gototopgototop
четвртак, 06. децембар 2018. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић учествовао у Милану на 25. министарском савету ОЕБС-а
+ larger fontnormal font- Smaller font
Milano 1Иступање првог потпредседника Владе и министра спољних послова Републике Србије Ивице Дачића на 25. министарском савету ОЕБС-а који се одржава у Милану:

„Поштовани председавајући министре Миланези,
Екселенције,
Поштоване колеге,

Дозволите ми да на почетку изразим захвалност Италији која председава и председавајућем, министру Енцу Моаверу Миланезију, на посвећености и управљању у протеклој години, као и на гостољубивости и одличној организацији министарског савета овде у Милану.

Осврнућу се, на почетку, на недавну велику годишњицу завршетка Првог светског рата, који је пре тачно сто година оставио незапамћене последице по човечанство. Као земља која је изгубила милион и двеста педесет хиљада људи у Првом светском рату, односно скоро 30 одсто свог ондашњег укупног становништва, Србија има пуно право да каже да никада не смемо да напустимо дипломатију, јер је цена било ког уложеног напора у дипломатији много мања од губитка једног јединог људског живота. Неспоразуми и расправе су увек могући, али је од кључне важности наћи политичку вољу, начине и средства да се они превазиђу и да се отворена питања на конструктиван начин реше.

Господине председавајући,

У последњих пет година ОЕБС се суочава са једном од највећих криза у историји, која се наставља, упркос свим нашим напорима. Забринути смо због погоршања безбедносне ситуације у источној Украјини која погађа и цивилно становништво у зони сукоба, као и због континуираних препрека за слободу кретања, честих застрашивања посматрача ОЕБС-а, напада на њих и на имовину ове организације. Стога, позивамо све стране да у потпуности и безрезервно поштују прекид ватре, обуставе све сукобе и спроведу одредбе Споразума из Минска. Србија чврсто подржава рад Специјалне посматрачке мисије ОЕБС-а у Украјини, као и све друге конструктивне напоре који за циљ имају проналажење мирног решења кризе, уз пуно уважавање начела ОЕБС-а. Такође, забринути смо због недавних догађаја у Азовском мору, те позивамо укључене стране да нађу решење које је у складу са међународним правом, и то путем дијалога и сарадње.

Србија наставља да подржава све усаглашене формате који су успостављени у циљу решавања замрзнутих сукоба, у уверењу да највећи део одговорности лежи на сукобљеним странама. Као пример да је решење за вишегодишње замрзнуте конфликте могуће, истакао бих постизање Преспанског споразума. Србија у потпуности подржава договор две стране, као и пуну имплементацију договореног.

У исто време, потребно је да ојачамо механизме ОЕБС-а за ефикасно реаговање на све фазе конфликтног циклуса, од раног упозоравања до постконфликтне рехабилитације и помирења.

Господине председавајући,

Србија је посвећена европским интеграцијама и садржајној регионалној сарадњи, и наступа као кредибилан партнер у циљу обезбеђивања стабилности и безбедности у региону. Посвећени смо дијалогу са Приштином који се води уз посредовање ЕУ, као и спровођењу свега договореног у складу са Бриселским споразумом из априла 2013. године. Сматрамо, међутим, да је за наставак овог дијалога неопходно моментално укидање одлуке Приштине о увођењу тарифе од 100% на робу пореклом из шире Србије. Ову одлуку снажно осуђујемо, као и недавно јавно спаљивање српских производа на Косову и Метохији, што је чин без преседана. Застрашивање српског становништва од стране специјалних јединица Косовске полиције, заједно са „трговинским ратом" који је покренула Приштина, представљају очигледан напад на српско становништво, што заслужује осуду свих држава учесница.

На крају, али не мање важно, желим да се осврнем на јучерашњу одлуку о председавању Албаније ОЕБС-у током 2020. године. Није тајна да су наше позиције, у вези са питањем једнострано проглашене независности Косова, дијаметрално супротне. Србија је због тога, а имајући у виду раније поступке Албаније управо у овој цењеној Организацији, изразила забринутост да би Албанија могла да искористи позицију председавајућег за промоцију једнострано проглашене независности Косова и укључивање њихових представника у неформалне сегменте рада ОЕБС-а.

Након више разговора и размене писама са мојим колегом, министром спољних послова Албаније Бушатијем, добио сам чврста уверавања и гаранције да ће албанска страна поштовати основне принципе Организације. Очекујемо да ће Албанија своје председавање ОЕБС-у спроводити у потпуности у складу са нормама, принципима и преузетим обавезама ОЕБС-а. Србија остаје посвећена добросуседским односима, напретку нашег региона и побољшању регионалне стабилности, уз спремност да подели искуства стечена током свог успешног председавања ОЕБС-у 2015. године.

Желео бих да изразим своје искрену захвалност одлазећем италијанском председавању, а нарочито председавајућем, министру Енцу Моаверу Миланезију, на компетентном руковођењу током ове године. Такође бих желео да упутим срдачан поздрав и обећам нашу пуну подршку следећем председавању на челу са Словачком.

Хвала Вам, господине председавајући."