gototopgototop
Министарство спољних послова Конзуларнo Путовања у иностранство Визе за иностранство и информације о државама Земље - путовање у иностранство

Визе за иностранство и информације о државама

Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Грчка
+ larger fontnormal font- Smaller font
ВИЗНИ РЕЖИМ

Дипломатски и службени пасоши: Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци
Обични пасоши и друге путне исправе: Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци*
Напомена: *безвизни режим се не односи на носиоце пасоша Републике Србије које је издало МУП РС - Координациона управа

За носиоца путног листа у транзиту неопходна је виза

 

УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ

Од 19.07.2013. године, услов за улазак држављана Р. Србије у било коју чланицу ЕУ је да поседују путну исправу која је издата у последњих десет година и која мора да важи најмање три месеца након планираног датума за напуштање територије чланице ЕУ. Путници који не испуњавају ове критеријуме биће враћени са границе.

Грчка је чланица Шенгенског споразума, што значи да носиоцима биометријских пасоша Р.Србије није потребна виза за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци. Безвизни режим се не односи на носиоце путних исправа Републике Србије које је издало МУП РС - Координациона управа.Уколико се путује из других разлога са намером да се у Грчкој борави у периоду дужем од 90 дана, потребно је пре путовања добити посебну визу којом се започиње поступак добијања дозволе боравка (нпр. студентска, спајање породице и др).
Путницима се саветује да приликом уласка у Грчку провере да ли су им грчки погранични органи ставили печат о уласку у пасош (како не би и имали проблема приликом изласка из Грчке).
Уношење и изношење новца у кешу је ограничено обавезом пријављивања, уколико сума новца прелази 10.000 евра.
Уношење кућних љубимаца је регулисано европским законодавством, те је неопходно имати: пасош, потврду о вакцинацији против беснила не старију од 15 дана, сертификат овлашћеног ветеринара о здравственом стању.
Уношење ловачког оружја је дозвољено (једна пушка, резервна цев, 500 метака), и пријављује се грчкој царини, која издаје дозволу за привремени увоз и полицији, која издаје дозволу за привремено ношење оружја. Уколико грчким граничним органима није позната ова процедура, треба се позвати на грчки Закон бр.2168.
Поседовање, коришћење и продаја опојних дрога је забрањена и казне и када су у питању мале количине могу бити изузетно високе. Грчка царина има изузетно строга правила у односу на извоз антиквитета, укључујући и камење са археолошких налазишта, чије кршење може довести до високих новчаних казни, или казне затвора.
Контакти пограничних и царинских органа на граничним прелазима:
  • Евзони, полиција +302343051214, царина +30 2343051200
  • Никис, полиција +30 2385045557, царина +30 2385045563
  • Доирани, полиција +30 2341097572, царина +30 2341097100
  • Промахонас, полиција +30 2323041222, царина +30 2323041232
  • Атина, (аеродром), полиција +30 2103531052, царина +30 2103542131
  • Родос, полиција +30 2241082882, царина +30 2241082901
  • Крф, + 30 2661089600

ТРАНСПОРТ

Путна мрежа је доста развијена, са већим бројем аутопутева, коју су у појединим деоницама полуатопутеви. Најзначајнији аутопутеви су: „Егнатиа одос" (Игуменица – граница са Турском), „Етники одос" (Солун – Атина – Пелопонез) и „Атики одос" (Атика). На овим путевима се плаћа путарина, а информација о висини путарине се може пронаћи на сајту diodia.com.gr.

У Грчкој су, 30. марта 2018. године, ступиле на снагу измене Закона о друмском саобраћају, којим су пооштрене казне за саобраћајне прекршаје.

Према новим прописима, прекршаји су разврстани у три групе, у зависности од степена опасности која се изазива - на прекршаје мање, средње и велике опасности, за које се изричу одговарајуће новчане казне (за прекршаје прве групе - 100 евра, друге од 101 до 300 евра и треће групе од 301 до 600 евра). Укинута је досадашња одредба да је казну могуће умањити за 50% уколико се плати у року од 10 дана. Новчане казне се увећавају за 100% уколико починилац има годишњи опорезиви приход од 50.000 до 100.000 евра и 200% ако починилац има годишњи опорезиви приход већи од 100.000 евра, на основу последње пореске пријаве.
Оно што је посебно битно за возаче из Србије, туристе и професионалне возаче теретних возила и аутобуса је да се, поред новчане казне, предвиђа и одузимање саобраћајне дозволе, скидање регистарских таблица и одузимање возачке дозволе на период од 60 дана.

Неки од прекршаја за које је предвиђено одузимање докумената и скидање таблица на период од 60 дана су:
- коришћење мобилног телефона у вожњи без бежичних слушалица, односно уређаја за телефонирање у аутомобилу,
- невезивање сигурносног појаса,
- вожња моторцикла без кациге,
- бацање опушака и сличних предмета којима се може изазвати пожар или удес, или се загађује околина,
- паркирање на местима где се онемогућава прилаз рампама за инвалиде или на местима предвиђеним за паркирање инвалида,
- вожња (чак и на краће) у зауставној траци на аутопуту,
- кршење прописа којима се регулише превоз деце.

За неке прекршаје, као што је кретање тешких теретних возила и аутобуса дуже време претицајном траком на аутопуту, одузима се возачка дозвола на 60 дана.

БЕЗБЕДНОСТ

Укупна безбедносна ситуација у Грчкој је добра. Због мера штедње Владе Грчке, у великим градовима, посебно у Атини и Солуну, честе су демонстрације, које се редовно дешавају у појединим и углавном истим деловима града, тако да, ако се исти избегавају, нема опасности пo безбедност грађана.
Скрећемо пажњу српским држављанима на могући ризик од крађа, посебно током туристичке сезоне. Препорука је да се у возилима не остављају лична документа, кофери, торбе и остале вредне ствари. Нашим грађанима се саветује да са собом носе фотокопије пасоша и личних докумената.
У наредним данима могуће је избијање немира у Р. Грчкој, као знак протеста због најављеног усвајања строгих мера штедње. Иако је ситуација у туристичким центрима мирна, туристима из Р. Србије у Грчкој се саветује опрезност и препоручује да избегавају места масовних окупљања и евентуалних протеста (јул 2015. година).

Укупна безбедносна ситуација у Републици Грчкој од почетка 2012. године није промењена у односу на претходни период. Међутим, од почетка маја ове године, односно од уласка у Парламент странке екстремне деснице "Златна зора" израженије испољавања анимозитета према странцима (нарочито имигрантима из Азије и Африке) од стране појединих екстремистичких групација (у Парти).
Претпостављамо да ће до понављања већих демонстрација, штрајкова запослених у управи, студентских протеста повремено долазити и у наредном периоду. У односу на безбедносне ризике за наше грађане – туристе, подсећамо да ови ризици нису изражени, јер се демонстрације, на којима може доћи до сукоба и немира, по правилу одржавају у централним деловима Атине (трг Омонија, трг Караискаки, Ексархија) и Солуна (трг Аристотелус, улице Цимиски и Метрополес). Такође, апелујемо на организаторе ђачких екскурзија да избегавају хотелски смештај у наведеним деловима Атине и Солуна, пре свега због израженијег деловања ситног криминала.
Поред наведеног, а на основу појединих лоших искустава наших грађана (као и других туриста), указујемо на ризике у појединим местима познатих туристичких дестинација у Грчкој:
  • место Лаганас на острву Закинтос,
  • место Кавос на острву Крф,
  • место Кардамена на острву Кос,
  • место Фалираки на острву Родос,
  • места Херсонисос и Малиа на острву Крит
  • делови Солуна, Полихроно и Пефкохори, НеаВрасна, Ставрос.
У наведеним местима чешће се дешавају ексцеси, крађе, прекомерно конзумирање алкохола и злоупотреба наркотика, као и немоћ локалних органа реда да ефикасно реагују, превасходно због велике бројности гостију у туристичкој сезони.

На Халкидикију, популарној дестинацији за српске туристе, полицијска станица се налази у месту Касандрија, а надлежна је за регион од око 100 км у пречнику, где се налази велики број туристичких места, као што су Неа Фокеа, Калитеа, Криопиги, Пефкохори, Ханиоти, Полихроно, Сивири, Фурка и др. Стога се на долазак полиције, у случају крађе, удеса и слично, дуже чека.

Телефони за хитне случајеве: хитна помоћ 112, ватрогасци 199, полиција 100, туристичка полиција 1571, обалска стража 108.

ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА

Здравствене услуге у Грчкој су довољно развијене, с тим што је знатно развијенији приватни сектор. Приватне клинике су добро опремљене, али су и услуге значајно скупље. Дежурне државне болнице не наплаћују своје услуге у хитним случајевима. Међутим, напомињемо да је било случајева одбијања да се наши грађани и у оваквим хитним случајевима приме у болнице без гаранције осигурања. Такође, било је и покушаја задржавања пацијената због неисплаћених дуговања за лечење. Истичемо потребу да наши грађани пред путовање у Грчку уплате приватно здравствено осигурање, макар и у најмањим износима. Такође, саветујемо да пред путовање у Грчку грађани из истих разлога од матичних филијала РЗЗО прибаве потврде о здравственом стању осигураног лица ради коришћења здравствене заштите у иностранству у хитним случајевима, како би им евентуални трошкови били признати (потребно је чувати целокупну документацију о лекарској интервенцији за поступак рефундације трошкова). Напомињемо да су државне болнице по острвима и мањим местима слабије опремљене, те се у озбиљнијим случајевима пацијенти превозе у болнице у Атини и Солуну.

НОВАЦ

Званична валута је евро. Плаћање у другој валути није дозвољено. Плаћање картицом је могуће у највећем броју ресторана, продавница, хотела. Ипак, дешава се да мањи трговачки и угоститељски објекти немају потребну опрему и не примају картице, те је пожељно увек имати одређени износ готовине. Не постоји проблем ограничавања код подизања новца са банкомата за стране држављане, који имају отворене банковне рачуне у другим земљама.

(Последње ажурирано понедељак, 14. мај 2018.)