четвртак, 04. април 2019. | |
Дачић: „Захвалност Тари Ганди на посети Републици Србији“ |
+ larger fontnormal font- Smaller font | ||||||
Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић састао се данас сa унуком Махатме Гандија, Таром Ганди Батачарџи, која на његов позив борави у вишедневној посети Републици Србији.
На конференцији за новинаре Тара Ганди Батачарџи истакла је да је почаствована због посете и додала да у Србији осећа поруке поверења, љубави, гостопримства и да је земља од које треба да се учи.
„Хвала на великој добродошлици и што сте ме позвали у велику земљу која представља вредност Југославије и жели да буде настављач тих вредности. Дошли сте у мој дом као пријатељ и у том духу сам вас примила, а ви сте ме позвали да посетим Београд и рекли да ћете превести моју књигу на ваш језик", рекла је Тара Ганди шефу српске дипломатије. Она је додала да је желела да дође у Србију, и данас, како је нагласила, схвата да би много тога пропустила да није дошла. "Пре 70 година колико има од успостављања односа две земље послата је порука мира и данас мора бити послата из Србије ка целом свету", поручила је. Наводећи да је имала само 14 година када јој је деда убијен, са њим, каже, није разговарала о Југославији и прошлости уопште, већ је он, "био прави деда", те додала да је од оца и других чланова породице слушала о Југославији која била велики део историје њене земље. „Свесни сте своје историје", рекла је она и навела да није дошла са "политиком моћи". Подсетила је да је и сам Ганди представљао моћ једног грађанина, а не моћ власти и због тога "Ганди припада свима". Шеф српске дипломатије изразио је велико задовољство због ове посете рекавши да Ганди није обележио историју Индије већ читавог човечанства. „Захвалан сам што је Тара Ганди прихватила мој позив да посети Србију, који сам упутиоо прошле године када сам је посетио у Њу Делхију у њеној кући. Индија и Југославија су имале изузетно добре односе, обележили смо 70 година од успосатвљања дипломатских односа. Југославија је помагала Индију у време борбе за независност и међу првима је признала", рекао је Дачић. Министар Дачић је навео да у Србији постоји велико интересовање за лик и дело Махатме Гандија и да су Југославија и Индија практично били оснивачи Покрета несврстаних, те да је у Београду била одржана прва конференција. "За две године ћемо обележити 60 година од прве конференције Покрета несврстаних у Београду. Имамо улицу са Гандијевим именом, његову бисту и то све показује добре односе. Биће ово прилика да се још више приближе српски народ и наша земља са Индијом", рекао је Дачић. Министар је додао да је за гошћу припремио "изненађење" позивајући унука Јосипа Броза Тита, Јошку, а Гандијева унука је, каже, исказала жељу да заједно са њим даје интервјуе. Тара Ганди ће у наредних неколико дана представити своју књигу "Сећање на једно изузетно доба", обићи ће улицу и бисту Махатме Гандија, Музеј Југославије, присуствоваће концерту ансамбла "Kоло" и имаће разне друге активности.
|