена питања и да се тиме на најбољи начин доприноси успостављању стабилног, економски повезаног и у пуној мери сарадњи окренутог регионалног и ширег међународног окружења.

Србија афирмише своје спољнополитичке приоритете и активним и конструктивним учешћем у свим видовима мултилатералне сарадње. Својим активним учешћем у раду Уједињених нација и других међународних организација, Србија потврђује своју посвећеност изградњи стабилности и поверења у међународној заједници и решавању спорова дипломатским и правним средствима. Кроз систем УН и друге међународне организације, пре свега Савет Европе, Србија се посебно залаже за заштиту људских и мањинских права. Представници Србије тренутно учествују у седам мировних мисија УН и у две операције ЕУ и на тај начин дају конкретан и активан допринос очувању и јачању међународног мира и безбедности, решавању кризних ситуација и борби против тероризма.

Ове године је Србија постала, члан Економско-социјалног савета Уједињених нација (ЕКОСОК). Својим ангажовањем у овом телу УН настојаћемо да дамо максималан допринос, у складу са својим могућностима, изналажењу решења за кључна глобална економска, социјална и еколошка питања. У том контексту, посебну пажњу ћемо посветити спровођењу Миленијумских развојних циљева, формулисању Глобалне развојне агенде после 2015. године, као и решавању изазова климатских промена.

Као председавајући Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) 2015, Србија ће конкретно и конструктивно доприносити јачању све три димензије ОЕБС-а и настојаће да на транспарентан и непристрасан начин допринесе раду организације.

Екселенције, Ваше присуство и ангажовање у Републици Србији је драгоцено. И у претходном периоду имао сам прилику да са свима вама више или мање блиско и интензивно сарађујем. Желим и овом приликом да вам захвалим на вашем ангажману, доприносу јачању сарадње ваших земаља или међународних организација које представљате са Србијом, као и да поновим моју отвореност и спремност за даљу сарадњу и дијалог."