gototopgototop
Министарство спољних послова Конзуларнo Путовања у иностранство Визе за иностранство и информације о државама Земље - путовање у иностранство

Визе за иностранство и информације о државама

Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Иран
+ larger fontnormal font- Smaller font
ВИЗНИ РЕЖИМ

Дипломатски и службени пасоши: Виза није потребна за боравак до 30 дана
Обични пасоши и друге путне исправе: Виза је потребна
Напомена: За носиоца путног листа у транзиту неопходна је виза

 

РЕЖИМ УЛАСКА ДРЖАВЉАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈE У УСЛОВИМА ПАНДЕМИЈЕ COVID-19

Држављани Р. Србије могу да уђу у земљу уколико поседују негативан PCR тест, не старији од 96 сати, на енглеском језику. Уколико негативан тест, услед дужине путовања, буде старији од 96 сати, на граници ће се подвргнути здравственом прегледу, и у случају да имају симптоме болести, поново ће се тестирати о свом трошку и до резултата теста ће боравити у карантину. Ако резултат поновљеног теста буде позитиван, боравиће у карантину 14 дана о свом трошку. Наведено важи и за све стране држављане.
 
УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ

Иран има више врста виза – индивидуалне и путничке (туристичке), пословне за компаније, путничке и туристичке за агенције и владине организације, путничке с позивним писмом. Све ове визе се издају електронски, односно онлајн. Упутства о издавању ових виза налазе се на сајту Амбасаде Ирана у Београду, на коме је прецизно наведено за коју врсту виза је потребно имати одређена документа. Поред тога, визе могу да се добију и на међународним аеродромима у Ирану, али за то је потребно имати одобрење за издавање визе. Зато саветујемо свим путницима за Иран да ради сваке сигурности прибаве визу од Амбасаде Ирана у Београду, како евентуално не би имали проблема у случају да визу желе да добију на једном од иранских међународних аеродрома. Сајт Амбасаде Ирана у Београду је https://serbia.mfa.gov.ir/en
Тренутно је обустављено издавање туристичких виза. За носиоце дипломатских и службених пасоша иранска виза није потребна за боравак до 30 дана, док је за обичне пасоше и друге путне исправе неопходна. Такође, за носиоца путног листа у транзиту потребна је виза.
Да би се аплицирало за визу, потребно је имати пасош који важи више од 6 месеци. Напомињемо да се путницима који у пасошу имају визу Израела забрањује улазак у Иран. Странци који бораве на раду у Ирану, приликом напуштања те земље морају да прибаве излазну визу која се добија пошто се Уреду полиције за странце достави потврда надлежних иранских органа да су измирене све пореске обавезе.
Приликом уласка у Иран, страни држављани су дужни да пријаве износ страног новца већи од 5000 УСД. У супротном, ризикују заплену новца од стране царинских органа приликом изласка из земље. Препоручује се поседовање полисе путног здравственог осигурања. Уколико путник долази из подручја зараженог жутом грозницом, неопходно имати потврду, тзв. „жути картон". Не постоји обавеза поседовања одређене количине средстава по дану боравка. Дозвољен је унос цигарета и парфема у „разумним количинама" за личну употребу, као и поклона у вредности до 80 УСД. Дозвољен је унос кућних љубимаца, осим паса, уз поседовање Међународне ветеринарске потврде, са наведеним примљеним вакцинама. Потврда не сме бити старија од 14 дана пре путовања. Кућни љубимац мора бити вакцинисан против беснила, најмање 30 дана пре доласка у Иран.
Забрањен је унос оружја, алкохола, наркотика, порнографског материјала, видео и аудио материјала, свињског меса, коцкарских предмета као и материјала који негативно третирају Иран. Казна за кријумчарење наркотика може бити драстична (смртна казна). При изласку из Ирана, путници могу изнети: један ручно ткани тепих у величини до највише 12 м2, предмете од сребра, без драгог камења, до 3кг; предмете од злата, без драгог камења, до 150 грама; 10 кг пистаћа, те највише 200 гр шафрана. Забрањено је износити антиквитете, оригинална уметничка дела, књиге писане руком, литографије, калиграфска дела, минијатурне уметничке предмете, као и антички ковани новац.

СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ

Није закључен социјални споразум.

КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – Медицинске услуге су на високом нивоу и у свако доба је могуће затражити помоћ лекара или набавити неопходне лекове. Велики број здравствених установа и апотека ради 24 сата. Иран је снабдевен како домаћим, тако и страним лековима. Ваздух у Техерану је веома загађен, нарочито у зимским месецима, о чему би требало да воде рачуна лица са респираторним проблемима и срчани болесници.
Контакти здравствених установа које пружају квалитетне услуге:
 
• Tehran University of Medical Siences, Tel: [98] (21) 889 53001, E-mail: Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели , http://medicine.tums.ac.ir/en/;

• Day General Hospital, Vali Asr Avenue, Tavanir, Tehran,Tel:[98](21)8797111;
 
• Iamat Center, Physicians, Building 7th Floor, Keshvarz Boulevard, Tehran, Tel:[98 (21)655128;
 
• Ван Техерана: Esfahan, Alzahra Hospital, Darvazeh Shiraz, Hezar Jarib Avenue, Tel: [98] 311692180;
 
• Chamran Hosptial (cardiology), Bozorgmehr bridge, 2nd Moshtagh Avenue, Tel:[98]311600961/5;
 
• Shiraz: Dena Hospital, Zargari Cross, Sattarkhan Square, Tel: [98] 71 162 8041/2
 
БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА – Општа безбедносна ситуација у Ирану је под контролом на читавој територији земље. У градовима, посебно већим туристичким центрима, не постоје безбедносни ризици другачији од оних који постоје у другим светским градовима. Препоручује се да се не носе путна документа, већ само њихове копије, док је безбедније да путна документа остану у хотелу. У хотелским собама нема крађа, јер је све под видео надзором.
Не треба се укључивати у већа окупљања, посебно ако су у питању нека протестна окупљања, зато што сваки странац који се нађе на таквом месту може да буде оптужен за учешће у протестима. Туристима из Р. Србије, приликом посете Ирану, препоручује се да посебно обрате пажњу на лична документа, новац и мобилне телефоне, нарочито на базарима и у већим гужвама.
Препорука је да се поштују исламски кодекси облачења за жене, мада то више није тако стриктно и строго као раније. За мушкарце не постоје забране у облачењу, сем што не треба користити кратке панталоне, сем на острвима где је то уобичајено.
Новинарима и фоторепортерима се не препоручује да путују у Иран ради извештавања ако нису претходно добили сагласност од надлежних иранских органа. Посебно се не препоручује да користе камере и друге апарате за снимање ако за то немају дозволу домаћина, те ако са њима у пратњи није и домаћин.
У погледу ризика од елементарних непогода, напомињемо да се Иран налази на једном од најтруснијих подручја са честим потресима.
Контакт телефони надлежних националних хитних служби: Полиција: 110, Хитна помоћ: 125, Ватрогасна служба 115.
 
ТРАНСПОРТ – Авио саобраћај, са бројном мрежом међународних и локалних аеродрома, представља најзначајнији вид превоза путника. Мрежа унутрашњег железничког саобраћаја је развијена, а Иран је повезан пругама са Турском на западу и Пакистаном на истоку. Друмски саобраћај је такође развијен, главни путеви су солидног квалитета, међутим, услед неприлагођене вожње, некоришћења сигнализације, као и великог броја аутомобила, посебно старијих, те бројних малих мотоцикала, у Ирану годишње погине око 30.000 људи, што је једна од највећих стопа у свету.
При уласку у Иран, потребно је поседовати осигурање возила (carnet de passage) и међународну возачку дозволу (пожељно, са преводом на персијски језик). Могуће је изнајмити возило по приближној цени од 45 евра по дану. У широкој употреби и по релативно повољним ценама су бројна такси возила - мини аутобуси, како унутар градова, тако и између градова.
У Ирану важе међународне возачке дозволе. Могуће је у складу са постојећим прописима на основу националне добити иранску возачку дозволу, а национална се прихвата у периоду од 6 месеци од уласка у Иран.
 
ОСТАЛО – Локална валута је ријал (IRR). Цене се исказују и у ријалима (званична валута) и у томанима, које домаће становништво чешће користи приликом новчаних трансакција (1 томан = 10 ријала). Не постоји могућност коришћења страних платних картица. Промена новца се врши искључиво у мењачницама. За промену новца у мењачници углавном ће тражити путну исправу, али није правило. Новац може да се мења и у хотелима у којима се одседа.
Иран је исламска земља у којој важе стриктни закони исламског права. Жена мора имати покривену главу, али не мора да читава коса буде покривена. Жене не носе кратке рукаве, већ обавезно мантиле, зими зимске, а лети летње. Шминка се слободно користи, укључујући и лакирање ноктију. Кодекс понашања забрањује руковање са женама, али се то данас спроводи само у институцијама, док се на другим местима мушкарци и жене слободно здраве. Током месеца Рамазана - поста, није дозвољено јести, пити, нити пушити на јавним местима, али постоје бројни хотели у којима је све то дозвољено. Дозвољено је и у случају да се особа налази на путу. У метроу постоје посебни вагони за жене, а у аутобусима одвојени делови. Потребно је бити обазрив приликом фотографисања. Није дозвољено сликати војне и државне објекте, нити бити у њиховој близини. За држављане Србије напомињемо да постоји могућност употребе мобилне мреже са позивним бројем 064.

Контакти:

Приликом боравка у Ирану за конзуларну помоћ и заштиту можете се обратити Амбасади Републике Србије у Техерану (адреса: Sahrak E Qouds, North Falamak Street, 4th Alley, Building No 3, P.O. Box 19858, ТЕХЕРАН, ИРАН), путем следећег контакт телефона: + 982188091529 и електронске адресе: Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели

(Последње ажурирано четвртак, 04. фебруар 2021.)