gototopgototop
четвртак, 24. новембар 2016. Претвори у пдф Одштампај текст Проследи текст
Иступање министра Дачића на 32. седници Министарске конференције Франкофоније
+ larger fontnormal font- Smaller font
Министар Дачић на Самиту ФранкофонијеГовор министра Ивице Дачића на 32. седници Министарске конференције Франкофоније у дебати придружених чланова и посматрача у Антананариву:

"Госпођо председавајућа Министарске конференције Франкофоније, госпођо Генерална секретарко Франкофоније, екселенције, даме и господо,

Дозволите ми, пре свега, да Вам, госпођо председавајућа, честитам на избору и пожелим успех у вршењу ове функције. Желим посебно да захвалим домаћину Председнику и Влади Мадагаскара на срдачном гостопримству и изванредној организацији скупа. У име Републике Србије желим да упутим честитке генералном секретару госпођи Микаел Жан на успешном вођењу организације и у њеном активном постављању на међународном плану.

Република Србија искрено дели вредности Међународне организације Франкофоније, чији је мото једнакост, комплементарност и солидарност. У потпуности подржавамо мисију организације на плану унапређивања културних и лингвистичких различитости и давању подршке изучавању и употреби француског језика у међународним односима, али и унапређивању мира, демократије и људских права и развијању сарадње у функцији одрживог развоја. Подржавамо и желимо да се укључимо у све активности Франкофоније на праћењу савремених светских збивања како би се ускладили циљеви и деловање организације са изазовима које намећу нови међународни односи. У том светлу јасно је да активности Франкофоније активно доприносе јачању мирољубивог, интеркултуралног дијалога и размене, у свету растуће глобалне међузависности.

Спољнополитички приоритет Србије је пуноправно чланство у Европској унији и активно смо посвећени напретку у процесу преговора и отварању нових преговарачких поглавља. Истовремено настојимо да максимално унапредимо сарадњу са свим, како великим земљама САД, Кином, Русијом, тако и свим партнерима у свету, као и у раду регионалних и међународних организација, опредељени да водимо принципијелну и мирољубиву политику.

Имајући у виду наше десетогодишње учешће и успешну сарадњу са Франкофонијом (2006-2016), желео бих да најавим спремност Србије да у предстојећем периоду размотри услове и могућност да постане пуноправна чланица ОИФ. На Министарској конференцији у Јеревану, октобра 2015. заједно са 16 земаља чланица и посматрача, потписали смо Меморандум о државној франкофоној иницијативи у оквиру програма „Француски у међународним односима" за период 2016-2018. У наредном периоду, додатно ћемо оснажити активности у оквиру институционалне сарадње са Франкофонијом у области културе, образовања, науке и свим другим програмима ОИФ.

Иако је тзв. Косово добило статус посматрача у ОИФ на Самиту у Дакару, новембра 2014, истакао бих да није намера, ни жеља Србије, да се било ко изолује, али смо против политизације рада међународних организација од ОИФ, Унеска и читавог система УН. Србија је снажно посвећена дијалогу са представницима Приштине који се води под покровитељством ЕУ и представља један од ретких успешних примера мирног решавања спорова у данашњем свету. Тзв. Косово може да учествује у раду регионалних организација и у бројним другим међународним активностима, али на статусно неутралан начин и у складу са Резолуцијом СБ УН 1244. У том светлу, апелујем да својим принципијелним ставом ОИФ допринесе коначном успеху дијалога Београда и Приштине уз медијацију ЕУ и у функцији политичке и економске стабилности региона Западног Балкана. Тражимо шансу за дијалог и договор уместо унилатерализма. Србија је некада, као део СФРЈ, управо својом принципијелном политиком мирољубиве коегзистенције дала снажан допринос процесу деколонизације и развоја у Африци и свету.

Хвала Вам."