gototopgototop
уторак, 20. март 2018. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић разговарао са амбасадорком Израела у Републици Србији
+ larger fontnormal font- Smaller font
Amb. Izraela_mart_2018Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић примио је данас амбасадорку Израела у Београду Алону Фишер Кам, поводом припрема за обележавање 70 година од проглашења Државе Израел и сећања на важне стогодишњице за Србе и Јевреје - од када је Србија била прва земља на свету која је признала Балфурову декларацију и прва назвала будућу државу именом „Израел" још 1917. године, препознајући да је то пут ка успостављању државе јеврејског народа, као и на завршетак Великог рата, а у циљу даљег интензивирања пријатељства и разумевања Србије и Израела на добробит Срба и Јевреја. Српска и израелска дипломатија памте данас, врхунског дипломату Миленка Веснића и др Давида Албалу, српског патриоту и јеврејског лидера који су утабали стазу будуће државе Израел, тиме овековечивши и повезавши Србе и Јевреје нераскидивим везама.

Министар Дачић је указао да је први српски државник и просветитељ који је посетио Јерусалим био Свети Сава још 1229. године. Србија је признала грађанска права јеврејског народа одмах после Берлинског конгреса 1878. године. Краљ Александар I Карађорђевић је регулисао положај јеврејског народа Законом о јеврејским верским заједницама из 1929. године. Краљеви Петар I и Александар I имају своје Меморијалне шуме у Израелу. Баба и деда оснивача ционизма и председника првог Ционистичког конгреса Теодора Херцла рођени су у Београду у Србији.

Шеф српске дипломатије је нагласио да је Србија увек подржавала и разумела јеврејски народ, који је несебично полагао своје животе за слободу српског народа у Првом и Другом балканском рату, као и у Првом и Другом светском рату. Јеврејски народ је у Другом светском рату у народно-ослободилачким редовима изгубио у борби 1188 бораца, изнедрио 10 народних хероја и око 14 војних генерала које Србија памти и зна сва њихова имена која красе називе појединих улица и установа. Јеврејска храброст и страдања у борби за ослобођење учврстили су њихову интегрисаност и углед у српском народу о чему сведочи и импресиван споменик на улазу у Јеврејско гробље у Београду.

Ове године обележава се седамдесетогодишњица успостављања државе Израел. Пут до овога је био дуг и трновит. Србија разуме Израел, будући да и данас стојимо пред озбиљним изазовима. Косово је српски Јерусалим.

Данас је потребно да Срби и Јевреји буду визионари и да заједно радимо како би се даље унапредили наши односи. Ово дугујемо својим славним прецима.

На крају разговора, министар Дачић уручио је амбасадорки Алони Фишер Кам Нацрт програма обележавања великих јубилеја које Србија жели да обележи у Јерусалиму средином маја месеца у част Срба и Јевреја.