gototopgototop
среда, 28. фебруар 2018. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Министар Дачић отворио Другу конференцију почасних конзула
+ larger fontnormal font- Smaller font
3Обраћање првог потпредседника Владе и министар спољних послова Републике Србије Ивице Дачића на Другој конференцији почасних конзула Републике Србије која је одржана данас у Министарству спољних послова:

„Поштовани почасни конзули Републике Србије,
Уважени гости,
Даме и господо,

Част ми је и задовољство да вам у име Владе Републике Србије, Министарства спољних послова и, у своје лично име, пожелим добродошлицу и захвалим на вашој спремности да се одазовете позиву и учествујете у раду Конференције почасних конзула Републике Србије, која се данас, по други пут, одржава у Београду.

Хтео бих да истакнем значај функције коју обављате, као и да нагласим да веома ценимо вашу посвећеност у обављању одговорне дужности почасних конзула, и значајан допринос на плану заштите интереса Републике Србије кроз пружање помоћи њеним грађанима.

Желели смо да вас овом приликом информишемо о основним правцима спољне политике Републике Србије и њеним привредним потенцијалима, као и о најважнијим инвестиционим пројектима и програмима обнове и изградње српске привреде. Заинтересовани смо да чујемо ваша запажања и предлоге о могућностима унапређења наших односа и сарадње са државама у којима ви обављате своју функцију почасног конзула. Могућности за унапређење сарадње постоје како на политичком и привредном плану, тако и у научном, културном и у другим доменима. Ваше активности и предлози могу додатно да промовишу и унапреде позицију Републике Србије и њене политичке, економске и културне интересе у међународној заједници, и појачају наше присуство, тамо где је потребно, посебно у оним државама где немамо дипломатско-конзуларна представништва. У обављању вашег посла стоји вам на располагању, уз Министарство спољних послова, и целокупна администрација Републике Србије.

Желим да укажем да институција почасних конзула у Републици Србији има богату традицију и значај у дипломатско-конзуларним односима. Краљевина Србија је прве почасне конзуле именовала још пре Првог светског рата у европским градовима – Бриселу, Лијежу и Женеви. Након Великог рата, институција почасних конзула и њихова мрежа почиње нагло да се шири. Тако је Краљевина Југославија, 1931. године, имала укупно 91 почасног конзула, а од тога броја 62 у Европи. Данас, Република Србија има 75 почасних конзула и то у Европи 24, Северној и Латинској Америци 27, по 11 почасних конзула у земљама Азије и Африке, по једног почасног конзула у Аустралији и на Новом Зеланду, а ускоро очекујемо окончање процедуре за именовање нових почасних конзула Републике Србије.

У складу са нашим спољнополитичким приоритетима, српска дипломатија је заједно са другим државним органима, активно ангажована на заштити националних интереса, наставку преговора о чланству у Европској унији, остваривању добре сарадње са кључним партнерима на међународној сцени и нашим традиционалним пријатељима широм света, развоју добросуседских односа, изградњи модерне стабилне Србије, очувању међународног мира и поштовању међународног права. Чланство у ЕУ је стратешки приоритет Републике Србије. Од почетка преговарачког процеса до сада, Србија је отворила 12 поглавља, а током 2017. године, 6 преговарачких поглавља. Надам се да ће током бугарског председавања ЕУ, број отворених поглавља бити знатно већи и да ће се тиме, на прави начин, одати признање Србији и валоризовати напредак који чинимо на нашем европском путу.

Председник Европске комисије Жан Клод Јункер издвојио је Србију, као једног од лидера европских интеграција, истакавши да ће радити на имплементацији стратегије проширења којом је јасније дефинисан временски оквир за приступање Србије ЕУ, до 2025. године.

У склопу настојања за очување националних интереса на Косову и Метохији, наставили смо да улажемо свеобухватне напоре у различитим мултилатералним форумима да се свим расположивим дипломатским средствима заштити наш територијални интегритет и суверенитет, као и да се осујете покушаји остваривања чланства „Косоваˮ у различитим међународним организацијама.

На том плану позитивне резултате остварили смо у Интерполу, Светској царинској организацији, UNESCO. Важно је рећи да смо у томе имали снажну подршку наших пријатеља широм света, у чему сте нам и ви несебично помогли, на чему се, и овом приликом, искрено захваљујем.
Поново наглашавам да је Београд у потпуности посвећен дијалогу са Приштином под окриљем ЕУ и очекујемо да Приштина поштује и испуњава преузете обавезе.

Република Србија жели добре односе са свим суседним државама и унапређује их како билатерално, тако и на плану регионалне сарадње, посебно у областима привреде и реализацији инфраструктурних пројеката. Моје колеге и представници привредних ресора у Влади Републике Србије говориће вам о привредним кретањима и економској ситуацији у Србији.

Овом приликом, желим да истакнем да је један од кључних приоритета Владе Републике Србије стварање повољног амбијента за бизнис и инвестиције, као предуслова за поспешивање економског раста и развоја. Усвојени су нови прописи којима је максимално скраћена административна процедура и дате гаранције за инострана улагања, чиме је значајно унапређена клима за инвестициону сарадњу. Шансу за привредну сарадњу пружа и велики број уговора о слободној трговини, које је Србија закључила са низом држава. Наведене потенцијале Србије препознали су бројни угледни људи из света, који су већ развили пословну сарадњу код нас.

Република Србија је у протеклом периоду за велики број земаља либерализовала визни режим, како би се створио што бољи амбијент и Србија учинила примамљивијом за долазак страних туриста, пословних људи и инвеститора. У Републику Србију без визе могу да уђу и бораве страни држављани, носиоци обичних пасоша, из 84 земље. Држављанима Републике Србије визе нису потребне за путовање у 68 држава.

Од вас очекујемо да након повратка у своје земље, наставите да пружате помоћ нашим дипломатским мисијама у квалитетном промовисању економских потенцијала Републике Србије и у откривању нових могућности за сарадњу. У томе ћете увек имати нашу пуну подршку.

Истовремено, желим да захвалим на ономе што сте до сада учинили, као и на ономе што ћете учинити, а посебно вашој спремности и посвећености да обављате функцију почасног конзула Републике Србије.

Уверен сам да ће Друга конференцијa дати допринос унапређивању дијалога о свим питањима од заједничког интереса, као и успостављању тешњих веза и сарадње Републике Србије са земљама у којима вршите важне и захтевне послове и задатке као почасни конзули.

Захваљујем на пажњи и желим нам свима још много заједничких успеха."