gototopgototop
Министарство спољних послова Конзуларнo Путовања у иностранство Визе за иностранство и информације о државама Земље - путовање у иностранство

Визе за иностранство и информације о државама

Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Мали
+ larger fontnormal font- Smaller font
ВИЗНИ РЕЖИМ

Дипломатски и службени пасоши: Потребна виза
Обични пасоши и друге путне исправе: Потребна виза
Напомена:

 

РЕЖИМ УЛАСКА ДРЖАВЉАНА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈE У УСЛОВИМА ПАНДЕМИЈЕ COVID-19

Држављани Р. Србије не могу да уђу у Мали.
Није могућ улазак страних држављана у Мали. Затворени су сви гранични прелази и обустављен је међународни путнички саобраћај – ваздушни и копнени. Изузетак представљају представници страних дипломатско-конзуларних представништава и радници хуманитарних мисија којима је, уз претходну нотификацију, дозвољен улазак на територију Малија.

УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ

Носиоцима пасоша Р. Србије потребна је виза која се прибавља у Амбасади Малија у Риму. Рок важења пасоша ради туристичког путовања мора бити 6 месеци, док је за регулисање боравка потребно да рок важења пасоша буде 6 месеци од дана аплицирања за визу. Обавезно је имати потврду о вакцинацији против жуте грознице, изузев за децу млађу од једне године. Полиса здравственог осигурања није неопходна, али се препоручује. Уношење веће количине новца је потребно пријавити приликом доласка.
Може се унети 2 л алкохолног пића и 1000 цигарета / 2 кг дувана. Животиње се могу унети уз потврду о вакцинацији против беснила и ветеринарској потврди о здравственом стању.

СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ

Није закључен социјални споразум.

КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – Потребна вакцина против жуте грознице и превентивне мере против маларије. Обавезно је коришћење флаширане воде и неопходно избегавати храну у сировом облику. Актуелна информација о здравственој ситуацији у Малију може се наћи на сајту Светске здравствене организације.

БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА – Због конфузне и нестабилне актуелне унутрашње ситуације у земљи, посебно на безбедносном плану, до даљег се не препоручује путовање или кретање по територији Малија.

ТРАНСПОРТ – Међународни аеродроми налазе се у Бамаку и Кајесу, а аеродроми у Мопти и Тимбуктеу прихватају чартере из Француске. Железнички саобраћај се одвија три пута недељно између два највећа града. Веома мали број путних праваца је асфалтиран. За управљање моторним возилом потребна је међународна возачка дозвола. У градовима се препоручује превоз таксијем који је релативно јефтин.

ОСТАЛО – Званична валута је западноафрички франак (CFA). Новац се може заменити у банкама и мењачницама.
Земља има четири климатске зоне - сахелску пустињску шумовиту зону северно од 17 паралеле, сахелску степску зону између 14 и 17 паралеле коју карактеришу кише од јула до септембра, зону савана ( у којој се налази и главни град Бамако) где кише падају од јуна до октобра, топла сезона траје од марта до јуна са температурама које могу прелазити и 40 °Ц, гвинејску зону савана на југу коју карактеришу кише од 4 до 6 месеци годишње.

Препоручује се дискретно понашање и пристојно облачење.

Контакти:

Приликом боравка у Малију за конзуларну помоћ и заштиту можете се обратити Амбасади Србије у Алжиру (адреса: 42, Rue des Frères Benali Abdellah (ex Parmentier), B.P.366, Hydra, ALGER), која на нерезиденцијалној основи покрива Мали, путем следећих контакт телефона: + 213 23 474150, + 213 23 474151, контакт за хитне случајеве: + 213 770697077 и електронске адресе: Ова адреса ел. поште заштићена је од спам напада, треба омогућити ЈаваСкрипт да бисте је видели , као и почасном конзулу Републике Србије у Бамаку – г. Јаја Диаките (Yaya Diakite), адреса: Quartier du Fleuve rue 235 porte 313, Bamako, Republique de Mali, контакт телефон: +22366733268.