gototopgototop
среда, 06. септембар 2017. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Република Србија преузела председавање Форуму за безбедносну сарадњу ОЕБС-а
+ larger fontnormal font- Smaller font
Министар Дачић на састанку Форума за безбедносну сарадњуУводно излагање првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова Ивице Дачића на састанку Форума за безбедносну сарадњу ОЕБС-а који је одржан данас у Бечу:



„Госпођо председавајућa,
Екселенције,
Даме и господо,

Представља ми посебно задовољство што сам данас поново у Бечу поводом одржавања прве седнице председавања Републике Србије Форуму за безбедносну сарадњу ОЕБС-а. Овом приликом желим да вас све поздравим и представим програм рада Форума за последњи квартал 2017. године. Отварајући један веома значајан форум ОЕБС-а и моје присуство у овој сали буди лепа сећања на успешно председавање Србије ОЕБС-у у 2015. Изражавам дубоко уверење да ће посвећеност Србије која је исказана током председавања Организацијом током 2015 бити са истим прегнућем реализована и током тромесечног председавања овим форумом.

На самом почетку изражавам своју искрену захвалност Румунији и Руској Федерацији на изузетном председавању Форуму за безбедносну сарадњу током претходних тромесечја ове године. Иако је њихово председавање поставило веома високе стандарде, желим да вас уверим да је Република Србије у потпуности посвећена испуњењу тих стандарда путем блиске сарадње и интеракције са свим државама чланицама.

Дозволите ми да овом приликом поздравим и Словачку, као новог члана Тројке Форума.

Представљаће нам изузетно задовољство што ћемо заједнички радити у наредним месецима, у сусрет Министарском савету који ће се одржати овде у Бечу, у децембру ове године.

Даме и господо,

Општа безбедносна ситуација у Европи остаје и даље крхка и оптерећена вишеструким изазовима од којих бих посебно поменуо само неке: повећан степен радикализације и терористичких активности, што показују учестали терористички напади у Европи у претходном периоду, велика флуктуација миграната и избеглица, злоупотреба информација и комуникационих технологија, илегална трговина наркотицима, оружјем и људима. Док државе чланице ОЕБС-а и даље траже најбоље одговоре на поменуте изазове, јасно је да се они могу успешно решити само заједничким напорима свих држава чланица како би се спроводио озбиљан, темељан и свеобухватан дијалог о свим безбедносним питањима. Нажалост, упркос хитне потребе за јединством и заједничким ангажманом, сведоци смо тензија и недостатка поверења.

Украјинска криза, на жалост, и даље траје, упркос свим нашим претходним напорима за њено заустављање. Четврту годину заредом цивили и даље трпе. Стога се ми снажно залажемо да све стране у потпуности и безусловно окончају сва непријатељства и спроведу одредбе Минских споразума. Конструктивније ангажовање страна у Трилатералној контакт групи, уз пуно поштовање принципа и обавеза ОЕБС-а и међународног права, представљало би важан корак напред. Сматрамо да су ово неопходни предуслови за остварење дуго очекиваног напретка у вези са политичким, безбедносним, хуманитарним и економским питањима.

И овог пута дозволите ми да поновим нашу чврсту подршку раду Специјалне посматрачке мисије у Украјини, која представља највидљивији елемент одговора ОЕБС-а на кризу.

Даме и господо,

Контрола наоружања и мере изградње поверења и безбедности остају кључне за безбедност у нашем региону. Форум, са својим специфичним мандатом и одговорностима, је у доброј позицији да пружи значајан допринос у овој области.

Технолошке промене, нови ризици и изазови чине нас свесним потребе за ревитализацијом релевантних докумената ОЕБС-а. У међувремену њихова конзистентна имплементација остаје кључна. Недостатак консензуса о напретку не би требало да представља препреку за објективан, непристрасан и свеобухватн дијалог, који има за циљ одржавање војне стабилности, предвидљивости и транспарентности, али и за ажурирање и модернизацију Бечког документа, јачање и спровођење Кодекса понашања о политичко-војним аспектима безбедности, као и докумената ОЕБС-а о малокалибарском и лаком наоружању и залихама конвенционалне муниције.

Желим да посебно истакнем да се Структурни дијалог већ показао као корисно средство за продуктивне мултилатералне консултације посвећене унапређењу безбедности. Штавише, ми верујемо да ова иницијатива може помоћи државама учесницама ОЕБС-а да произведу концептуални оквир за унапређење мултилатералне безбедности. Надамо се да ће државе учеснице прихватити структурни дијалог као метод за де-ескалацију тензија и изградњу поверења пер се, који би могао донети стваран и мерљив допринос безбедности у региону ОЕБС-а. Структурни дијалог ће бити на дневном реду на специјалној заједничкој седници ФБС и Сталног савета, а као председавајући ћемо наставити напоре претходних председавајућих форума да у блиској сарадњи са председавајућим Аустријом промовишемо структурни дијалог.

Даме и господо,

Форум за безбедносну сарадњу и даље представља важан оквир за дијалог и разматрање најважнијих безбедносних питања, као и политичких и војних обавеза држава чланица. Желим да нагласим да и поред тога што смо потпуно свесни безбедносних ризика и изазова у региону ОЕБС-а, Република Србија жели да пружи активан и вредан допринос током свог председавања Форуму. У том циљу потрудићемо се да допринесемо јачању фокуса на политичко-војну безбедност, обезбеђујући платформу за преговоре и консултације о војној безбедности и стабилности у региону ОЕБС-а. У том контексту планирамо да одржимо више тематских панела посвећених безбедносном дијалогу, са циљем промовисања свести, размене идеја и искустава у различитим подручјима нашег рада.

Допустите ми да вам сада представим програм нашег председавања ФБС до краја године. Трудили смо се да, као и наши претходници у председавању Форумом, дефинишемо балансирану и позитивну агенду.

Наставак промовисања имплементације Резолуције 1325 (2000) Савета безбедности Уједињених нација о женама, миру и безбедности кроз повећање заступљености жена у оружаним снагама, али и у мултинационалним мисијама и операцијама у којима представници Србије учествују представља приоритан задатак за Републику Србију. Током нашег председавања један од панела о безбедносном дијалогу биће посвећен овом питању, са посебним фокусом на улогу сектора одбране у имплементацији Резолуције 1325 Савета безбедности.

С обзиром да малокалибарско и стрељачко наоружање и складиштење конвенционалне муниције и њихова злоупотреба и даље представљају озбиљну безбедносну претњу широм региона ОЕБС-а, промовисање регионалног приступа у борби против илегалне трговине малим и лаким наоружањем у југоисточној Европи, биће посебна тема једног панела о безбедносном дијалогу.

У контексту наставка регионалне перспективе, једна од сесија Безбедносног дијалога биће посвећена субрегионалним споразумима за контролу наоружања, а посебно имплементацији Споразума о субрегионалној контроли наоружања, члан IV, Анекс 1-Б, Дејтонског мировног споразума, као пример успешног регионалног споразума у решавању многих питања након окончања конфликта, а који су стране у потпуности примениле.

Пошто Кодекс понашања ОЕБС-а о политичко-војним аспектима безбедности и даље представља кључни нормативни инструмент којим се уређују оружане снаге у демократским друштвима, један од панела биће посвећен Кодексу понашања и улози парламената у демократској контроли оружаних и безбедносних снага.

Позивајући се на Хамбуршку декларацију која подстиче наставак дискусија о пројектима у вези са малокалибарским и стрељачким наоружањем и складиштењу конвенционалне муниције, као и одржавању периодичних конференција за оцену имплементације текућих пројеката ОЕБС-а у тој области, желим да најавим састанак 3-4. октобра о имплементацији пројеката подршке ОЕБС-а посвећених малокалибарском и лаком наоружању и залихама конвенционалне муниције.

Контрола наоружања и мере изградње поверења и безбедности доказале су свој значај у процесу успостављања поверења, транспарентности, војне предвидљивости и стабилности у Европи. Стога ће један панел безбедносног дијалога бити посвећен практичним аспектима контроле конвенционалног оружја и мера изградње поверења.

Придружујући се напорима аустријског председавања, уз истовремено признавање значаја миграционе кризе за безбедност у Европи, планирамо да на заједничкој седници Форума и Сталног савета покренемо дијалог о подршци снага безбедности националним властима за решавање мигрантске кризе.

Штавише, ми намеравамо током нашег мандата да заједно са нашим колегама из Тројке, Одсеком за подршку Форуму за безбедносну сарадњу и аустријским председавањем, организујемо и подржимо више различитих догађаја.

Уверавам вас да ћемо дати све од себе да за Министарски савет припремимо документе који ће одржавати заједничке интересе држава чланица, а у контексту повећања доприноса Форума и ОЕБС-у у целини. Надамо се да ћемо тиме повећати наш допринос колективној безбедности у Европи.

Уважени учесници,

Пре него што закључим своје излагање, дозволите ми да искористим ову прилику да објавим наставак рада координатора ФБС-а, чија стална подршка и допринос раду председавајућег заслужује да буде константно препозната.
- гђа Типин Џауфрој, шеф Одсека за припрему доприноса Форума Годишњој прегледној конференцији о безбедности за 2017;
- гђа Иса Џиварели, координатор за питања која се односе на Резолуцију 1325 Савета безбедности Уједињених нација;
- пуковник Ханс Георг Лубер, координатор Бечког документа;
- пуковник Ласло Затмари, координатор за пројекте о малокалибарском и лаком оружју и складиштењу конвенционалне муниције;
- пуковник Вил Поуту, председник Неформалне групе пријатеља малокалибарског и лаког оружјa;
- г. Василиј Павлов, координатор Форума за питања непролиферације;
- капетан фрегате Вучић Бошковић, координатор за Кодекс понашања о политичко-војним аспектима безбедности.

Желим да изразим захвалност амбасадору Пешкоу и његовом стручном и способном тиму у Центру за спречавање конфликта, а посебно Одељењу за подршку Форуму за њихову несебичну подршку. Посебно се захваљујемо преводиоцима и свим осталима који напорно раде, јер њихова помоћ умногоме доприноси да наше председавање протекне без икаквих потешкоћа.

Даме и господо,

На крају бих желео бих да истакнем нашу спремност и одлучност да председавање Републике Србије Форуму за безбедносну сарадњу протекне у духу инклузивности, транспарентности и сарадње. Отворени смо за сарадњу са свим заинтересованим делегацијама, посебно са аустријским предсједавајућим и тројком ФБС.

Дозволите ми још једном да захвалим Румунији, као одлазећем члану Тројке Форума за безбедносну сарадњу за њен драгоцени допринос.

Надам се да делите моје уверење да ћемо у периоду до краја године имати пуно интересантног, интензивног и плодоносног посла пред нама, коме ћемо сви бити у потпуности посвећени са циљем да још снажније афирмишемо значај овог форума и интензивирамо сарадњу о свим за све нас значајним безбедносним питањима. Како сам на почетку истакао, Република Србија ће настојати да своје председавање Форуму за безбедносну сарадњу буде барем успешно као што је то било наше председавање ОЕБС-у пред две године. Радујемо се раду са вама у наредним месецима и рачунамо на вашу снажну подршку.

Хвала на пажњи."